Homer'in papirüsü tuvalet kağıdı olarak kullanılmış
kullanılmış
23.03.2015
Bu kağıt bir zamanlar Homer’in İlyada’sının antik bir yorumunu içeren güzel bir papirüs rulosuydu. MÖ 3. yy’a ait bu papirüs antik Mısır kenti Oxyrhynchus’un çöp yığınları arasında bulundu. Papirüs güzel el yazısı ile yazılmış iki sütun yazı içeriyor. Ancak bu papirüsün makus talihi gerçek manasıyla kötü. Papirüs editörü Joseph Spooner “Bu papirüs tuvalet kağıdı olarak kullanılarak kötü kadere mahkum olmuş” diyor.
Kağıt üzerindeki kahverengi lekeler Londra Arkeoloji Enstitüsü’nden bir arkeobotanist tarafından incelendi ve içinde buğday kabukları bulundu. Kalıntının rengi ve organik yapısına bakılırsa birisi bu papirüsu tuvalet kağıdı olarak kullanmış.
Bu kalıntının hala olduğu gibi kokup kokmadığını merak edenler olabilir. Ancak parşömen parçası resimde görüldüğü gibi düzgün halde değil kırıştırılmış ve ufalanmış halde bulundu. Liflerinin gevşemesi düzleştirebilmek için biraz nem uygulandı. Homer’in İlyada’sı antik dünyada oldukça popülerdi. Bu belki de lüks bir tuvalet kağıdıydı.
Bu papirüs parçası ilginç sosyolojik sorulara yol açıyor. Bu soruların cevaplarını bilmesek bile şundan eminiz ki Homer antik insanların zor zamanlarında oldukça işe yaramış görünüyor.