Kazıklı Voyvoda'ya ait olduğu öne sürülen 300 ton altını arama çalışmalarına Edirne'de yeniden başlandı.

Edirne'de yaklaşık 1.5 yıldır süren define kazısı yeniden start aldı. Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi'nin adına oğlu Hakan Sedefçi, Meriç Belediye Başkanı Erol Dübek'in adına bacanağı Nuri Şirin, ortakları Zeki Esen ve Şefik Topçu'nun bir yıllığına aldıkları resmi izinle geçtiğimiz haziranda başlattıkları kazıya, yakınlardan geçen nehrin sularının sızarak kazı alanını doldurması yüzünden iki kez ara verilmişti. Su sızmalarını önlemek için, 'keson' olarak tabir edilen 5 metre genişliğinde beton kuyu inşa ederek altının olduğu odaya ulaşmayı

düşünen ekip, bu kuyunun yapım maliyetinin 100 bin YTL'yi bulması üzerine bundan vazgeçti. Ekip, kazı yerine getirdikleri bir kepçeyle, geçen yıl yapılan kazı alanının yakınlarını kazıyor.

NOKTA KAZISI
Altın arayan ekipte hazinenin resmi ortağı olan Şefik Topçu, kazıya daha önce başlamak istediklerini, ancak Müze Müdürlüğü'ndeki eleman sıkıntısı nedeniyle çalışmanın geciktiğini belirtti. Topçu, "Daha önce sızan sulardan kurtulmak için düşündüğümüz 'keson' diye tabir edilen kuyu sisteminden vazgeçtik. Çünkü çok maliyetli bir iş. Onun yerine son sistem teknolojik cihazlarla odanın kapağının bulunduğu yeri nokta olarak saptadık. Bu kez altınların üzerindeki kapağı bulma konusunda bir sıkıntı yaşanmayacağına inanıyorum" dedi. Saraçhane semtindeki kazıya Defterdarlık, Emniyet Müdürlüğü yetkililerinin yanı sıra Edirne Müze Müdürü Ömer Eren de nezaret ediyor. Kazının başlamasıyla birlikte kazı alanı yine eski günlerinde olduğu gibi meraklı vatandaşların ilgi odağı oldu.