Birinci Görüş :

Üçgenin açıları birbirinden farklı olabilir. Açılar ölçülmeli farklı olan açı yönünde araştırma derinleştirilmeli.

İkinci Görüş :

Allah, Cebrail ve Hz.İsa ya emanet edilen birşeydir. Bir defineye işaret ediyor olabileceği gibi bir mezara da işaret ediyor olabilir. Üçgen üç adet farklı malı değil üç adet farklı mezarı işaret eder. Eğer lahit mezar üzeri yapılmışsa dini bir anlamı vardır. Yada eşkiya veya Ermeni gömüsü ifade eder. Çoğunlukla şaşırtıcı bir işaret olup iki sahte bir hakiki defineyi gösterir.

Üçgenin üç nokrası illede mezar anlatmayabilir. Üç kaya, üç ağaç da şifre olarak kullanılmış olabilir.

Üçüncü Görüş :

Üçgen işareti malın kapalı bir mekanda olguğunu anlatır. Zor bir gömüdür. Eğer üçgenin dar olan bir açısı varsa onun istikametinde araştırma yapılır. Değilse çevrede farklı yapılar aranmalı veya yardımcı işaretlere başvurulmalıdır. Ayrıca üçgen şeklinde bir kapak bulunma olasılığıda yüksektir. 50 cm. büyüklüğünde horasan kapaklar define açısından önemlidir. Bazı uygarlıklarda üçgen giriş kapısı olarak kullanılmıştır. Sivri uç yönünde araştırma yapmakta fayda vardır.

Dördüncü Görüş :

Birkaç üçgen yanyana sıralı ise her üçgen bir odayı temsil eder.

Beşinci Görüş :

Hristiyanlık sembolüdür. Doğanın üç unsurunu ifade eder. Baba-Anne-Çocuk. Başka bir yaklaşımla Ruh-Beden-Akıl. Farklı bir yaklaşım ile Dünya-İnsanoğlu-Cennet üçlülerini ifade eder. Mezar taşlarında ve süslemelerde bolca kullanılmışlardır. Lahit mezarlarda ve toprak altı kaya mezarlarda önem kazanırlar. Ancak unutulmaması gereken nokta mezarın birden fazla olduğu noktasıdır.