Program tamamen ücretsizdir, parayla satılamaz.
Ders yada Öğretmenleri elle saatlere dağıtma/yerleştirme işlemine son verir.
Öğretmenlerin gün kısıtlarına maximum uymaya çalışır.
Öğle arası tanımlanabilir, öğle arasına gelmemesi gereken dersler seçilebilir.

KESİNLİKLE ELLE YERLEŞTİRME GEREKTİRMEZ...

Programı indirdikten sonra Veritabanı/Aç(Yükle) menüsünden örnek Okul Veritabanını ("OkulVeritabanı.bin" dosyası) açıp incelemenizi tavsiye ederim. Böylelikle veriyi nasıl gireceğiniz hakkında bilgi edinebilirsiniz.
Programı "Ders Programı Hazırla" butonuna basıp çalıştırın. Programın çalışması 10-15 dakika alabilir. Ancak, bilgisayarınızın işlemci hızına göre bu süre değişir. Lütfen sabırlı olup bekleyin!
Program çalışmak için .NET Framework 2.0 gerektirir. .NET Framework 2.0'ı yüklemeyi unutmayın.
Program her çalışmasında farklı sonuçlar üretir. Çalıştırdığınızda hazırlanan programı beğenmezseniz tekrar çalıştırıp farklı bir sonuç elde edebilirsiniz.
Program öğretmenlerin derslerini birleştirmeye çalışır. Örneğin bir öğretmenin Pazartesi 1,2 ve 5,6 saatlerde dersi varsa bunu ardarda gelecek şekilde yerleştirmeyi dener. Örneğin, 1,2,3,4 olacak şekilde...
Programda öğretmenlerin ders vermeleri gereken en az gün sayısı belirlenebilir. Örneğin öğretmenler en az 3 gün okula gelsin isteniyorsa, program bu şartı sağlamaya çalışır.
Otomatik hazırlanan ders programını ve öğretmen ders çizelgesini Excel benzeri tablolarda görüntülemek mümkündür.
Otomatik hazırlanan ders programınında değişiklik yapabilme, değişiklik yaparken oluşan çakışmaları görebilmek mümkündür.
Program ile okulunuzun ders programını hazırladıktan sonra programın "Çözüm/Sakla" menüsünden, üretilen sınıf ders programını ve öğretmen ders çizelgesini text dosya olarak saklayıp inceleyebilirsiniz.
Programın çalışmasıyla ilgili Notlar:

Blok tanımlarken yandaki kutuda bir ders saati seçili olmalıdır. Yoksa blok tanımlamanıza izin vermez. Ve blokların toplamı ders saatine eşit olmalıdır. Blokları virgül(,) ile ayırarak girin ve aralarına boşluk koymayın.
Blok'tan kasıt nedir? Örneğin 5 saat matematik dersi var. Matematiği bir sınıfa (3 saat + 2 saat) olarak veriyorsunuz. Bu durumda saat olarak 5'i tanımladıktan sonra, 5 saat kutusunda seçili iken, blok olarak 3,2 girip bu bloğu tanımlayın. Matematik (2 saat + 2 saat + 1 saat) olarak veriliyorsa 2,2,1 olarak tanımlayın. Hem 3,2 hem de 2,2,1 olabilir diyorsanız, 5 saat için 2 bloğu da tanımlayın.
Program her çalışmasında farklı sonuçlar üretir. Çalıştırdığınızda hazırlanan programı beğenmezseniz tekrar çalıştırıp farklı bir sonuç elde edebilirsiniz.
Programı kullanmak için buradan download ediniz (Zip dosyasıdır, açıp çalıştırınız): Ders Programı Otomatı

Programı çalıştırmak için bilgisayarınızda Microsoft .NET Framework 2.0 (veya daha üst bir versiyon) yüklü olmalıdır.