Sponsor Reklam-5
2 sonuçtan 1 ile 2 arası
 1. #1
  Status
  Offline
  redkit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Tecrübeli Defineci
  Üyelik tarihi
  03.03.2011
  Yaş
  50
  Mesajlar
  869
  Tecrübe Puanı
  16
  OTOMATİK REKLAM

  Standart Sahib ata camii'nde 'yaşam çiçeği'

  Sahib camii'nde 'yaşam çiçeği'
  05.09.2013
  Selçuklu Veziri Sahibi Ata Fahreddin Ali tarafından 1258 yılında yaptırılan ve günümüze ulaşan bu görkemli eser, tüm ihtişamıyla zamana adeta meydan okurken, ezoterik bilgilerde, hayatın sırrını gizlediğine inanılan yaşam çiçeği desenlerinin, ana giriş kapısında bulunması, Sahib Ata Camii’nin farklı bir boyutunu ortaya çıkardı. Şehrimizde de bulunduğu, bugüne kadar fark edilemeyen bu sembolü, hakkında yazdığı kitaplarla dünyaya tanıtan, ünlü ezoterizm yazarlarından Drunvalo Melchizedek, “geometrik sembolün tüm evrenin ve yaşamın sırrını içinde barındırdığını” iddiasını ortaya koymuştur. “New Age” (Yeni Çağ) öğretilerinde önemli bir yere sahip olan yaşam çiçeği, meraklılarını şehrimize çekecek olmasıyla birlikte, şehrimizin bir başka ezoterik yönünü ortaya çıkarması açısından da sevindiricidir.
  Sahib camii'nde 'yaşam çiçeği'
  Dünyanın birçok bölgesinde bulunun yaşam çiçeği, ülkemizde birkaç yerde bulunmuştur. Burdur müzesindeki bir lahtin kapağında, Hacı Bektaş Veli Türbesi’nde Efes antik kentinde ve Topkapı Sarayı’nda sergilenen bir giysinin üzerinde de bulunmaktadır. Ünlü Ressam Leonardo Da Vinci tarafından da kullanıldığı iddia edilen sembolün şehrimizde de bulunması, kültür ve turizm açısından bir kazanç olacaktır. Selçuklu sanatının şaheserlerinden ve taş işçiliğinin çok ender görülen örneklerinden olan portalın alt kısmında yer alan yaşam çiçeği, yerli ve yabancı turistlerin ve özellikle ezoterizm araştırmacıları tarafından ilgiyle karşılanacaktır. Şehir kültür hayatına farklı bir bakış açısı getirecek olan yaşam çiçeği, birçok insanı kendine çekecek ve şehrimizin tanıtımına da olumlu katkılar sağlayacaktır. Taş, mermer, çini ve tuğlanın inanılmaz derecede uyum içinde kullanıldığı kapıda yer alan emzikli sebillerin de örneği az bulunmaktadır. Yaklaşık sekiz asırlık bir geçmişi olan kapıdaki çiniler de kültür çevrelerinin gurur kaynağı olmaya devam etmektedir.

  YAŞAM ÇİÇEĞİ NEDİR?
  Sahib camii'nde 'yaşam çiçeği'

  Dünyaca ünlü ezoterizm yazarlarından Drunvalo Melchizedek tarafından ortaya atılan bir iddiaya göre “evreni oluşturan kutsal geometri”ye verilen bir isimdir. Tüm kutsal oranların çıkış noktası olduğu savına göre bu sembol, kendimizin ve evrenin gerçeğine giden yolda bize rehberdir. Yaşam Çiçeği’nin farklı çizimleri dünyanın birçok bölgesinde, kadim medeniyetlerden günümüze intikal eden eserlerde bulunmaktadır. Yaşam Çiçeği denilmesinin nedeni, çiçek desenine olan benzerliğinden değildir; aynı zamanda meyve ağaçlarının evrelerini temsil etmesine olan inançtan da kaynaklanmaktadır. İç içe geçmiş çemberlerden oluşan Yaşam Çiçeği’nin, hayatın sırrını içinde gizlediği ve hayatın sırrı olduğu kabul edilir. Yaşam Çiçeği isminin yanı sıra “sessizliğin dili” veya “ışığın dili” olarak da adlandırılan geometrik şekil, hayatın tüm kodlarını barındırdığı ve Atlantis kıtasından Antik Mısır’a oradan da tüm dünyaya yayıldığı yine yazar Drunvalo Melchizedek imzalı kitaplarda iddia edilmektedir.


 2. #2
  Status
  Offline
  aga_0074 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Moderatör
  Üyelik tarihi
  21.04.2008
  Yer
  DİYARBAKIR_AMED
  Mesajlar
  4.927
  Tecrübe Puanı
  360
  OTOMATİK REKLAM

  Standart

  emeğine sağlık kardeşim.....
  **İNANCA SAYGI DÜŞÜNCEYE ÖZGÜRLÜK**

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Tlos Antik Kenti’nde Yaşam Hala Devam Ediyor
  By aga_0074 in forum DEFİNE & ARKEOLOJİ HABERLERİ
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 09.09.2014, 22:45
 2. Beyazıt Camii
  By definesirlari in forum DİNİ KONULAR
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 25.04.2012, 10:51

Bu Konudaki Etiketler

RSS RSS 2.0 XML MAP HTML SiteMap

Define İşaretleri

Nasıl Polis Olurum