Sponsor Reklam-5
3 sonuçtan 1 ile 3 arası
 1. #1
  Status
  Offline
  definesirlari - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Devamlı Üye
  Üyelik tarihi
  21.04.2012
  Yaş
  45
  Mesajlar
  49
  Tecrübe Puanı
  0
  OTOMATİK REKLAM

  Standart definecilikte işaretler

  İŞARET NEDİR
  İşaretler, geniş kavramlar ifade etmekten çok; daha ziyade kişi ya da küçük grupların inanç, dilek, düşünce ve duygularını bazen de proje ve çalışmalarını belirler. Sembol ve işaret ayrı şeylerdir. Semboller daha ziyade bütün bir toplumu ilgilendiren, ortak inanış ve düşüncelerin simgeleridir. Semboller; daha ziyade toplumun dini düşünce ve yaşam coğrafyasını, milli ruh hareketlerini belirleyen imgelerdir. İlk insanlar günlük hayat sıkıntılarını gidermek için işaretleri kullandılar. Daha sonra da , alışverişte ve hesap yapmada işaretleri kullanmayı öğrendiler.

  SEMBOL NEDİR
  Sembol kelimesinin kökeni, eski Mısır dilindeki “symbolon” sözcüğünün Grekçeye geçmiş halidir: “birlikte tartışmak, birlikte birleştirmek, bir arada toparlayıp bağlamak” anlamlarına gelir.
  Sembol, kimi sözlüklerde “daha soyut bir şeyi anlatmaya yarayan daha somut şey” ya da “evrensel yasa, ilke, bilgi ve fikirleri açıklayan işaretler” olarak tanımlanır. Sembolizm, kısaca, “evrensel bilgi ve hakikatlerin basit ve sade öğelere indirgenerek ifade edilmesi “ olarak tanımlanabilir. Bir sembol, anlatmak istediği şeyi en kesin, en belirli, en sade, en doğal şekilde ifade eden işarettir.

  İşaretlerin mantığında asla kesin kural yoktur. Hangi şekli ile olursa olsun, her işaret, yakın ya da uzak anlamıyla bir şeyler anlatmaktadır. Oyma ya da kabartma şeklinde motive edilmiş herhangi bir çalışmanın içindeki en ufak bir oyuk, nokta veya küçücük bir kabartma motifi dahi mutlak bir anlatımın ifadesidir. Motiflerin uzunluk ve büyüklük ölçüleri ilgili malzemenin uzaklık ve yönlerinin yüklendiği anlamı ifade eder.

  Her işaret her bölge için aynı anlamı taşımayabilir. İşaret ve sembollerin çözümü adeta bir satranç oyununa benzer. Azınlık kültürlerinin bir kısmında saklı emanetler için bir ya da birkaç işaret bırakılmış olabilir. Hatta bazı azınlıklarda üçten daha az işaret bırakılmadığı bilinmektedir. Bunun sonucu olarak, arazide bulunan tek bir işaret veya sembole dayanarak define aramak aklın, mantığın işi değildir.

  Unutulmaması gereken bir başka nokta ise, işaret ve sembollerin kendileri değil, işaretleme mantığı içerisinde çevredeki verilerin de önemli yeri vardır. Bu yüzden arazinin çok iyi gözlemlenmesi, çevredeki çökmelerin, tümseklerin, bitki yapısının iyi incelenmesi gerekir. Bu faktörler hedefe ulaşmada çok büyük öneme sahiptir. İşaretlerle ilgili mesafe tayini yapılırken her uygarlığın veya azınlığın kullandığı ölçüm sistemi de dikkate alınmalıdır.


