Sponsor Reklam-5
3 sonuçtan 1 ile 3 arası
Ağaç Şeklinde Aç2Beğeni
 • 1 gönderen ersan
 • 1 gönderen aga_0074

Konu: Dedektörlerdeki derinlik sahtekarlığı

 1. #1
  aga_0074 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Status
  Offline
  Moderatör
  Üyelik tarihi
  21.04.2008
  Yer
  DİYARBAKIR_AMED
  Mesajlar
  4.927
  Tecrübe Puanı
  361

  Standart Dedektörlerdeki derinlik sahtekarlığı


  Dedektör almak isteyen kişi, dedektör satıcısına sorar: “Bu dedektör kaç metre derinden bulur ?”

  Bazı satıcıların bu soruya şöyle cevap verdikleri görülür:

  -“Bizim dedektörlerimiz 8 metre derinlikten bulur.”

  -“Bizim şu model dedektörümüz net 6 metre çeker.”

  -“Bizim dedektörümüz 6 metre derinliğe sahiptir.”

  Bu anlatım üzerine müşteri olan kişi dedektörü satın alır. Bu kişi bir süre sonra fark eder ki elindeki dedektör gömülen bir metal eşyayı 1 metre bile derinden bulmamaktadır. Hatta 50 cm derinden bile bulmamaktadır. Dedektörü satın alan kişi aldatıldığını düşünür.

  Ortada dedektör satıcısının dedektörü satabilmek için gizlediği bazı gerçekler vardır. Hatta daha da kötüsü bazı satıcıların dedektörü satabilmek için söyledikleri yalanlar da vardır.

  Şimdi olayın gerçek yüzüne göz atalım...

  Dedektör satın alacak kişi dedektörün belli bir menzili olduğunu ve cihazın bu menzil içine giren metal cisimleri – cisimler küçük de olsa, büyük de olsa - bulabileceğini düşünmektedir. Yanılmaktadır: dedektörler küçük cisimleri ancak çok yakından bulabilmektedir; cisim büyürse dedektörün bulma mesafesi artmaktadır. Burada soruyu soranın konuyla ilgili derin bilgisinin olmaması normaldir.
  dedektörler bir çay tabağı büyüklüğündeki eşyaları 30 - 60 cm derinden, bir yemek tabağı büyüklüğündeki eşyaları 50 - 100 cm derinden, bir gaz tenekesi büyüklüğündeki eşyaları da 1 – 2 metre derinden bulabilmektedir. Dedektörü deniz kenarında rıhtıma götürür, orada demirli olan dev bir vapurun metal gövdesine yaklaştırırsak belki o dedektör bu dev vapuru 6 metre mesafeden bulabilir!!...

  Dedektörün 6 metreden bulur – 8 metreden bulur gibi en büyük cisimlerde ulaşılan (sözde !) menzilleri, kullanıcının hiçbir işine yaramaz. Çünkü kullanıcı toprak altında vapur büyüklüğünde bir şey aramamaktadır.

  Üstelik işin daha da kötüsü metal cisim toprağa gömülmeden dedektör onu mesela 1 metreden bulabiliyorsa, bu metal cisim toprağa gömüldüğünde dedektör onu artık bu mesafeden bulamamaktadır. Bazı ıslak ve demir mineralli topraklar dedektörün menzilini fevkalade azaltmaktadır. Dedektör havada 1 metreden bulduğu bu cismi -böyle kötü özellikli topraklarda- ancak 40 – 50 cm derinden bulabilmektedir!

  Dedektör satıcılarının bazılarında size söylenen her söze de itibar etmeyiniz. Bazı satıcılar ellerindeki dedektör, 1 metre çapındaki metal bir eşyayı ancak 1,5 ila 2,5 metre mesafeden bulabildiği halde, 6 metre mesafeden bulur diye satmaktadırlar. Yalan beyanlarını daha ileriye götürüp, dedektörlerinin 1 metre çaplı metali 8 metreden bulduğunu söyleyen satıcılar da vardır. Eğer siz gözünüzün önünde dedektörün denenmesini isterseniz, minareyi çalan kılıfını hazırlar misali şöyle anlatımlarla karşılaşabirsiniz:

  “Dedektörü bu ortamda deneyemeyiz, araziye götürüp denemek gerekir, zaten bizim dedektörümüz havadan iyi bulmaz, cismin gömülmüş olması ve senelerdir toprak altında bekliyor olması lazımdır.” Bu yalandır, şunu bilin ki havada yeteri menzili sağlayamayan cihaz toprak altında hiç sağlayamaz. Dedektör bina içinde denenebilir, bu mümkündür.

  Bir dedektör satıcısı da, müşterisini kendi arazisine götürüp, orada daha evvelden yüzeye yakın gömdüğü bir cismi dedektöre tespit ettirip, dedektörünün metrelerce altta bir cisim bulduğu yalanını söylemekteydi.

