Sponsor Reklam-5
3 sonuçtan 1 ile 3 arası
Ağaç Şeklinde Aç4Beğeni
 • 3 gönderen ömerxx
 • 1 gönderen Harbici

Konu: define görseller

 1. #1
  Status
  Offline
  Tecrübeli Defineci
  Üyelik tarihi
  29.05.2010
  Mesajlar
  607
  Tecrübe Puanı
  19

  Standart define görseller


  Kudüs'te define avcılarını kıskandıracak gömü! Parkın altında 1300 yıllık altın paralar bulundu

  22 Aralık 2008 Pazartesi, KUDÜS - Kudüs'te yapılan kazılarda Bizans İmparatoru Herakliyus dönemine ait 1300 yıllık define bulundu. Antik duvarların yakınındaki araba parkının altında ortaya çıkarılan definede, 265 adet madeni paraya ulaşıldı.

  Defineyi pazar günü büyük bir kayanın altında bulan İngiliz arkeolog Nadine Ross, "Çanak çömlek bulduk. Cam bulduk. Fakat böyle bir şey bulmamıştık. Çok heyecan verici" dedi.

  Açık sarı rengindeki madeni paralar M.S. 610 ile 641 yılları arasında hüküm süren Bizans İmparatoru Herakliyus dönemine ait. Paraların bir yüzünde askeri elbisesi içinde Herakliyus, diğer yüzünde ise haç bulunuyor.


  görseller


  Bu define kırıkkale ili sulakyurt ilçesi sarımbey köyünde 1962 yılında bulunmuş roma imparatorluğuna ait 429 adet sikkeden oluşmakta  görseller  ilhanlı definesi


  görseller


  Antalya'nın Elmalı ilçesinde bulunmuş yüzyılın definesi olarak adlandırılan hazine.
  M.Ö. V. yüzyılda Persler'in Yunanistan'ı istila etmelerinden sonra Atina Şehir Devleti'nin önderliğinde Akdeniz Çevresi şehirlerinden oluşan bir birlik (Ati-Delos Deniz Birliği) kurulmuştu. Bu birliğin bir merkezi ve bütçesi vardı. Her ülke kendi bastığı gümüş sikkeden kendi gücü oranında bu birliğe katkıda bulunuyordu.
  1984 yılında Elmalı'nın Bayındır Köyü'nde yapılan kaçak kazılar ile bulunan yüzyılın definesi Elmalı Sikkeleri, o bölgede bulunan bütün şehir devletlerinin paralarını içeriyordu. Söz konusu sikkelere yüzyılın definesi denilmesinin en önemli nedeni de Yunanlılar'ın Persler'i yendikleri için bir anı parası çıkarma kararı almalı ve normal olarak o zamanın para birimi için en fazla 4 drahmi değeri biçilirken; anma nedeniyle 10 drahmililk paranın çıkarılmış olmasıydı. (10 drahmi'lik para=Dekadrahmi)
  İnce işçiliği ve dünyadaki azlığıyla değeri artan dekadrahmiler, Elmalı Definesi'nin bulunmasıyla hem dünyada bilinen Dekadrahmi sayısı iki katına çıkmış hem de insanlık tarihinin bilinmeyen önemli bir bölümü aydınlatılmıştır. Çünkü 1984 yılına kadar tüm dünyada yalnızca 13 adet Dekadrahmi'nin varlığı bilinirken, Elmalı Definesi'nde bunlardan 14 adet bulunmuştur.
  Oldukça önem taşıyan böylesi değerli bir kültür mirası kaçak kazılar sonucunda Amerika Birleşik Devletleri'ne kaçırılır. Ardından geçen uzun süreler sonucunda ve yoğun diplomotik girişimler ile hazine tekrar ait olduğu Anadolu topraklarına geri dönmüştür. Bugünlerde de Elmalı Hazineleri Müzesi'nde sergilenmeyi beklemektedir.
  Bölgede daha sonra yapılan kazılarda, daha birçok tümülüste tarihi eserler bulunmuştur.


  görseller


  Arkeoloji uzmanları kazılarda Kudüs'ün antik duvarları yakınındaki araba parkının altında 1300 yıllık define buldu.

  İsrail Antikalar İdaresinden arkeologlar, yedinci yüzyıla ait bir binanın enkazından 265 adet madeni para bulunduğunu ve paralarınn Bizans dönemine ait olduğunu bildirdiler.

  Defineyi pazar günü büyük bir kayanın altında bulunan İngiliz arkeolog Nadine Ross, "Çanak çömlek bulduk. Cam bulduk. Fakat böyle bir şey bulmamıştık. Çok heyecan verici." dedi.

  Açık sarı rengindeki madeni paralar Milattan sonra 610 ile 641 yılları arasında hüküm süren Bizans İmparatoru Herakliyus dönemine ait. Paraların bir yüzünde askeri elbisesi içinde Herakliyus, diğer yüzünde ise haç bulunuyor.

  Arkeologlar paraların Milattan sonra 614'te Perslerin Kudüs'ü ele geçirmesinden önce Herakliyus'un tahta çıktığı ilk yıllarda basıldığını belirttiler.

  Site direktörleri Doron Ben Ami ve Yana Tchekhanovets yaptıkları açıklamada, "Definenin yakınında çömlek bulunmadığından, definenin binadaki duvarlardan birinin içindeki gizli bir hücreye konulduğunu düşünüyoruz" dedi.


  görseller


  Mardin'in Kızıltepe ilçesine bağlı Sürekli köyünde önceki ay ortaya çıkarılan hazinenin sırrı çözüldü. Köyde yapılan kanalizasyon çalışması sırasında bulunan paha biçilemeyen altın, gümüş ve süs eşyaları hikâyelere ve filmlere konu olan efsanevi çete kırk haramilere ait olduğu ortaya çıktı.

