Define avcıları tarafından topraktan çıkarılan devasa Viking hazinesi halka açık olarak ilk kez sergilendi
tarafından topraktan çıkarılan
17.01.2016
Amatör Tresure Hunter(define avcıları) tarafından, Ekim ayında keşfedilen altın ve gümüşten oluşan etkileyici Viking ve Sakson hazine stokları British Museum’da(İngiliz Müzesi) halka açık olarak ilk kez sergileniyor. Definenin 19.yüzyılda Vandallar Savaşı ve Güney İngiltere’deki ayaklanmalar sırasında gömüldüğüne inanılıyor.
Bilindiği üzere Watlington Definesi; parça altın, gümüş kol halkası, gümüş külçe ve Wessex Kralı Büyük Alfred ve Mercia Kralı 2.Ceolwulf tarafından basılan madeni paralar dahil ol
mak üzere toplamda 200’den fazla parçadan oluşuyor. Yalnızca 180 adet sikkenin her birinin değeri 2.500 Avro’ya(3.788 Amerikan Doları)çıkarken, toplamda tahmini değerleri 450.000 Avro’yu(947.000Amerikan Doları) bulmakta.
tarafından topraktan çıkarılan
Emekli reklam yöneticisi James Mather, defineyi Watlington yakınlarındaki bir çiftlikte metal dedektörle donanmış halde ararken buldu, değerini arazi sahibi ile paylaşmak için alacak.
Definenin gerçek sahibi her kimse muhtemelen, Anglo-Saksonların Kuzey Thames Vikinglerini Doğu Anglia içlerine itmeye başladığı 870’lerin sonlarında defnedildi. 878 öncesinde, Vikinglere Danimarka üzerinden saldırılar artıyordu. Anglo Saksonlar Güney İngiltere üzerinde yeniden saltanatını kurmaya başladı ve 878 yılında Edington’da savaşın akıbetini belirleyecek bir muharebeyi kazandı. Uzmanlar, savaş sonrası Anglo Saksonlardan kaçan bir Viking’in defineyi Doğu Anglia’dan Wiltshire ve Dorset’e uzanan antik yol üzerinde kuzeye doğru gömdüğünü iddia ettiler.
tarafından topraktan çıkarılan
Sikkelerin bir yüzü İmparatorun büstünü gösterirken, diğer yüzünde ise Kral Alfred ve 2.Ceawold yan yana oturuyor haldedir. Geçmişten beri krallıkları birbirine düşman olmasına rağmen,Vikingleri yenmek için müttefik haline geldiler.
Daha sonra, Alfred Mercia’yı fethetti, Ceawulf’u aptal ve Viking kuklası olarak çağırdı.
Erken Ortaçağ sikkelerinin British Museum küratörü, Gareth Williams: ’’ Bu sadece bir başka büyük parlak define değil. Galibi tarafından kasten kötü temsil edilen sürecin daha karmaşık bir politik resmini gösteriyor.”
İngiliz tarihinin bu kısmı tam olarak bilinmemekte ve madeni paralar Alfred’in Batı Saksonlar ile Ceowulf’un Doğu Anglianları ile koalisyonu hakkında fikir vermekte dedi. İttifak keskin bir biçimde dağıldı ve Ceawolf, 5 yıllık saltanatı ve Alfred’in hakaret kayıtları dışında tarihten tamamen silindi.
tarafından topraktan çıkarılan
20 yılı aşkın süredir Matter metal keşfi ile uğraşmakta. Geçen ekim ayında tüm gün önemli bir şey bulamamışken nihayet daha once British Museum’da(İngiliz Müzesi) bir benzerini gördüğü, gümüş olduğunu tahmin ettiği bir Viking külçesine rastladı. Çukuru kazdı ve sikke yığınını gördü. Çukuru doldurdu ve sonra keşfini kaydetmek için taşınabilir antika planı yerel temsilcisini aradı. BBC’ye, keşfi kontrol etmeye ve bozulmadığından emin olmak için haftasonu birçok defa çiftliğe gittiğini söyledi.
Ertesi hafta keşif memuru David Williams, toprağı kazdı ve hazineyi saran kil bloğunu kaldırarak fırın tepsisine yerleştirdi ve bir bavul içinde Londra’ya getirdi.
Müze korumacısı Pippa Pearce, bazı sikkelerin kenarlarından tutulamayacak kadar küçük olduğunu söyledi.
Hazinenin İngiliz yasalarına göre tutanakları tutuldu. British Museum(İngiliz Müzesi) ve Oxford’daki Ashmolean Müzesi hazineyi satın almak için müzakere içinde ve hazine 2010 yılında Frome Somerset’de çömleklerde bulunmuş 52.000’den fazla Roman sikkesiyle beraber sergilenmekte.
2015’e kadar 113,784 taşınabilir antik eser rapor edildi, 1008 tanesi hazine keşfi olmak üzere.
52.000’den fazla Roman sikkesi olan Frome definesi ile Watlington definesi British Museum’da(İngiliz Müzesi) sergileniyor.