Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden olan Çayönü Hilar Mağaraları, maaş alamayan belediye işçilerin işi bırakmasından sonra sahipsiz kaldı.

Dünyanın ilk yerleşim yerlerinden olan Hilar Mağaraları, gün gün tahrip ediliyor. Akropolü, kalesi ve M.S. 100-325 tarihleri arasında kaya mezarları olarak kullanılmış olması, tarihi dokusu, coğrafi yapısı ve doğal sit alanı olma özellikleri nedeniyle eşsiz bir güzelliğe ve arkeolojik değere sahip olan Hilar Mağaraları, son günlerde sahipsiz kaldı.

Tarihi Hilar Mağaraları ve Çayönü’nün 7 yıldan bu yana güvenliğini sağlayan bekçiler, 4 aydan bu yana Ergani Belediyesinden maaşlarını alamadıkları gerekçesiyle iş bıraktı. Bekçilerin iş bırakmasının ardından mağaradaki bazı bölümlerde tahribatlar yapıldığı gözlendi.

Yaklaşık 100 kilogramağırlığında olan mağara taşı, kimliği belirsiz kişilerce yuvarlanıp kırıldı. Mağara ziyaretine gelen aileler, gördüklerine inanamadı. Mağara kapağının parçalanmasına tepki veren vatandaşlar, tarihi eserlere sahip çıkılması gerektiğini ifade ettiler.