Birkaç Büyü Tarifi:


Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde,

Ben annemin beşiğini tıngır mıngır sallar iken,

2. Klaudius adında pek taş yürekli bir İmparator varmış. Bu İmparator’un birbiri üstüne gelen başarısız savaşlarından bıkan halk artık oğullarını, kocalarını bu maceralar için boş yere feda etmemeğe karar vermiş. Erkekler askerden kaçar olmuş. Ama Klaudius’a karşı gelmek kolay mı? Bütün bu başkaldırıların altında yatan nedenin erkeklerin evlenip, çoluk çocuğa karışıp, evlerine bağlanmaları olduğuna karar veren İmparator, evliliği yasak etmiş. Ama gönül ferman dinlemez. Aşıklar ne yapıp edıp Valentin adında bir rahip bulmuşlar kendilerini evlendirecek. Rahip Valentin evlenmek isteyen çiftleri mutluluğa eriştirirken laf yayılmış ve adamcağız tutuklanmış. İmparator’un sözüne karşı gelmekten suçlu bulunan Rahip Efendi’yi önce at arabasının arkasında sürüklemişler, sonra sopalarla dövmüşler, sonra kafasını kesmişler, hızlarını bununla da alamayıp… Neyse, masalımızın bundan sonraki kısmı anlatılmasa da olur. Tam Valentin’in öldürüldüğü günlerde, yüzlerce ama yüzlerce yıl önce Roma’da Luperkalia adında bir festival kutlanırmış. Bu pek neşeli festivalde genç erkeklerle genç kızlar Tanrıça Juno adına biraraya gelip çeşitli eğlenceler düzenlerler, muzurluklar yaparlarmış. Sonradan Roma Hristiyanlık’ın etkisine girince, Tanrıça Juno gitmiş, sevgililer için canını veren Rahip Valentin gelmiş. İşte bizim bugün kutladığımız şey Ana Tanrıça Juno. Ya da Valentin. Ya da Aşk. Deliye bayram lazım değil. Aşk da bir çeşit delilik olduğuna göre, kutlamanın tam zamanı.

Sevgililer Günü başka kutlamalara benzemiyor. Doğumgünü, bayram, nişan, vesaire ne alacağım derdi olan günler. Ama Sevgililer Günü pek bir zahmetsiz: bir demet kırmızı gül, bir kutu çikolata, bir öpücük. Pekiyi, ya yoksa sevgiliniz? Ya da kalbinizi kalpsizin birine verdiyseniz? İşte benim yazım bu bahtsız okuyucularıma. Önümüzdeki yıl siz de bir kocaman buket ve kutuyla kucaklanmak istiyorsanız dikkatle okuyun.

Bir kadeh beyaz şaraba bir tutam toz kişniş tohumu serpin, sonra “Ey sıcak tohum, aşkımız güçlü olsun. Sıcak kalp, kalbimiz birarada olsun,” diye fısıldayın ve şarabı bir yolunu bulup beğendiğinize içirin. Eğer yok, ben değil şarap içirmek, yanına bile yaklaşamıyorum adamın diyorsanız, ona da çarem var: 1 çimdik biberiye otu, 2 çay kaşığı çay, 3 çimdik yabani kekik, 3 çimdik hintcevizi, 3 taze nane yaprağı, 6 taze gül yaprağı, 6 limon yaprağını 3 çay fincanı temiz suda kaynatacaksınız ve sonra balla hafif tatlandiracaksınız. Yaptığınız çayı, gökte yeni ay varken, şunları söyleyerek içeceksiniz: Yeni Ay’da bu çayı demledim, Sevdiğim (ismi) beni sevsin diye. (Çaydan yudumlanacak.) Aşk Tanrıçası, yakarışımı duy! (Ismi) beni sevsin! Ne olur dileğim olsun! Ne olur olsun! (Geri kalan çayın hemen hemen hepsi içilecek, geriye kalan birkaç damlası, Aşk Büyüsü’nün yapıldığı kişinin yakınlarına serpilecek.)

Eğer siz aşık olamayan o kalpsizlerdenseniz o zaman bir küçük bez torbaya kuru gül tomurcukları koyacaksınız. Banyonuzu doldurup içine atacaksınız ve o suyun içinde en az beş dakika dinleneceksiniz.

Bütün bu büyü tariflerini zamanında kendi aşkını kendi bulmayı becermiş, bugünse evli barklı ve çoluk çocuğa karışmış bir kadın olarak yazıyorum. Hiçbiri denenmemiş ama en güvenilir cadılardan öğrenilmiştir! Ay yanlış okudum, bir yerine iki çimdik attım. Adam kurbağaya döndü! Aman şunu bulamadım da başkasını kullandım, adam bana aşık olacağına gitti kendine bir muhabbet kuşu aldı, diye yakınmak, şikayet mektupları göndermek yok!