 2. #2
  Status
  Offline
  definesirlari - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Devamlı Üye
  Üyelik tarihi
  21.04.2012
  Yaş
  45
  Mesajlar
  49
  Tecrübe Puanı
  0
  OTOMATİK REKLAM

  Standart Ynt: definecilikte işaretler

  Topluca yapılan yemin işaretidir.İstavroz da denilir, tüm kolları eşitse gömü bulunduğu kayanın altındadır, eşit değilse farklı olan kolun baktığı yönde araştırma yap.
  Asil aile mezarı da çıkmaktadır. çevresinde doğal yapıya aykırı unsurlar aranmalıdır


  İşaret çözümünde yapılan figüranın özelliklerini iyi tespit etmemiz gerekir.Akrebin özelliklerinden biri zehirli ve tehlikeli oluşudur. Bu nedenle bulacağımız definede ya tuzak var yada gömünün üstüne zehir dökülmüştür. Bu tür kazılarda dikkatli olmak gerekir.Çok zor ve büyük iş gücü ile bulunabilecek definelerdendir.definesi yakınlarında bulunan gölet ,su kuyularının veya yeraltı mahzenlerin içindedir. Eğer akrep mağa içinde ise gömüsü mağaranın en kuytu ve dip yerlerinden olur.[
  Ayak İzi

  Ayak durmak yada yürümek anlamına gelir.Durmak ve olduğun istikamete bakmak anlamına da delir. Ayağı parmak uçları yön verir.Yerde sabit kayada ise, ayağını bu işaretin içine koy sağ ayak ise sağına bak, sol ise soluna bak, ufak bir yığma yada çukurlaşmış bir yer bulmaya çalış.
  İki ayağında bu işaretin içine koy dur. Görüş istikametinde değişik ne var onları tespit et.
  Baklava Dilimi

  Bayan Mezarıdır Çevresinde İtinalı Bir Araştırma Yapmak Gerekir.
  Balık  İşaret çözümünde ifade olarak kullanılan figüranların özellikleri çok önemlidir. Akarsu ve yada göl kenarlarındaki kayalarda bulunur.dikkat edilecek hususlardan biride zaman içinde göl yada akarsu kurumuş olabilir.balık su içinde yaşar tehlike anında suya dalar.
  Balık kesin olarak define işaretidir.
  Mahzen içinde harita var.
  Baktığı yön ve uzunluğu önemlidir.
  Uzunluğunu ölç bir santimi bir adım olarak kullan. balığın baktığı yöne doğru git.adımlarınızın bittiği yerde mahzen girişi ara.
  Binek Taşı


  Binek taşı olarak bilinir. binek taşına otur karşıda gözüken kayalıklarda 2. bir işaret daha bulmaya çalış.
  Binilmiş At  Atın yada binicinin baktığı yön önemlidir. Bakılan yönde binek taşı aranmalıdır.define taşın altındadır.Atın kuyruğu kalkık ise kuyruk yönüne doğru değişik bir şey ara müjdesi kolay bir yerdedir. Ata binmiş insan figürün elindeki eşya define için bir nişanedir dikkatlice incelenmesi gerekir.
  Çakıl Yığınları


  Genelde mezardır.gömü olma ihtimali neredeyse yoktur. Bizim önerimiz bu tür mezarlara karışmamanızdır. Bu tür yapı tarafımdan defalarca tecrübe edinmiştir.
  Çarık

  Çarık yada ayakkabı şekli:Ayak uçunun baktığı yönde 10 metre kare kadar bir alan içinde ikinci bir işaret daha bulun. eğer yoksa çarığın bulunduğu kayanın altına ucun baktığı yönde çalışınız
  Çekiç

  Taş oymacılığı ile uğraşanların el aletlerini simgeler.döv, vur, kır anlamına gelir. Bazı açıklamalar kırılacak bir işaret denilse de sakın bunlara inanmayın, işareti yok etmeyin, siz bulamazsanız mutlaka bir başkası gelip bulacaktır, nişaneleri yok etmekten kaçınınız . “Bana yar olmayanı, başkasına yar etmem bencilliğine kapılmayınız.Çekicin sap kısmını ölç ve aynı istikamete doğru adımla 1 santim bir adım, bir adım ise 72 yada 78 cm’ ye isabet eder.
  Çiçek

  Eksik olan bölümü yakın kaylar üstünde ara ve bulunduğu kayanın altında dikkatli bir araştırma yap
  Çıkılan Merdiven


  Defineye merdivenle çıkılarak bulunur anlamına gelir Basamakların küçük olanın bulunduğu yönünde iyi bir araştırma yapmak gerekir
  Çıplak Kadın

