Arkeopark olaçaktı , otlara teslim oldu
Arkeopark olaçaktı otlara teslim oldu
16.04.2015
İzmir'de, Konak Belediyesi tarafından 2000'li yılların başında projelendirilen ve kent turizmine hareket katacağı belirtilen, bir benzeri Atina'daki Akropolis'te bulunan, Altınpark'taki Arkeopark projesi kaderine terk edildi. Üç yıldır üzeri kapatılarak ziyarete açılması beklenen tarihi alan, otluk haline geldi. Ayrıca, tarihi kalıntıların içinden geçen, günümüze ait kanalizasyon borusunun tıkanması sonucu, lağım suları da taştı.
Altınpark'taki Arkeopark bölgesinde bugüne kadar yapılan kazılarda, 20 metre uzunluğunda Roma yolu, içinde banyoları, mutfağı bulunan Roma evi kalıntıları ile pek çok başka eser ortaya çıkarıldı. Ancak çalışmaların devam etmemesi ve alanın kaderine terk edilmesi sonucunda, hem Roma yolu hem de diğer eserler yabani otlar altında kaldı. Ayrıca, tarihi kalıntıların arasından geçen, günümüze ait kanalizasyon borusunun tıkanması sonucu, lağım suları da taştı, çevreye de kötü bir koku yayıldı.
NE YAPILACAKTI?
Proje kapsamında, Altınpark'ta, ziyaretçilerin tarihi kalıntıların üzerinde yürüyeceği bir müze ve arkeopark kurulacaktı. Homeros ve tarihi Magnezya (Manisa) Kapısı'nın da yer alacağı arkeoparkta, İzmir Arkeoloji Müzesi'nde bulunan ve kazılardan çıkan tarihi eserler, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın izniyle sergilenecekti. Ayrıca inşa edilecek bin kişilik amfi tiyatroda da dünya çapında ünlü sanatçıların konser vermesi planlanıyordu. Arkeopark ve çevresinde kurulacak iki yeni müzeyle birlikte, Musevi kültürünün önemli unsurlarından biri olan kortejo evlerinin de bölgede restore edilerek turizme hizmet vermesiyle amaçlanıyordu. Bu sayede bölgenin sadece yabancı turistlerin değil, yerli turistlerin de ilgisini çekecek bir alan haline dönüşmesi hedefleniyordu.