Kapalıçarşı'da operasyonu

Kapalıçarşı da antika eşya satan bir dükkâna operasyon düzenleyen polis ekipleri, piyasa değeri 250 bin TL yi bulan tarihi eser ele geçirdi.

Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait çok sayıda altın sikkenin ele geçirildiği operasyonda, 4 adet tarihi ikona (Doğu Ortodoks kiliselerinde tahta pano üzerine yapılan dinsel resim) bulundu. İş yeri sahibi Levon H. (66) gözaltına alındı.

Beyazıt Kapalıçarşı'da antika işletmecisi Levon H.'nin yasadışı yollarla edindiği tarihi eserleri sattığı ihbarını alan Fatih İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı arkeolog polisler, Levon H.'yi takibe aldı. Müşteri kılığında iş yerine giren polisler, iş yeri sahibi Levon H. İle pazarlık yaptıkları sırada, resmi üniformalı polisler antikacıya baskın düzenledi. Baskında Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait 31 adet altın sikke, Roma dönemine ait altın kolye, 19. yüzyıla ait çevresi altın yaldızlarla süslenmiş ve üzerinde Arapça harflerle "Çalışıp kazanan Allah'ın sevgilisidir" yazılı hat levha ve 4 adet ikona ele geçirildi. En eskilerinin M.S. 4. yüzyıla ait olduğu öğrenilen ikonaların piyasadaki değerinin 15 bin TL'den başladığı ifade edildi.

Bir uzman tarafından incelenecek olan eserlerden, sikkeler ve Roma dönemine ait olan kolyenin Arkeoloji Müzesi'ne, ikonaların Ayasofya Müzesi'ne ve hat levhanın ise Türk Sanatları Müzesi'ne gönderileceği öğrenildi. 2010-04-24