  Başka bir dedektör satıcısı da dedektörünün bir yüzüğü 3 metre mesafeden bulduğunu söyleyip, deneme sırasında yüzük üç metreye yaklaştırılınca dedektörü gizli bir telsiz vericisi ile müşteriye fark ettirmeden öttürmekteydi.

  Başka bir dedektör satıcısı da dedektörünün cisimleri ne kadar uzaktan tespit ettiğini ispat etmek için dedektöre metal cisim yerine kendi yaptığı özel bir cismi yaklaştırmaktadır. Bu cismin içinde dedektörle aynı frekansa ayarlanmış bobin - kondansatör ikilisinden oluşan bir rezonans devresi vardır. Bu rezonans devresi tepsi büyüklüğündedir ve ziftle kaplanmıştır. Bu özel cisim dedektöre 6 metreden tesir edip dedektörü öttürmektedir. Bu şekilde dedektörün bir tepsiyi 6 metreden bulduğu (sözde !) ispat edilmektedir. Ancak bu özel cisim yerine metalden yapılmış gerçek bir tepsi kullanılırsa dedektörün menzili bu sefer 2 metreye düşmektedir. Bu olay günümüzde de devam edip gelmektedir. Lütfen dikkat ediniz ve aldanmayınız.

  Test için dedektör üreticisinden dedektörü ayarlayıp dedektörden uzaklaşmasını rica ediniz. Test için kullanılan (hakiki) metal cismi siz yaklaştırıp uzaklaştırınız. Böylece bir tepsinin ne kadar uzaktan bulunduğunu görünüz ve aradaki mesafeyi metreyle ölçünüz. (Ölçmezseniz, iki metrelik yere “işte burası dört metredir” diye iddia edilebilir)


  Bir dedektörün arama derinliği pek çok faktöre bağlıdır. Bunlar özet olarak şöyle sıralanabilir:  1- Dedektörün elektronik cihazının temel özellikleri.

  2- Dedektörde kullanılan arama başlığının büyüklüğü.

  3- Aranılan cismin yüzeyi ve cismin toprak altında duruş şekli.

  4- Aranılan cismin kütlesi (ağırlığı).

  5- Cismin yapıldığı maden türü (altın, demir, bakır gibi)

  6- Cismin gömüldüğü toprağın mineral yapısı ve rutubeti.

  7- Cismin gömüldüğünden beri geçen süre

  8- Dedektörü kullanan kişinin dedektörü kullanmaktaki ustalığı ve tecrübesi.


  **İNANCA SAYGI DÜŞÜNCEYE ÖZGÜRLÜK**

 2. #2
  Status
  Offline
  Devamlı Üye
  Üyelik tarihi
  10.12.2013
  Mesajlar
  73
  Tecrübe Puanı
  7

  Standart

  merhaba aga_0074 ustam ben buyle bikere akebeden gectin berkete az cok anliyorum makinelerden adam beni hepten acami saneti .
  bir tek tekci almaya kaltim gitik denemeye 40 sm bir yan cukura 1 tl 1lv koydum adam sisirmis makineyi ne varsa makine ta salanmaya baslarken basliyor sanki alta sinyal var gibi sinyal vermeye .
  dedim du ben koyem parayi sen dene dedim parayi koyar gibi yaptim pancamin icine aldim parayi gurmedimi adam bir cekti makineyi delikte sinyal veriyor
  dedim bu makine islemiyor te diyor duymuyorsun mu diyor sinyali elimdeki sikeyi gusterdinern a bu olamaz demeye basladi bebn aldim elime makinenin 20 sm derinlikte alta kimvardini bilem haberi yok .
  aga_0074 bunu beğendi.

 3. #3
  aga_0074 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Status
  Offline
  Moderatör
  Üyelik tarihi
  21.04.2008
  Yer
  DİYARBAKIR_AMED
  Mesajlar
  4.927
  Tecrübe Puanı
  361

  Standart

  yaw kurnazlar vaaaaayyy onceden adamda yerleştirmis olabilirler :-)
  ersan bunu beğendi.
  **İNANCA SAYGI DÜŞÜNCEYE ÖZGÜRLÜK**

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Çubuklarla Boşluk Ve Derinlik Tesbiti Uygulaması....aga_0074
  By aga_0074 in forum DEFİNE CİHAZLARI VE BOŞLUK BULMA ÇUBUKLARI
  Cevaplar: 7
  Son Mesaj: 21.07.2013, 01:46
 2. Definecilikte İşaret, Uzaklık ve Derinlik Konusu
  By aga_0074 in forum İŞARETLERİ ÇÖZERKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 02.07.2013, 02:50
 3. Antalya Heykeltraşın lahit sahtekarlığı
  By redkit in forum LAHİT MEZARLAR
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 29.11.2011, 19:54

Bu Konudaki Etiketler

RSS RSS 2.0 XML MAP HTML SiteMap

Define Sohbeti,Elektrik Taahhüt,Define İşaretleri,DEFİNE ARAMA,DEFİNE

SEO UZMANI

LinkBacks Enabled by vBSEO 3.6.0 © 2011, Crawlability, Inc.