  Sürekli köyünde önceki ay yapılan kanalizasyon kazısı sırasında ortaya çıkarılan 400 adet altın takı ve sikkelerin tarihçesi ile ilgili Mardin Müze Müdürlüğü'nün sürdürdüğü tarihsel dayanak çalışmalarında son aşamaya gelindi.

  Halen Mardin Müzesi'nde temizlenmekte olan ve tarihi geçmişini yansıtan yazılarla ilgili envanter kayıtları devam ediyor. Kanalizasyon kazısı sırasında ortaya çıkan altın takı, sikkelerin tarihçelerinin İlhanlılar, Selçuklular Sasaniler gibi daha birçok medeniyetlere ait olduğu saptandı. Envanter kayıtları halen devam eden hazinelerle ilgili sır perdesi ise kanalizasyona saklayanların kırk haramiler olduğunun ortaya çıkması ile farklı bir boyut kazandı.  Eşyaları inceleyen Restoratör-Konservatör Vural Züngör altınların kırk haramilere ait olmasının çok yüksek bir ihtimal olduğunu söyledi. Yapılan araştırmalar neticesinde köye en yakın olan komşu köyün isminin de Çelharemi yani (Kırk haramiler) olduğunu tespit ettiklerini ifade eden Züngör, "Zaten altınlar da çetenin bölgesinde bulundu. Farklı medeniyetlere ait çeşit çeşit altınlar, gümüşler ve sikkeler ortaya çıktı. Bölge aynı zamanda kervan yolu üzerindedir." Bu da gösteriyor ki efsanelere konu olan kırk haramilerin hazinesi burada bulunduğunu ortaya çıkardı." dedi.

  MÜZE MÜDÜRÜ ERDOĞAN: HAZİNENİN KIRK HARAMİLERE AİT OLDUĞU ANLAŞILDI

  Mardin Müzesi Müdürü Nihat Erdoğan ise Sürekli köyünde ortaya çıkarılan hazinenin sır perdesinin araştırmaları sonucunda aralandığını dile getirdi. Erdoğan, hazinelerin Sürekli köyüne yakın mesafede yer alan ve Kürtçe Çelherami (Kırkharami) köyünde oturan kırk haramilere ait olduğunun anlaşıldığını söyledi.

  Hazinenin kırk haramiler tarafından çalınarak Sürekli köyünde toprağa gömüldüğünü belirten Müdür Erdoğan, "Şu anda altın takılar, figürler ve sikkeleri temizleyerek tarihi boyutları ile birlikte envanterlerimize kayıt ettiriyoruz. Öyle sanıyorum ki bir ay gibi bir zaman diliminde çalışmalarımız tamamlanacak ve kırk haramiler ismini alarak Mardin Müzesi'nde gelen ziyaretçilerimize teşhir edeceğiz." diye konuştu.

  Kanalizasyonda ortaya çıkarılan hazine ile ilgili görüşlerini ifade eden Mardinliler, hazinenin kırk haramilere ait bir gömü olması nedeniyle büyük şaşkınlık yaşadıklarını dile getirdi. Tarihi kentte böyle bir hazinenin ortaya çıkması Mardin turizmi için önemli bir fırsat olduğunu söyleyen İbrahim Ataş adlı gümüş ustası kırk haramilerin hazinesinin ortaya çıkmasını, kente gelen yerli ve yabancı turistlerle paylaştıkları belirtti.

  görseller  Karaman'ın Ermenek İlçesi'ne bağlı Kazancı beldesinde jandarmanın yaptığı operasyonda Roma dönemine ait olduğu tahmin edilen 2 adet heykel ile 39 adet gümüş sikke ele geçirildi.  Edinilen bilgiye göre, bir ihbarı değerlendiren jandarma timleri elinde tarihi eser bulunduğu ileri sürülen M.P. isimli şahsı gözaltına aldı.  Savcılık kararıyla şahsın evinde, iş yerinde ve arabasında arama yapan timler Roma dönemine ait 1 adet Artemis heykeli ile 1 adet pirinç heykel ve 39 adet değişik büyüklüklerde gümüş sikke ele geçirdi.


  görseller

  görseller  philippus, Harbici ve kayip bunu beğendiler.

 2. #2
  Harbici - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Status
  Offline
  Kıdemli Defineci
  Üyelik tarihi
  28.06.2013
  Yer
  DEFİNE İŞARETLERİ UZMANI
  Mesajlar
  254
  Tecrübe Puanı
  16

  Standart

  güzel haberler.. merakla okudum. teşekkürler.
  philippus bunu beğendi.

 3. #3
  philippus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Status
  Offline
  Azimli Defineci
  Üyelik tarihi
  29.07.2012
  Yaş
  40
  Mesajlar
  180
  Tecrübe Puanı
  15

  Standart

  güzel haberler. teşekkürler.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Google Görseller-Google Görsel Arama
  By HiRa in forum ÖNERİLER-İSTEKLER-ŞİKAYETLER-DUYURULAR
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 05.01.2012, 13:37

Bu Konudaki Etiketler

RSS RSS 2.0 XML MAP HTML SiteMap

Define Sohbeti,Elektrik Taahhüt,Define İşaretleri,DEFİNE ARAMA,DEFİNE

SEO UZMANI

LinkBacks Enabled by vBSEO 3.6.0 © 2011, Crawlability, Inc.