  Bir resim topluluğu içinde bulunan çıplak kadın resmi kesin definedir.Dikkat edilecek unsurlar, kadının baktığı yer ile ellerinin şeklidir duruşudur.
  Kraliçe yada statüsü yüksek bayanın mezarıdır, takıları ayrı bir oda içinde bulunabilir mezar bulunduktan sonra takılar yoksa mutlaka mezar odasının yan duvarları iyice kontrol edilmeli.
  Civcivli Tavuk
  Bazı insanlar müjdesi tavuğun içindedir deseler inanmayın sakın kırmayın bu tür hatayı işlemeyiniz. Aslında defineye ait Bölge belirleme işaretleridir. ve kesin definedir.Tavuğun 21 metre önünde gömüsü ana kayaya saklanmıştır ana kaya dikkatlice incelenmelidir.
  Tavuğun sırtındaki civcivin baktığı yönde ana kaya içinde definesi saklanmıştır. ana kaya yoksa tümsek gibi bir şey arayınız.
  Dama Taşları

  Dama taşları olarak bilinen bu figür. Matematiksel bir hesaplama gerektirir.kesin çözülmüş bir sistem değildir
  Değirmen Taşı


  2 metre kadar altına bak
  Delikli Kaya

  Güzel bir nişane olup rahat bulunabilecek bir gömüdür.Bakmak anlamına gelir. Bak bul demek istiyor.Kendisinden sonra mutlaka bir yada 2 işaret daha bulunması gerekir. Gözünü deliğin büyük olan yani geniş olan tarafında bak. Türbinden bakıyormuşsun gibi bir durumdur.gözünün gördüğü alanı iyice incele işaretli bir kaya, çukurlaşmış bir yer yada tümsek gibi bir yer bulmaya çalış. bulacağın herhangi bir nişane definenin saklandığı noktadır.
  Deve

  Oyma yada kabartma deve resimleri kesin definedir. ileri doğru git anlamına gelir,üstte bulunan murç işareti zaten yönü vermektedir.Genelde ortalama olarak 40 ila 50 adım ilerisinde ikinci bir nişane işareti daha aranmalıdır.
  Duran Deve : gömüsü olduğu yerdedir. kalın ve büyük olan ayağın baktığı yön dikkate alınır.Deve yüklü ise konaklama yeri ara (pınar,çeşme han gibi)
  Mağara içinde deve varsa definesi mağara içindedir.
  Oturan deve: definesi bataklık, kayaya yada mağaraya gömülmüştür.
  Dirgen


  Dirgen bir tarım aletidir.harman gibi düz bir alan yerde araştırma yap, düz bir kaya varsa tam o noktaya yönel. Unutmayın gömüler neredeyse hepsi kaya içine saklanmıştır, önce kaya ve kaya altlarını kontrol ediniz.Eğer böyle bir kaya yoksa o zaman toprak üstünde ya çukur bir yer yada tümsek gibi bir yer arayınız, tümsek ufak çakıl yığını olacaktır.Dirgen derecesi kral gibi olmayan bir idarecinin gömüsü yada mezarıdır. sap kısmını ölç 1 cm bir adımdır. Sapın baktığı yöne doğru git Ve bu alan içinde araştırma yap.
  Doğan

