Jandarma ve polis ekiplerince Milas'ta düzenlenen operasyonda arkeoloji tarihi açısından son 100 yılın en önemli tarihi eserleri olarak gösterilen 2 bin 400 yıllık mezar odası ve lahdin bulundu. Tarihi eser kaçakçılarının 2 metre kalınlığındaki mermerleri delerek açtığı 10 metre uzunluğunda 80 santimetre genişliğindeki tünel polis ve jandarma ekiplerini şaşırttı.

Muğla'nın Milas ilçesinde jandarma ve polis ekiplerince düzenlenen operasyonda, Zeus Tapınağı'nın üzerindeki Menandros Anıtı'nın alt kısmındaki noktaya denk gelen ve 2 bin 400 yıllık olduğu düşünülen mezar odası ortaya çıkarıldı.Bodrum'daki Mausoleus'un (Mozoles) babasına ait olduğu düşündüklerini belirtilen mezar olduğu yerin 10 metre altındaki noktaya Anadolu Ajansı ekibi, Milas Müze Müdürlüğü Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) Kazıları Genel Koordinatörü Arkeolog Halil Eskici ile birlikte ulaştı.

Halat ve merdiven yardımı ile tarihi eserlerin olduğu mezar odasına yaklaşık yarım saatte ulaşan AA ekibi, tarihi eser kaçakçılarının mezar odası ve duvarlardaki resimlere verdiği tahribatı yakından görüntüledi. Lahdin üzerindeki kabartmalarda M.Ö 4. yüzyılın ilk yarısına ait “Aslan Avı” sahnesi yer alıyor.


BİLGİLERİ DEĞİŞTİRECEK GELİŞME

Arkeolog Eskici, bulunan tarihi eserlerin arkeoloji tarihi açısından son 100 yılın en önemli tarihi eserlerinden birisi olduğuna işaret ederek, “Bulunan eser, Hekatomnos sülalesinden çok önemli bir kişiye ait olup arkeolojik anlamda bazı bilgileri değiştirebilecek niteliktedir. Mezar odasının çevresindeki foseptik çukurundan sızan atık sular bin 2400 yıllık duvar resimleri ve mezar odasına zarar vermiş. Bu zararı ortadan kaldırmak için çalışmalara başlandı. Öncelikle, duvar resimlerinin kurtarılması planlanmaktadır.” dedi.

10 METRELİK TÜNEL

Tarihi eser kaçakçılarının mezar odasının bulunduğu noktaya ulaşmak için 2 metre kalınlığındaki mermerleri özel ekipmanlarla deldiklerine işaret eden Eskici, “Zanlılar, yerin altındaki mezar odasına ulaşmak için ise mermerleri delerek 80 santimetre genişliğinde ve 10 metre uzunluğunda bir tünel kazmışlar.
Mezara ulaşınca, ilk olarak mezarın odasında ve lahit içinde yer alan mezar hediyelerini almışlar. Bu eserler henüz ele geçirilemedi. Daha sonra, mezar odasının çevresinde başka odalar aramak için yeni tüneller açarak mezar odasını tahrip etmişler. Tarihi eser kaçakçıları yaklaşık 1 yıl boyunca geceleri bölgede çalışmışlar. Zanlılar, mezar odasındaki lahdi pazarlamaya çalıştıkları esnada güvenlik güçlerince yakalanmışlar.” diye konuştu.Zanlıların kazdığı tünel ve mezarda inceleme yapan polis ve jandarma ekipleri şaşkınlıklarını gizlemeyemedi.

MAUSOLEUS

Bodrum Müze Müdürlüğü kayıtlarında, M.Ö. 4 yüzyılda yaşadığı yer alan Pers Valisi Maussollos, yetkileri fazla olduğu için Karia bölgesinde kral gibi davranmış, kendi döneminde Bodrum Antik Tiyatro'yu yaptırmış, kendi adına Halikarnas Mozelesi'nin yapımını başlatmış, birçok kamusal alan ve surlar yaptırmış. Maussollos, döneminde Karia bölgesi en büyük sınırlarına ulaşmış.....

konu ile ilgili resimler
[img height=531 width=800]http://img293.imageshack.us/img293/7186/1234zf.jpg[/img]

[img height=529 width=800]http://img180.imageshack.us/img180/548/123mj.jpg[/img]

[img height=531 width=800]http://img718.imageshack.us/img718/559/4321h.jpg[/img]MİLAS'TAKİ BÜYÜK 'HAZİNE' SOYGUNU
Bakan Günay, "Soygunun çok bilimsel çevrelerden ekonomik destek de alınarak yapıldığını anladık. Büyük bir organize hırsızlık vakası. Olayın uluslararası boyutu inceleniyor, yeni tutuklamalar olabilir. Kültür turizmi ve arkeoloji ve tarih meraklıları açısından büyük bir olanakla karşı karşıyayız."dedi. Yerin altında 5 metre derine indikten sonra iki metre kalınlığındaki mermeri matkapla delerek 80 santim çapında delikten içeri girdikten sonra 12 metre uzunluğundaki koridordan geçerek lahit odasına ve Kral Hekotomnos'un mezarına ulaşıldığı görüldü. Lahit mezarın içinin tamamen talan edildiği, kemiklerin ve cenaze töreni sırasında içerisinde bulunan değerli eşyaların yok olduğu belirtildi. Soyulan lahitin içerisinde 2 metrelik dev elektrikli matkaplarla çalışıldığı, yerin 13 metre altına elektrik çekildiği ve çalışmaların günlerce, haftalarca sürdüğü ifade edildi. Altın varaklarla çizilen, yerel yöneticilerin ve komutanların Kral Hekotomnos'a bağlılığını ifade eserler dikkati çekti..


KİM BU B.S.
DEFİNECİLERİN KAMERASINDAN SOYGUN..
Soyguncular bir gazetenin manşetini kullanarak B.S. rumuzlu kişiye böyle mesaj göndermiş. Polis şimdi B.S. adlı kişi ya da şifreyi çözmeye çalışıyor.. Milas'ta define avcılarının soyduğu, Kral Hekatomnos´a ait anıtmezarla ilgili yapılan ihbarın içerisinde yer aldığı iddia edilen görüntüler ortaya çıktı. Görüntülerin, mezarı soymak isteyen defineciler tarafından çekildiği sanılıyor. Dünyanın 7 Harikası´ndan birisi sayılan Bodrum´daki Halikarnassos Anıtmezarı´nı yaptıran Karia Satrabı Mausolos´un babası Kral Hekatomnos´a ait olduğu ve daha önce birkaç kez soyulduğu tespit edilen Milas´taki anıtmezarın yeniden soyulduğu ihbarı yapıldı. Görüntülerde, soygun sırasında kullanılan aletler ve bir gazetenin (Sabah Gazetesi) ``Akıl almaz bir rezalet' manşetli sayısı ve manşet yazısı altında bir beyaz kağıda yazılan ``B.S.' harfleri harfleri yer alıyor.