05.02.2015
Ressam Matisse'in Sultan Abdülaziz'in Fransa'da muhtaçlar koğuşunda ölen torunu Nermin Sultan'ı resmettiği tablosu Londra'daki açık artırmada 57.8 milyon TL'ye satıldı.
Çağdaş resim sanatının ünlü isimlerinden Fransız ressam Henri Matisse'in, hem anne hem de baba tarafından Osmanlı hanedanı üyesi olan 1923 doğumlu Nermin Sultan'ı resmettiği tablosu satıldı. Nermin Sultan'ın Güney Fransa'da Nice kentinde geçirdiği gençlik yıllarında yapılan "Siyah Koltuktaki Cariye" (Odalisque Au Fauteuil) adlı tablo, Sotheby's Müzayede Evi tarafından Londra'da 15.8 milyon sterline (57.8 milyon TL) el değiştirdi. Aynı tablo geçen yıl Christie's müzayedede yapılan açık artırmada 32.4 milyon TL'ye satılmıştı. Asıl adı Nezahat Nermin Hamide Şefkat olan sultanın Fransız hükümetinin verdiği vatansızlara mahsus kimlik belgesinde isminin hemen yanında "Osmanlı İmparatorluk Prensesi" yazılıydı. 1923'te İstanbul'da doğan prensesin babası Şehzade Şevket Efendi, Sultan Abdülaziz'in oğluydu. Annesi Adile Hanımsultan ise Sultan Abdülhamid'in kızı Naime Sultan'ın çocuğuydu. 1924 Mart'ında hanedanla beraber Türkiye'den ayrıldığında bir yaşında olan sultan çocukluğu ve genç kızlığını anneannesi Naime Sultan'la beraber Nice'te geçirdi. Orada dönemin en büyük ressamı Henri Matisse ile tanıştı. Cimiez semtinde şimdi Matisse Müzesi olan malikaneye yerleşen ressam, Naime Sultan'ın ailesiyle komşu oldu. Genç prensesin yüzüne hayran kalan sanatçı Nermin Sultan'ı bin bir ricayla tablosunu yapmaya ikna edebildi. Meşhur tablo işte böyle doğdu. Nermin Sultan, 1999'da 76 yaşında Fransa'daki bir hastanenin muhtaçlar koğuşunda sefalet içinde öldü. Geçirdiği felç nedeniyle gözleri dahi görmeyen sultan, son 25 yılını yatağa mahkum geçirdi.
BÜYÜK KANAL'A 85 MİLYON LİRA
Aynı müzayedede Fransız ressam Claude Monet'ye ait beş tablo da el değiştirdi. Monet'nin meşhur "Grand Canal in Venice" isimli tablosunun ön plana çıktığı beş tablo, toplamda 200 milyon liraya satılarak Londra'daki bir müzayedede en yüksek fiyata alıcı bulan satış oldu. "Venedik'teki Büyük Kanal" tablosu 85 milyon liraya satıldı.