İstanbul’un yedinci tepesi olarak bilinen Fatih Cerrahpaşa Mahallesi’nde 1591 yıllık Arcadius sütununun kaidesi, binaların arasına sıkışmış durumda.

Cami, külliye, mescit, mektep, hamam, sebil ve türbelerin ihya projelerine hız veren Fatih Belediyesi, Roma ve Bizans dönemine ait eserleri görmezden geliyor. Fatih Belediyesi CHP’li meclis üyeleri, İmparator I. Theodosius’a adanmış olan sütunun etrafındaki binaların yıkılıp, alanın turizme açılması için konuyu Belediye Meclisi’ne taşıdı.

ANITIN ETRAFI AÇILMALI

CHP’li Belediye Meclis üyesi Fazıl Uğur Soylu, bu sütunun etrafının derhal boşaltılarak, sütunun turizme açılıp korunması için meclise önerge verdi.

FORUMDA YER ALIYOR

Bizans döneminde “Heleniana” olarak bilinen semtte, sütunun etrafında Arcadius Forumu (Arcadius Meydanı) olduğunu belirten Soylu sözlerine şöyle devam etti; “Bu yüzden burada daha çok tarihi yapı olduğu tahmin ediliyor. Bunlarında gün yüzüne çıkarılması gerekiyor. Fatih Belediyesi, tarihi yarımadanın zenginliklerinden olan ve restitüsyon denemesi yapılmış olan bu tarihi eseri meydana çıkartmalı. Anıtın etrafı açılmalı, burası turizme kazandırılmalı.”