  Doğan yada şahin yırtıcıdır, görme kabiliyeti gelişmiştir. avını yakalar ve ayakları arasına alır öyle yer.Büyük ihtimalle eşkıya yada savaş gömüleridir.Gömüsü genelde kapalı mekanlar içinde olur. baktığı istikamet önemlidir.Şahin yada doğan avını nasıl yiyiyorsa bizde o şekilde gömüyü aramamız gerekir.yani ayakların altına bakacağız. sonuç alamazsak baktığı yönde araştırma yapacağız. Kesin define işaretidir. Tuzakları göz ardı etmeme.
  Ejderha  Korku sembolü olarak kullanılmıştır. dinozor yada ince kertenkele şeklinde verilmiştir.Bu tür hayvanların gömüsü kendisidir. gerdanlığı sağlamsa malı alınmamış demektir.
  El
  El eşkiya şunun bunun işareti denilse doğru değildir. Elin yapılım tarihi 957 yıllarıdır. O yıllarda Anadolu Grek kültürü hakimdi Eski yunanlara ait bir işarettir.El yemin içme işaretidir. Gömü yapanlar topluca yemin ettiklerini ifade eder. onlarca insan günlerce çalışarak yaptıkları bir gömüdür zor bir gömüdür. hakkında çeşitli yorumlar yapılmakta oda elin yanında bulunan muhtelif işaretlerden kaynaklanmaktadır. Elin yanındaki işaretler size yön ve derinliği gösterir.
  Elin yanında bulunan işaretler çözümü verir. Bu elin yanında hac var ok var, ok yön verir kanatları ölçmek gerekir.kanalar farklı ise farklı olan tarafa fark kadar git eşitse 70 adım kadar geriye doğru say , hac var mezar var o zaman kaya mezarı aramak gerekir. yada bu elin baktığı yönde tepe üstünde büyük bir tümülüs de olabilir. Gömüsü kolay alınacak bir Elin üstünde istavroz varsa gömü elin bulunduğu kayanın altındadır. Elin yanında hiç bir işaret yoksa Elin 65 adım alt tarafında kaya mezarı ara eğer varsa vazgeç.
  El boş bir arazide dikili bir kayada ise kapak var demektir. o zaman bu kayanın altında bir kapak taş aramak.
  Eyer


  Eyere bin karşına bak dikkatini çeken yüksek bir kaya olacak bu kayanın tepesine çık balyoz ve murçla kapağı kaldır güzel bir define seni bekliyor.
  Göz
  [img height=169 width=193]http://bp1.blogger.com/_oBEk6b5Kj1g/RxTt83mg6pI/AAAAAAAAAHs/4Zp2-z665hU/s320/goz1.jpg[/img][img height=165 width=250]http://bp1.blogger.com/_oBEk6b5Kj1g/RxTt33mg6oI/AAAAAAAAAHk/NnVV2A64Wh0/s320/goz.jpg[/img] Bakmak anlamına gelir
  Karşıya bak yüzeyde orijinali bozulmuş nesneler ara.[


  Güvercin

  [img height=243 width=200]http://bp1.blogger.com/_oBEk6b5Kj1g/RxTfy3mg6HI/AAAAAAAAADc/04uNpnFKFLM/s320/guvercin.jpg[/img]
  Kadın ziynet eşyasını simgeler. gömü güvercinin içinde deyip bu eseri tahrip etmeyiniz. Defineci arkadaşlar lütfen biraz bilinçli olmaya çalışalım hiç bir işaretin kırılmasına izin vermeyelim ve kırmayalım hiç bir işaretin içinde define olmaz sizi öyle yönlendirenler sizi aldatıyorlar.Uçan Güvercinin uçtuğu yönde hemen önünde araştırma yap,istavroz varsa gömü mağara içindedir, mağarayı bulmak için yakınlarında ikinci bir istavroz daha bulunmalıdır, ikinci istavrozun bulunduğu kaya mağaradır.
  Makas
  Kesişen yol yada kesişen su kavşak anlamına gelir,çevresinde kesişen yol veya akarsu varsa bunların çevresinde yüzey araştırması yapılmalı.
  Mumya


  Çevresinde yüzey araştırması yapın mumyalı mezar var. İçinde nasip ve kısmet ne ise o çıkar. Boşta olabilir.
  Murç
  Kayalarda veya taş zeminlerde veya çeşmelerde bulunan ufak delikçikler gibi sıralı ve belli bir sayıya hitabeden murç izleri şu şekilde yorumlanır

  Bu tür düzenekler Frig,Roma Bizans medeniyetlerine aittir.Sayma sistemidir.

  Her bir murç izi bir adımdır.Batı yönlerine doğru adımla ve değişik bir kaya bulmanız gerekir. unutmayın define işaretleri tek başına olmaz mutlaka ikinci yada üçüncü işareti de bulmanız gerekir.

