Bursa'da kaçak kazıda tarih fışkırdı

16.04.2015
Bursa’nın İnegöl İlçesi Hacıkara Mahallesi’nde kaçak kazı yapan 6 kişi, ihbar üzerine yakalandı. Kazı yapılan bölgede Müze Müdürlüğü görevlilerince yapılan incelemede, bulunan eserlerin MS 4-5’inci yüzyıl Roma dönemine ait olduğu ve bölgenin daha önce bilinmediği ortaya çıktı.
İnegöl Jandarma Komutanlığı ekipleri Hacıkara Mahallesi’nde M.Ş. adlı kişinin izinsiz kazı yaptığı bilgisi üzerine harekete geçti. Adli makamlardan alınan arama kararı ile M.Ş.'nin ev ve eklentilerinde arama yapıldı. Aramada 2 adet av tüfeği, bir kuru sıkı tabanca, 5 metre halat ve 5 adet gaz maskesi ele geçirildi. Şüpheli M.Ş.’ye ait Tütünlük mevkiindeki tarlada da yapılan incelemede 2 metre çukur kazıldığı ve tarihi değeri olduğu belirtilen taş ve sütunlar bulundu. Yol kenarına taşınan 33x45 santimetre çapında sütun başlığı, 148x33 santimetre uzunluğunda sütun ele geçirildi.
Ele geçirilen tarihi eserlerle ilgili Müze Müdürlüğü’nden istenen arkeologlar da bölgede inceleme yaptı. Yapılan incelemede, söz konusu kalıntıların MS 4-5’inci yüzyıl Roma dönemine ait olduğu saptandı. Daha önce hiç tarihi eser bulunmayan bölgenin geniş çaplı arkeolojik araştırmasının yapılacağı ve birinci derecede SİT alanı olarak belirlenebileceği ifade edildi.
Tarihi eserlerle ilgili gözaltına alınan E.Ş. (45), M.Ş. (55), S.Ç. (31), H.B.B (44) ve E.İ. (32) ve N.K. (29) ifadelerinin alınmasının ardından Cumhuriyet Savcısının talimatıyla serbest bırakıldı. Olayla ilgili soruşturma sürdürülüyor.