Adana'da üzerinde İncil'den alıntı içeren 120 metrekarelik yeni bir mozaik bulundu
Adana'da üzerinde İncil'den alıntı içeren
15.07.2015
Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü Adana Müze Müdürlüğü Başkanlığında kentte gerçekleştirilen mozaik kazıları kapsamında, Sarıçam İlçesi'ne bağlı Karlık Mahallesi'nde özel mülkte yapılan kazıda, MS 5-6 yüzyılda Doğu Roma dönemine ait olduğu belirlenen 120 metrekare büyüklüğünde yeni bir mozaiğe ulaşıldı.
Üzerinde kurt, kuzu, leopar, oğlak, boğa, aslan, ayı, yılan gibi 16 hayvan resmedilen mozaikte, vahşi ve evcil hayvanların yan yana yattığı, birbirlerinin yemini yediği, otladığı görülüyor. Vahşi hayvanlar ile evcil hayvanların birlikte yaşayabildikleri, otlakları paylaşabildiklerini konu edinen mozaikte resimle ilişkili Grekçe yazılmış metin, müze tarafından bilim adamlarına tercüme ettirildi.
Çeviri sonucu metinde, İncil'de Isiah bölümünde 65-25 numaralı kısımda bahsedilen, "Kurt ve kuzu birlikte otluyorlar ve aslan öküzle birlikte karnını doyuruyor; yılanın yemeği toz toprak olacak. Onlar şeytani ya da zararlı değil. Hepsi benim kutsal dağımdalar dedi yüce yaratan" ifadesinin bulunduğu belirlendi.
Hakkında detaylı bilimsel çalışmalar devam eden mozaik, Adana'da tarihi Milli Mensucat Fabrikasında kurulma çalışmaları süren müze kompleksi laboratuvar bölümüne taşındı.
Adana Kültür ve Turizm Müdürü Sabri Tari, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'in destekleriyle kentin turizm alanında istenen seviyeye gelmesi için önemli çalışmalar yapıldığını söyledi.
Bakanlığın kentte bir çok yerde kazı yaptırdığını, kazılar sonucu çıkacak eserlerin de modern şartlarda sergilenmesine imkan verecek müze kurma çalışması yürüttüğünü anlatan Tari, söz konusu müzede sergilenmek üzere Müze Müdürlüğü Başkanlığında Adana merkez ve ilçelerinde 15 ayrı merkezde mozaik kazısına başlandığını ifade etti.
Sarıçam ilçesinde özel mülkte yapılan kazıda yeni bir mozaik bulduklarını vurgulayan Tari, "Müze Müdürlüğü tarafından yapılan çalışmada M.S 5-6 yüzyılla tarihlenen Doğu Roma döneminden kaldığı belirlenen mozaik, bizleri çok heyecanlandırdı. Mozaik, müzemiz için nadide eserler içinde yer alacak. Müzemizin laboratuvar kısmına taşınan mozaik konservasyon ve restorasyon işlemleri bittikten sonra yeni müzemizde sergilenecek" dedi.
Tari, Adana'nın tarih boyunca sahip olduğu tarım şehri olma özelliğinden dolayı tarım müzesi, sanayi müzesi ve etnografya müzesini içeren 68 bin metrekare alana sahip kompleksin yaklaşık 10 bin metrekarelik ilk kısmının fiziki gerçekleşmesinin tamamlanarak eserlerin taşınmasına hazır hale getirildiğini belirtti. Tari, mozaikte değinilen konuların tüm semavi dinlerde yer aldığını, İslam 'ın da barış, huzur ve kardeşlikten bahsettiğine dikkati çekti.
Adana Müzesi Müdür Vekili Nedim Dervişoğlu da Bakanlığın destekleriyle yaptıkları 15 mozaik kazısının ilkinde böyle bir esere ulaşmaktan büyük mutluluk duyduklarını söyledi.
Türkiye 'de bu yönde mozaik eserlerinin sayılı olduğuna dikkati çeken Dervişoğlu, "İlk mozaik kazısında bir konutun zemini olduğunu tahmin ettiğimiz alanda 15 metreye 8 metre boyutunda 120 metrekare mozaik bulduk. Mozaik üzerinde detaylı bilimsel çalışmalar devam etmekte. Bulduğumuz mozaik, ülkemizde çıkartılmış üzerinde İncil'den alıntılar bulunan sayılı mozaiklerden biri. Müzemiz için önemli bir eser" diye konuştu.