139 Parça Tarihi Eser Ele Geçirildi
Kargo paketinde tarihi eserler ele geçirildi 14. 03. 2010
Kargo paketinde tarihi eserler geçirildi
İzmir'e Adana'dan kargoyla tarihi eser getirildiği ihbarını alan polis bir kişiyi gözaltına aldı. Paketten Roma, Bizans, Helenistik ve Osmanlı dönemlerine ait 139 parça tarihi eser çıktı.
İzmir Emniyeti Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Mali Suçlar Büro Amirliği ekipleri, tarihi eser kaçakçılığına yönelik yaptığı çalışma sonucu, H.Z. (45) isimli kişinin tarihi eser satmak istediği bilgisine ulaştı. H.Z'yi takibe alan Mali Polis, Adana'dan bu kişiye kargoyla tarihi eser gönderildiğini belirleyerek operasyon düzenledi. Kargodan paketi teslim alan H.Z, polisler tarafından yakalanarak gözaltına alındı.
Kargo paketinde tarihi eserler geçirildi

Paketten, krallara ait olduğu değerlendirilen kurşundan 4 posta mühürü, 2 mühür, bronz ve gümüş 3 kase, 1 aplik, 3 haç, 7 süsleme tokası, 5 kurşun Amphoniskos, 1 fibola, 1 kurşun baş, 9 bronz ve gümüş yüzük, çok sayıda bronz ve gümüş sikkenin de aralarında yer aldığı toplam 139 parça tarihi eser ele geçirildi. Yakalanan H.Z'nin evinde yapılan aramada ise 7 gümüş sikke ile 8 obje bulundu.
İzmir Müze Müdürlüğü'nde yapılan incelemede ele geçirilen eserlerin Roma, Bizans, Helenistik ve Osmanlı dönemlerine ait oldukları belirlendi. Gözaltındaki H.Z., emniyetteki işlemlerini nardından adliyeye sevk edildi. Tarihi eser kaçakçılığıyla ilgili soruşturmanın sürdüğü öğrenildi. 14 mart 2010
Kaynak
http://www.kentselhaber.com/V2/News/...-ele-gecirildi