Sivas’ın Hafik ilçesindeki Hafik Gölü’nün içerisinde ada şeklinde görünen Pılır Höyük’te kazı çalışması yapılması planlanıyor.

Hafik Belediye Başkanı Mitat İlhan, Cumhuriyet Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Bora Uysal, Cumhuriyet Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erdal Eser, höyük çevresinde incelemelerde bulundu.

Pılır Höyük’ün turizme kazandırılmasını amaçladıklarını dile getiren İlhan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Belediye olarak bizim gayemiz buradaki varlığın tarihi özelliklerinin ortaya çıkarılması. Bu amaçla düzenlenen proje yürürlüğe girerse Cumhuriyet Üniversitesinin işbirliğiyle burada bir kazı çalışmasının yapılmasını amaçlıyoruz. Gölün ortasında bulunması anlamında ayırt edici bir özelliğe sahip olduğunu düşündüğüm höyüğün en kısa sürede turizme kazandırılmasını diliyorum” diye konuştu.

Uysal ise daha önceki yıllarda yapılan sondaj kazısıyla höyüğün yaklaşık 7 bin 500 yıllık bir geçmişe sahip olduğunun belirlendiğini söyledi. Höyükte 16. yüzyıla kadar insanların yaşadığını arkeolojik buluntuların teyit ettiğini dile getiren Uysal, “Doç. Dr. Atilla Engin başkanlığında burada yüzey araştırma çalışması yapıldı. Bu çalışmalarda da hemen hemen aynı bulgulara ulaşıldı” dedi.