  Yada bölgede mezarlık alanı vardır iyi bir yüzey araştırması yapılmalı.
  Nal İşaretleri


  Yakınlarındaki kayalarda ikinci işaretli kayayı bul ve bu kaya etrafında araştırma yapınız  Yakınında üstünde ağaç işareti bulunan bir işaretli kaya bul ve bu kaya etrafında araştırma yapınız  Yakınında üzerinde üçgen bulunan işaretli kayayı bul ve etrafında araştırma yapınız  Yakınında içindeki işaretli kayayı bul ve bu kaya etrafında araştırma yapınız  Yakınında İçindeki işaretli kayayı bul gömü mağarada içinde  4 Yakınında araştırma yapınız

  Ok  Definecilikte ok sembölü de önemlidir, bir veya birkaç tane ok sembolü görülebilir
  Öküz  Birbirine bakan iki buzağı .Kesin define işaretidir

  Bir birine bakan 2 tane buzağı(öküz) definesi ayaklarının altındadır.Değerli bir gömüdür.
  Papatya
  Asil bir bayan mezarı, Burada yeri gelmişken izah edelim sert figürler erkek, yumuşak ve süslü çiçekli figürler bayan mezarını izah eder. çevresinde yığma aranmalıdır.
  Papaz


  Papazın boynundaki madalya,baktığı yada işaret ettiği yön önemlidir.
  İtinalı bir çalışma yapılmalıdır.
  Saksılı Çiçek


  İşaretin olduğu alanda çok yakın yerlere veya altına bakınız
  Tabanca


  25 adım ön tarafından doğal yapıya aykırı nesneler aranmalıdır.
  Tavuk

  İşaret çözümünde en önemli unsurlardan biri, yapılan figüranın özellikleridir

  Tek tavuk baktığı yön önemlidir. Baktığı yönde işaretli kaya varsa kayanın altına bak, tümsek varsa burayı kazı, çukur varsa çukuru kazı ip uçları bunlardır.
  Terazi


  Esnaf yada tüccar gömüsüdür,Gömü değerlidir

  Her iki kefesi eşit değildir, gömü kefesinin ağır olan kefenin bulunduğu taraftadır.Kefeler eşit gibi görünse dikkat edilecek nokta terazinin ibresi(dili) size fikir kazandırır. Dil hangi tarafa meyilli ise o tarafta araştırma yapınız
  Topal Ay

  Eşkıya işareti olarak bilinmektedir, Aslında bu işaret net olarak çözülmemiştir aşağıda yazacaklarımız net yorumlar değildir.

  Definesi mağara içinde. önce ayının topal olan ayağını bulunuz ayak yakınlarından mağara mahzen işareti arayınız.
  Üçgen
  Açıları ayrı ayrı ölçün, açılardan biri mutlaka farklıdır. fark kadar, farklı olan açının baktığı yönde araştırma yapınız
  Yılan
  Yılanlar çözülmesi en zor işaretlerdedir, yılanın işareti şudur deyip geçemeyiz tecrübe ister yerinden görmek ve alanı iyice araştırmak gerekir.biz burada sadece ip ucu vermekle yetineceğiz.

  Kafaların ortasında ya kare oyma yada istavroz bulunur. Her ikisi de kesin definedir, çevresini uzman biri tarafından iyice aranmalıdır. Planlı ve tuzaklı zor bir gömüdür.

 3. #3
  Status
  Offline
  definesirlari - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Devamlı Üye
  Üyelik tarihi
  21.04.2012
  Yaş
  45
  Mesajlar
  49
  Tecrübe Puanı
  0
  OTOMATİK REKLAM

  Standart Ynt: definecilikte işaretler

  DAMA TAŞI [img alt=damatasi.jpg]http://www.defineharitasi.com/images/articles/damatasi.jpg[/img]
  [size=12pt]
  [/size][size=0.7em]Birinci Yorum :

  Dama taşları olarak bilinen bu figür [/size][size=x-small]Matematiksel bir hesaplama gerektirir. Kesin çözülmüş bir sistem değildir.[/size][size=0.7em] Başka bir yardımcı işaret ile daha anlamlıdır. Genellikle yer altındaki tünel veya geçit noktalarının değişmez simgesidir. Eşkiya gömülerine yakın duruluyor olabilir. Her halükarda insanların yaşadığı bölgeleri işaret ettiğinden dikkate alınmalıdır.

