1957 yıllarında ilk defa James Mellart tarafından yapılan 9000 yıllık geçmişe sahip Hacılar kazısı 50 yıl aradan sonra ilk kez 2011 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından başlatılmıştı. Burdur Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından yürütülen Hacılar Büyük Höyük 2014 kazısına Prof. Dr. Gülsüm UMURTAK başkanlığında ilk kazma vuruldu.

Burdur Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet TANIR; insanlığın gelişim evrelerine ışık tutacak olan kazılar hakkında şu açıklamalarda bulundu:

“Geçen yıllarda yapılan kazılarda Tunç çağı dönemine ait savunma duvarları, binaların kalıntıları, dairesel yapılar, ticarette kullanılan damga mühürler, iskeletler, günlük yaşamda kullanılan eşyalar, toprak kaplar vb. ortaya çıkarılmıştı. On iki kişilik bilim ekibiyle yabancı bilim adamları da bu yıl kazılarda yer alacak. 20 Temmuz-20 Eylül tarihleri arasında planlana kazı Bakanlık kazı temsilcisinin atanmasıyla bu günlerde başladı.”

Hacılar Büyük Höyük Kazısının Batı Anadolu’nun en önemli yerleşim yeri olduğuna dikkat çeken Tanır; şu bilgileri aktardı:

“2014 yılı kazılarında savunma sisteminin dışında kalan açma sınırlarının düzgün bir hat halinde düzenlenmesi planlanmaktadır. Binaların duvarlarının onarımı ve kent dış çizgisinin ortaya çıkarılması önemli çalışmalardan olacaktır. Bakanlığımızın gönderdiği kazı ödenekleri ile kazılar hızla devam edecektir. Bu yıl geçen yıla göre daha fazla ödenek gönderildi.

Hacılar Büyük Höyük Kazısı Batı Anadolu’nun en önemli yerleşim yeri olması nedeniyle insanlık tarihinin bölgemizde tarihsel gelişimine ışık tutması açısından ayrı önem taşımaktadır. Ayrıca kazıda çalışan işçiler Hacılar, Döğer ve Karaçal gibi yakın köylerden olduğu için sağladıkları iş imkanlarından dolayı istihdama katkı vermektedir.”