Maymun Kral'ın Kayıp Beyaz Şehri’nde kazı başladı
Şehri’nde
13.01.2016
Geçen yıl Mart ayında, efsane değil gerçek olduğu keşfedilen Kayıp Beyaz Şehir’de 12 Ocak 2016 itibarı ile hafriyat çalışmalarına başlandı. Orta Amerika’da, Karayip denizi kıyısında bulunan Honduras’ta, gizemli bir kültüre ait olduğuna inanılan ve daha önce keşfedilmemiş olan kayıp şehri bulmak için çalışmalara geçtiğimiz yıl başlanmıştı. Ozanay Alpkan
Orta Amerika’da, Karayip denizi La Mosquitia dağlarının yakınlarında, yerleşim olmayan, balta girmemiş bir Yağmur Ormanı’nda yer alan bu bölge ile ilgili olarak, uzun süredir ‘Beyaz Şehir’ ve ‘Maymun Tanrı’nın Şehri’ efsaneleri konuşuluyordu. Ama süreci başlatan, Honduras’a yapılan bir keşif turu oldu. Keşif turunu ise Kaşif Steve Elkins ve Arkeolog Christopher Fisher önderliğinde bir ekip gerçekleştirdi.
Geniş meydanları, toprak oluşumlarını ve tümsekleri inceleyen arkeologlar; binlerce yıl önce gelişip büyüdükten sonra sırra kadem basan bir kültüre ait olan toprak piramidi de araştırıp haritaya geçirdiler. Ekip, bu kültüre ait topraklar terk edildikten sonra el değmeden öylece kalmış olan,kayda değer sayıda kaya heykeller de keşfetti.
En dikkat çekici 52 buluntu, toprakta yarı görünür durumda bulunuyor ve aralarında son derece özgün, el değmemiş, seremoni amaçlı ‘metate’ adı verilen yontu taş koltuklar, yontulmuş ve üzerleri yılanlarla & zoomorfik figürlerle süslenmiş çömlekler ve akbabalar yer alıyor. Heykellerin en ilginci ise yumruk büyüklüğündeki ‘were-jaguar’ (yarı insan-yarı jaguar) olarak adlandırılan sembolik bir varlığa ait.
Yakınındaki Maya uygarlığının aksine, sırra kadem basmış olan bu gizemli kültürün bulunması zor ve geç oldu. Kayıp Beyaz Şehir bilinmezliğini halen koruyor ve arkeologlar henüz buraya bir isim dahi vermediler. Bölgenin yağmacılardan zarar görmesini engellemek için ise Honduras Devlet Başkanı Orlando Hernández’in görevlendirdiği askeri birlik iş başında.