Bin 800 yıl önce Bursa’nın İznik ilçesindeki taş ocağı işçilerini koruması için yapılan Herkül Kabartması görenleri büyülüyor.

Bursa’nın İznik ilçesinde bin 800 yıl önce taş ocağında çalışan işçilerin hem korunması, hem de dini ibadetlerini yapabilmesi için kaya üzerine işlenen Herkül kabartması, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

Roma ve Bizans dönemlerinde işletilen ve rekristalize kalker blokların kesildiği taş ocağı için kaya üzerine işlenmiş bin 800 yıllık Herkül Kabartması ziyaret edenleri büyülüyor. Deliklikaya olarak adlandırılan antik taş ocağında çalışan işçileri koruması ve ibadet etmeleri için yapıldığı düşünülen Herkül kabartması, o dönemde işçilere verilen önemi gözler önüne seriyor.

Yetkililer, 1990 senesinde Anıtlar Kurulu’nca sit alanı olarak tescil edilen Herkül kabartmasının, dökülen zeytin çorakları ve ilgisizlikten dolayı yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğuna dikkat çekiyor.

“Bin 800 yıllık Herkül kabartması”

M.S. 3. yüzyılda taş ocağında bulunan doğal kaya parçasına işlenen ve Yunan mitolojisinde göre Herakles olarak anılan Herkül, Zeus ile Miken Kralının kızı Alkmene’nin oğludur. Heykellerinin ve kabartmalarının o dönemde kötülükleri defettiğine inanılan Herkül, Delikkaya taş ocaklarında çalışan işçilere manevi ve bedensel güç aşılamak ve korumak amacıyla yapıldığı düşünülüyor. Kabartmada resmedilen Herkül’ün sağ elinde gücünü temsil eden asası, sol elinde ise öldürdüğü yedi başlı yılan bulunuyor.