Windows 7, windows 8, windows 10 işletim sistemleri MBR stilindeki disklere kurulabilmektedir. Şayet işletim sistemini kurmak istediğiniz disk GPT stilinde ise başlığımızdaki hatayı alırsınız ve format atamazsınız.

Peki GPT stilindeki harddiski MBR stiline nasıl çevireceksiniz şimdi onu detaylıca anlatalım.

İlk önce bilgisayarımıza format atmaya devam ederken disklerin seçileceği bölümde işletim sistemini yükleyeceğimiz diske tıkladığımızda "Windows bu diske yüklenemez. Seçilen disk GPT bölümü stilinde" hatasını alırız. Bu hatayı aldığımızda yapmamız gereken hemen aşağıdaki resimde gördüğünüz "ŞİMDİ YÜKLE" ekranına geri dönmek ve bu ekrandayken Shift+F10 tuş kombinasyonununu kullanarak Ms-Dos komut sayfasını açmak.


GPT-stilinden-MBR-Cevirme.jpg


Komut sayfası açıldığında yapmanız gerekenler sırasıyla aşağıdadır;

1- diskpart yazıp entere basın.

2- list disk yazıp entere basın,

3- select disk 0 yazıp entere basın, bu kısımda karşınıza tüm diskler çıkabilir, burada işletim sistemini yükleyeceğiniz diski seçmeye özen gösterin aksi taktirde diskler üzerindeki tüm verilerinizi kaybedebilirsiniz. Ayrıca bu işleme başlamadan önce tüm verilerinizin yedeğini almanızı öneriyoruz zira bu işlem çok riskli bir işlemdir.)

4- clean yazıp entere basın, bu işlem sonucunda işletim sistemini atamadığınız diski formatlamış oluyorsunuz yani biçimlendiriyorsunuz. Bundan dolayı disk içerisindeki tüm verileriniz silinecektir. Verilerinizi kaybetmemek için yedek almanızı öneriyoruz.

5- convert MBR yazıp entere basın. ( GPT stiline dönüştürmek istiyorsanız convert GPT yazıp entere basmanız gerekmektedir.)

Yukarıdaki tüm işlemleri yaparken aşağıdaki ekrandaki gibi olacaktır.

diskpart.jpg

Yukarıdaki sıralamada vermiş olduğumuz işlemleri sorunsuz olarak yaptıktan sonra Ms-Dos komut penceresini kapatın ve normal olarak formatlama işlemine geçebilirsiniz.