  İkinci Yorum :

  Serüvenli ve dolambaçlı bir yolun ifadesidir. Bu işaret yer altı labirent veya geçit noktalarının değişmez simgesidir. Yer altındaki yaşamı da müjdeler. Ancak bu işaret tek başına defineye ulaşmak için yeterli olmayıp, farklı bir nişane daha aramak gerekir.[/size][size=12pt]
  [/size] DEĞİRMEN TAŞI [img alt=degirmentasi.jpg]http://www.defineharitasi.com/images/articles/degirmentasi.jpg[/img]

  [size=x-small][/size][size=0.7em]Genellikle taşın altı araştırılır. [/size][size=x-small][/size][size=x-small][/size][size=0.7em]Taşın 2 metre kadar altına bakılır.
  Ancak "Taşın yakın çevrede yuvarlak bir kayanın altında Doğuya bakan kısımda para veya altın saklıdır." şeklinde yorumlandığı da görülmektedir.

  Başka Bir Görüş : [/][/size][size=x-small] Toprak altında bulunurlar ve altında mutlaka müjdesi olup, ağzı aşağı küpler ile aynı şifrededirler. Ana parası güney batı yönünde 7-9 metre mesafededir. DELİKLİ KAYA[/] [img alt=articles: deliklikaya.jpg height=160 width=168]http://www.defineharitasi.com/images/articles/deliklikaya.jpg[/img]
  [/size][size=0.7em]Güzel bir nişane olup rahat bulunabilecek bir gömüdür. Bakmak anlamına gelir. Bakarsan bulursun demek istiyor. Kendisinden sonra mutlaka bir ya da iki işaret daha bulunması gerekir. Göz deliğin büyük tarafına yaslanır. Yani geniş olan tarafıntan bakılır. Türbinden bakıyormuşsun gibi bir durumdur. Gözün gördüğü alan iyice incelenmeli işaretli bir kaya, çukurlaşmış bir yer ya da tümsek gibi bir yer bulmaya çalışılmalı. Bulacağınız herhangi bir nişane definenin saklandığı noktadır.[/size][size=1em] [/size][size=small][/][/size][size=x-small] DEVE[/]
  [/size]
  [img alt=deve.jpg]http://www.defineharitasi.com/images/articles/deve.jpg[/img]
  [size=0.7em]Birinci Yorum :
  Oyma ya da kabartma deve resimleri kesin define olarak yorumlanır. İleri doğru git anlamına gelir, üstte bulunan murç işareti zaten yönü vermektedir. Genelde ortalama 40 ila 50 adım ilerisinde ikinci bir işaret daha aranmalı.
  [/size]
  [size=0.7em]1- Duran Deve : Gömüsü olduğu yerdedir. Kalın ve büyük olan ayağın baktığı yön dikkate alınır. Deve yüklü ise konaklama yeri ara (pınar, çeşme han gibi). Mağara içinde deve varsa definesi mağara içindedir.
  [/size]
  [size=0.7em][/size][size=x-small]2- Oturan Deve [/size][size=0.7em]: Gömüsü bataklık, kayaya ya da mağaraya gömülmüştür.
  [/size][size=x-small]3- Yürüyen Deve [/size][size=0.7em]: Gömünün daha ilerde, duran deve gömünün hemen orada olduğu şeklinde bir yorumla açıklanmaktadır. Devenin üzerinde yük varsa yakında gömü olduğu iddia edilmektedir.[/size]
  [size=0.7em]Deve resim veya figürleri çok çeşitlidir. Yürüyen, duran, ayağı havada, kafası havada, hörgüçlü, hörgüçsüz, tek hörgüçlü, çift hörgüçlü vs.dir. Deve belli bir hazineyi veya değerli eşyaları simgeler. Çok iyi incelenmeli diğer figürlerle birlikte düşünülmeli ve çözümlenmelidir. Develer para anlamı taşıdığı gibi deve ile taşınabilecek eşyaları da simgeler.

