Milattan önce 7 binli yıllara ait eserlerin çıkartıldığı “Medeniyetler beşiği” adıyla da anılan Mersin’in Yumuktepe Höyüğü’ndeki bu yılki arkeolojik kazılar sona erdi. Kazılarda tarımsal tarihe ışık tutacak 6 adet silo ortaya çıkarılırken, kavuzlu buğdayın farklı bir türüne ait 9 bin yıllık kalıntıya ulaşıldı.

Tarihi izlerinin milattan önce 7 binli yıllara uzanması nedeniyle “Medeniyetler Beşiği” adıyla anılan Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden Yumuktepe Höyüğü’ndeki arkeolojik kazılarda, tarımsal ürünlerin depolandığı 6 adet silo ortaya çıkarılırken, kavuzlu buğdayın farklı bir türüne ait 9 bin yıllık kalıntıya ulaşıldı. İtalya’nın Lecce Üniversitesi’nden Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsabella Caneva başkanlığında Toroslar ilçesindeki Yumuktepe Höyüğü’nde yürütülen 2014 yılı kazı çalışmaları, sona erdi. Yaklaşık 2 ay süren kazılarda, arkeologların yanı sıra arkeozoolog ve arkeobotanik uzmanları da kazı çalışmalarında yer aldı. Roma La Sapienza Üniversitesi’nden arkeobotanik uzmanı Burhan Ulaş, 2003 yılından beri kazı ekibinde yer aldığını ve tarihi bölgedeki bitki kalıntılarını incelediklerini söyledi.

KÖMÜRLEŞMİŞ KALINTILAR ANALİZ EDİLECEK

Ulaş, Neolitik, Kalkolitik, Hitit ve Bizans dönem açmalarında çalışmalar yürütüldüğünü ifade ederek, “Bu seneki çalışmalarda tarımsal anlamda kullanılan teknik ve yöntemlere ilişkin bazı sonuçlar elde ettik. Neolitik dönem açmasında değişik büyüklükte 6 tane silo ortaya çıkardık. Buradan aldığımız toprak örnekleri içerisinde bulunan kömürleşmiş bitki kalıntılarının analizini yaptıktan sonra, bu silolardan depolanan tarımsal ürünleri tanımlamak mümkün olacak” dedi. Yumuktepe ve Mersin’in, geçmişten günümüze tarımsal anlamda bölgeler arası bir köprü rolü gördüğüne dikkati çeken Ulaş, tarihi höyüğün, tarımsal ürünler ve tekniklerin Anadolu’dan Avrupa’ya yayılmasında kilit bir rol oynadığını söyledi.

BUĞDAYIN FARKLI BİR TÜRÜNE ULAŞILDI

Bu yılki çalışmalarda Neolitik dönemde tarımının yapıldığı bilinen kavuzlu buğdayın farklı bir türüne ait 9 bin yıllık kalıntı bulduklarını aktaran Ulaş, “Bu yeni tür buğday, başakçığı aracılığıyla tespit edildi. Yani, biz bu buğdayı başakçığın biçimsel özelliklerinden yola çıkarak, tanımlamaya çalıştık. Bizim amacımız hem bu buğday türünün taksonomik tanımlamasını yapmak hem de bu buğday aracılığıyla Yumuktepe yerleşmesini baz alarak Neolitik toplulukların yayılım yollarını ve modellerini yeniden oluşturmak” dedi.