HTC'nin güçlü akıllı telefonu HD2, 1 GHz işlemcisi ile halen en güçlü telefonlardan birisi ve tarihin sayfalarında yerini almış durumda.Bugün iş dünyasında en çok kullanılan cihazlar olan BlackBerry ve E serisi Nokiaların atası sayılabilecek akıllı telefon.
Symbian işletim sistemine sahip ilk akıllı telefonlardan. Ama öyle bildiğiniz türden değil. Bu cihaza üçüncü şahıs yazılım yüklenemiyordu ne yazık ki.
Gelmiş geçmiş en başarılı akıllı telefonlardan Nokia 6600, çağın tüm gereksinimlerini fazlasıyla karşılayan bir cihaz olmuştu.
Üzerinde en çok oynanan telefonlardan olan Siemens SX1 için meraklıları özel bir Linux işletim sistemi projesine bile başlamışlardı.
Modern anlamda akıllı Telefonların ilk adımı sayılabilecek P800, çift yönlü klavyesi ve sıra dışı tasarımı ile dikkat çekiyordu.

2002 yılında ortaya çıkan Nokia 7650 Speilberg'in Minority Report filminde görüntülendikten sonra ciddi satış rakamlarına ulaşmıştı.


İnce yapısı ile dikkat çeken Motorola Q, 1.3 Megapiksel kameraya ve Windows Mobile 5.0 işletim sistemine sahipti.Nokia'nın gelmiş geçmiş en başarılı telefonlarından biri olan N82, fotoğraf özelliklerinden güçlü bağlantı yeteneklerine kadar birçok alanda dikkat çekici sonuçlara imza atıyordu. Cihaz fotoğraf ve bağlantı özellikleri ile halen kriter kabul edilmektedir.


iPhone hakkında söylenecek çok fazla söz yok. Akıllı telefon mu değil mi tartışmaları bir yana dursun, iPhone OS bugün en geniş üçüncü şahıs yazılım desteğine sahip mobil platform.

İlk HD video kaydı yapabilen akıllı telefon olan Samsung i8910HD, aynı zamanda dokunmatik ekranlı ilk Symbianlardan.