  İkinci Yorum :
  1- Deve oturuyor ise : Bu durumda define saklantısı kesinlikle işarete yakın bir yerdedir. İkinci bir işareti bulmak kaçınılmaz olmuştur. Bu işaret bir taş, bir çukur, bir yükselti veya bir ağaç yanı olabilir.
  2- Deve yürür halde ise : Takip edilmesi gereken bir mesafeden söz edebiliriz. Devenin yürüyüş yönünde düz bir çizgi üzerinde araştırma yapılmalıdır. İkinci bir işaret aranmalı. Bu işaret devenin oturuyor hali olabileceği gibi haç (istavroz),mezar oyması, kayaya monte edilmiş oyuk, yemin işareti olan çarpı veya nal benzeri bir işaret olan omega işareti olabilir.
  3- Bahsi geçen ikinci işaret arazi şartlarına göre 11, 21 veya 40 adımda bulunabilir.
  Deveyi çeken bir çoban veya merkep işareti varsa ve zincir halkaları sayılabilir durumda ve zincir gergin ise bu zincir halkaları kadar adım mesafede iyi bir araştırma gerektirir.
  4- Çoban veya merkeple deve arasındaki zincir gergin değil U harfi biçimindeyse çevrede bir yer gömüsü vardır. Üzeri çakıl veya molozla kaplanmıştır.
  5- Çobanın veya devenin üzerinde bazı işaretler bir rakam sistemini işaret ediyor olabilir.
  6- Devenin hörgücü çok özentili yapılmışsa bu bir tümülüsü ifade ediyor olabilir. Burada küçük tümülüslerden bahsediyoruz. Hörgüç tekli ise tek tümülüs vardır. İki tane ise iki tümülüs vardır. Bunlardan biri sahtedir. Hörgücün yapısı küçük tümülüsün yapısı hakkında çok öenmli bilgiler içeriyor olabilir.
  7- Devenin üzerinde yük varsa mutlaka defineye işarettir. Burada han, çeşme, pınar, yol ayırımı vb. şeyler aranmalısır.
  8- Mağara içindeki deve figürü mağaradaki definenin varlığına işarettir.

  DOĞAN - ŞAHİN - KARTAL[/size]
  [img alt=articles: dogansahinkartal.jpg height=172 width=386]http://www.defineharitasi.com/images/articles/dogansahinkartal.jpg[/img]
  [size=0.7em]Doğan ya da şahin yırtıcıdır, görme kabiliyeti gelişmiştir. Avını yakalar ve ayakları arasına alır öyle yer. Büyük ihtimalle eşkıya ya da savaş gömüleridir. Gömüsü genelde kapalı mekanlar içinde olur. Baktığı istikamet önemlidir. Şahin ya da doğan avını nasıl yiyorsa bizim de o şekilde gömüyü aramamız gerekir. Yani ayakların altına bakacağız. Sonuç alamazsak baktığı yönde araştırma yapacağız. Kesin define işaretidir. Bu arada tuzakları göz ardı etmemek gerekir.[/size]
  [size=0.7em]1-Kartalın kafası üzerinde istavroz varsa Bizans gömüsüne işaret eder. Kral mezarı olabilir.[/size]
  [size=0.7em]2-Kartalın kanadı açıksa ölen kişinin anısına yapılan gömüdür. Mezar hediyesi vardır. Mezar güçlü birine ait ise kişisel eşyalarına ulaşılabilir. Ama bununla birlikte çevresindeki mezar boş da olabilir.[/size]
  [size=0.7em]3-Kanatları kapalı ise tünemiş şekilde ise gömüsü kapalı bir mağara içindedir. [/size]
  [size=0.7em]4- Kartal sembolünün olduğu yerde gömü kaya içinde aranmalıdır. [/size]
  [size=0.7em]5- Kartalın ayaklarının altındaki kaya önemlidir.[/size]
  [size=0.7em]6- Çevredeki kayalar itina ile araştırılmalı değişik yapıdaki kayalarda araştırma yapılmalı. [/size]
  [size=0.7em]7- Kartalın baktığı istikamette veya kuyruğunun gösterdiği istikamette araştırma yapılmalıdır.
  8-Başının üzerinde olan haç işareti yemin veya teyit anlamındadır.
  9-Oyma kartal çok anlamlı değildir.[/size]
  DOMUZ [img alt=articles: domuz.jpg height=90 width=120]http://www.defineharitasi.com/images/articles/domuz.jpg[/img]

