yıldır bulamadım mutlaka...

Uploaded with ImageShack.us


23 yıldır bulamadım ama bir gün mutlaka...
"Bulamadım ama azimliyim" diyen Mustafa Mirzeoğlu, yaklaşık 23 yıldır Türkiye'nin dört bir yanında define arıyor. Zaman zaman çevresinin şaka yollu eleştirilerine maruz kalsa da, o hayallerinden vazgeçmeye niyetli değil.
EMETİ SARUHAN
O hayallerinin peşinden giden az sayıdaki insandan biri. Mustafa Mirzeoğlu, bir "define avcısı". Yaptığı iş meslek olarak kabul edilmiyor hatta toplum şüpheyle karşılıyor ama onun inancı asla sarsılmıyor. Bugüne kadar bir şey bulamamış olsa da... Tam 23 yıldır dağ taş demeden Türkiye'nin her yerinde define arayan Mirzeoğlu, . bir keresinde bulur gibi olmuş, ama ayrıntılarını anlatmadığı bir şekilde elinden kayıp gitmiş define. Konuşmaya başlarken, bizi inandırmak istercesine, üstüne basa basa vurguluyor; "Define gerçekten var."
Türkiye define kaynıyor

Mustafa Bey define aramaya Bursa Hakimiyet Gazetesi'nde manşetten okuduğu, "üç arkadaşın, üç masanın üzerini dolduracak kadar büyük bir hazine buldukları" haberi üzerine başlamış. O gün bu gündür, yani 1984 yılından beri define arıyor. 10 yıl boyunca hobi olarak sürdürdüğü bu tutkusunu, zamanla iş edinmiş. Türkiye'nin pek çok ilinde define aramış, hele Trakya bölgesinde gezmediği yer kalmamış. Definelerin genelde eski yerleşim alanlarında bulunduğunu anlatan Mustafa Bey, "Türkiye'de hazine çok. Şayet bana izin verirlerse istedikleri kadar çıkarırım. Ama bu defineler sit alanı ilan edilmiş bölgelerde, eskiden banka olarak kullanılan höyüklerde bulunuyor. O yüzden dokunamıyoruz. Biz profesyonel define avcıları tarihi dokuya dokunamayız." diyor. Türkiye'de define aramanın serbest, kazı yapmanın yasak olduğunu belirten Mustafa Bey "Hobi olarak arayabilirsin, sana yarım metre kazma izni de veriyor. Ama bir metreyi aştın mı cezayı yersin." diye ekliyor.


Yılanın ve paranın yönü Eskiden su aramakta kullanılan çubuklara benzer çubuklarla çalışmalarını sürdüren Mustafa Bey, dedektörler ve ekranlı aletlere güvenmiyor. Bir arkadaşının icadı olan çubuklarının bin tane ekranlı makineye değer olduğunu söylüyor. Tek başına olduğunda, iki kişi ile kullanılabilen çubukların yerine, fosforlu bronzdan bir şakül kullanıyor. Bu şakülün yanında hangi maddeyi tutarsanız, onu buluyormuş, yani altın tutarsanız altın, cam tutarsanız cam, şeker tutarsanız şeker. Define haritalarının da gerçek olduğunu savunan Mustafa Bey, hiç harita ile arama yapmamış. O daha çok işaretlere bakıyor. İşaretleri okuyarak definelerin yerini tespit edebildiğini anlatan Mustafa Bey'i, bu işaretlere rastlayanlar çağırıyor, ancak çoğu zaman boş çıkıyormuş. Yılan kabartması, domuz kabartması, parayı haber veren işaretlerden. Yılanın yönü paranın yönünü gösteriyor. Mustafa Bey bu konuda uzman olduğunu ifade etmekten çekinmiyor. "İşaretler varsa, malı alınmamışsa, gider işaretlerini çözer, malı bulurum"


Acaba buldu mu?


Bir gün kendi definesini bulacağına dair inancı tam olan Mustafa Bey, "Benim için hayırlı olacaksa Allah nasip etsin, yoksa uzak olsun" diyor. Define aramaktan başka bir iş yapmadığına, şu ana kadar da define bulamadığına göre nasıl geçiniyor acaba diye merak edip soruyoruz. Birikmiş parası olduğunu, arama masraflarını arkadaşlarıyla paylaştıklarını söylüyor. Yine de aklımızın bir kenarında şüphe kalıyor; Acaba buldu mu? Siz bu haberi okurken O Giresun'da define arıyor