Tokat'taki defineci tarihi eserleri ilanla
3-2-2015
Tokat'ta bir defineci topraktan çıkardığı tarihi eserleri, sosyal paylaşım sitesi üzerinden satmaya kalkınca yakayı ele verdi.
"Satılık antika" başlığıyla ilan veren İ.G. (39) polisi karşısında görünce şaşırdı. Polisin İ.G'nin evi ve aracında yaptığı aramada çok sayıda tarihi eser bulundu.
Tokat İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube ekipleri, Tokat merkezden verilen "satılık antika" başlıklı ilandan şüphelererek harekete geçti. Kent merkezinde oturan İ.G.'nin internet ortamında verdiği ilan üzerine araştırma yapan ekipler, tarihi eser satışı yaptığı bilgisine ulaştı.
Toplanan bilgiler üzerine polis ekipleri İ.G.'nin ikamet ettiği evi tespit ederek eve operasyon düzenlendi. Yapılan operasyonda ev içerisinde çeşitli boy ve ebatlarda 88 para, haç figürleri, seramik küp ve diğer objeler ele geçirilirken, İ.G.'nin aracında yapılan aramada 'İkon' olarak nitelendirilen 18 tarihi obje daha yakalandı.
Yakalanan 106 parça tarihi eser Tokat Müze Müdürlüğü'ne teslim edilirken, eserin etnografik nitelikli eser oldukları belirlendi.
İ.G Polisteki işlemlerinin ardından çıkartıldığı adliyede serbest bırakıldı