  Definecilikte en çok önem verilen işaretlerden biri domuz ve yavrularıdır. Ayrıca dinsel tema olarakta kullanılmıştır. Domuz doğurganlığı ile bilinmektedir. Bereketi de simgeler. Beyaz domuzun gümüşü simgelediği söylenegelen rivayetlerdendir.

  1-Domuzun yavrular resmedilmişse ve yavrular ana domuzun etrafında dağınık olarak duruyor iseler büyük domuzun baktığı yönde 30 adım sayılmalıdır. Define genellikle mirastır. Ya aile reisinin yada bir yöneticinin altınlarıdır.
  2-Domuz önde yavrular peş peşe sıralı ise tümünün baktığı yöne doğru araştırma yoğunlaşmalı.
  3-Yavrulardan bir tanesi diğerlerinden farklı olarak arkaya bakıyorsa gömü sürünün gittiği istikametin tersi istikametinde her yavru için bir veya on adım mesafede olup, genelde kayanın altına denk düşmektedir. Mesela dört yavru varsa gömü ya dört adım ileride yada kırk adım ileride olup, derin mesafededir. Bazen bu figür geriye doğru 30 metre mesafede kayanın altında şeklinde de ifade edilir.
  4-Roma iktidarı döneminde ölümsüzlük ile bütünleştirilmiş olup, kanatlı olarak görülebilmektedir.
  5-Domuz gömüsü zor ve derindedir. Bir bakıma tavuk ve civcivler konusu ile benzerlik gösterir. DİRGEN


  [img alt=articles: dirgen.jpg height=168 width=400]http://www.defineharitasi.com/images/articles/dirgen.jpg[/img]
  [size=0.7em]Dirgen bir tarım aletidir. Harman gibi düz bir alan yerde araştırma yapılmalı, düz bir kaya varsa tam o noktaya yönelmek gerekir. Unutmayın gömüler neredeyse hepsi kaya içine saklanmıştır. Önce kaya ve kaya altlarını kontrol ediniz. [/size][size=x-small]Eğer böyle bir kaya yoksa o zaman toprak üstünde ya çukur bir yer ya da tümsek gibi bir yer arayınız, tümsek ufak çakıl yığını olacaktır. Dirgen derecesi kral gibi olmayan bir idarecinin gömüsü ya da mezarıdır. Sap kısmını ölçünüz 1 cm bir adımdır. Sapın baktığı yöne doğru gidiniz ve bu alan içinde araştırma yapınız.
  Başka Bir Yorum : Şimşek işaretidir. Kül olmayı temsil eder. Yakılarak gömülme anlamında ipucu olabilir.[/size]
  EJDERHA [img alt=ejderja.jpg]http://www.defineharitasi.com/images/articles/ejderja.jpg[/img]

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Define ve İşaretler
  By ömerxx in forum İŞARETLERİ ÇÖZERKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 31.01.2014, 13:11
 2. işaretler _?
  By eskoda in forum RESİMLİ DEFİNE İŞARETLERİNİZE YORUMLAR
  Cevaplar: 10
  Son Mesaj: 02.10.2013, 03:15
 3. Taştaki işaretler
  By kraldjkacak in forum RESİMLİ DEFİNE İŞARETLERİNİZE YORUMLAR
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 27.08.2013, 00:03
 4. kayadaki işaretler
  By egeli in forum RESİMLİ DEFİNE İŞARETLERİNİZE YORUMLAR
  Cevaplar: 13
  Son Mesaj: 07.07.2013, 02:35
 5. arkeolojide işaretler
  By ömerxx in forum ÇÖZÜLMÜŞ DEFİNE İŞARETLERİ
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07.05.2012, 09:39
RSS RSS 2.0 XML MAP HTML SiteMap

Define İşaretleri

Nasıl Polis Olurum