Helenistik dönemine ait 6 bin mağaranın olduğu Hasankeyf’te bazı mağaraların Bakımsızlıktan çökme Tehlikesi yaşadığını söyleyen Hasankeyfliler; “Çok değil, birkaç yıl öncesine kadar sağlam olan bazı mağaraların bir bölümünde çatlaklıklar oluştu. İlgillerin mağaralara el atmasını istiyoruz” dediler.

“MAĞARALAR ÇÖKEBİLİR”

Eski Hasankeyf ile Karaköy yol güzergahındaki mağaraların bir bölümünde oluşan çatlaklıklar ilçedeki tarih severleri kaygılandırıyor. Helenistik dönemine ait 6 bin mağaranın olduğu Hasankeyf’te son yıllarda ilgisizlik yüzünden bazı mağaraların çökme ile karşı karşıya olduğunu belirten Hasankeyfliler; “Mağaraların bir kısmı 10 yıl öncesinde çökmüştü. Şimdi de aynı manzaraların yaşanmaması için ilgililerin çatlaklıkların oluştuğu mağaralara el atması gerekiyor” diye konuştular.

MANZARA İÇLER ACISI

Hasankeyf kalesinin turizme kapatılmasıyla Karaköy yol güzergahındaki mağara, kilise ve kaya mezarlarının olduğu bölgenin çirkin bir manzara oluşturduğuna dikkat çeken bazı tarih severler, şöyle konuştular: “Kanyonun olduğu bölgedeki tarihi eserlerin bir bölümü maalesef kötü bir manzara oluşturuyor. Çöp atıkların yanı sıra başı boş köpeklerin de kanyon içinde cirit atmaları yerli ve yabancı konukları ürkütüyor. Bir de mağaraların bir bölümünün ahır olarak kullanılması Hasankeyf’in manzarasını bozuyor.”