Roma Antik Tiyatrosu’nda ödenek yetersizliği nedeniyle durdurulan kazı çalışmaları yeniden başlarken, CHP Bursa Milletvekili Aykan Erdemir, kazılara Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan 50 bin liralık ödenek ayrılmasıyla ilgili Bakan Ömer Çelik’e teşekkür etti. Erdemir, yine İznik’teki Elmalıdağ yamacında 17 ayrı parçaya ayrılmış bulunan 2200 yıllık “Berber Kaya” lahiti için de harekete geçilmesini istedi.

İznik ilçesinin, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine dahil edilmesi planlanırken, Roma Antik Tiyatrosu’nda ödenek yetersizliği nedeniyle durdurulan kazı çalışmaları yeniden başladı. Bursada Bugün’ün konuyu gündeme taşımasının ardından harekete geçen CHP Bursa Milletvekili Aykan Erdemir, kurtarma kazılarına 7 ay sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan 50 bin liralık ödenek ayrılmasıyla ilgili Bakan Ömer Çelik’e teşekkür etti. Bakan Ömer Çelik’in Bursa’daki tarihin yok olmasına göz yummadığını ifade eden Erdemir, teşekkür mektubunda şu ifadelere yer verdi: “Bursa’nın İznik ilçesi, 15 Nisan 2014 tarihinde UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi’ne dahil edilerek listeye Türkiye’den giren 54, dünyadan giren 1628 kültür varlığından biri olmaya hak kazanmıştır. Ne yazık ki İznik Antik Roma Tiyatrosu’ndaki arkeolojik kurtarma çalışmalarına ödenek yetersizliği nedeniyle yedi aydır ara verilmiş olması bu başarıyı gölgeliyordu. Bursa İl Özel İdaresi’nin ayırdığı 1 milyon 350 bin lira kaynakla yürütülmekte olan Roma Tiyatrosu’ndaki çalışmalar 2013 yılı Kasım ayında durdurulmuştu. Bu üzücü durumu 8 Nisan 2014 tarihinde yazılı bir soru önergesi yoluyla Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ömer Çelik’in gündemine taşımıştım. Sayın Bakanın konuya duyarsız kalmadığını, İznik Antik Roma Tiyatro kazısı için Bakanlık kaynaklarından 50 bin lira ödenek gönderildiğini ve çalışmaların 20 Mayıs 2015 tarihinde yeniden başladığını öğrenmiş bulunuyorum.Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ömer Çelik’e İznik’te yaşanan sorun karşısındaki duyarlılığı ve konuya gösterdiği ilgi nedeniyle teşekkür ederim” ifadelerine yer verdi.

Ancak bu ödeneğin de yetersiz olduğu ve kazıların kısa süre içinde yeniden durabileceği ihtimaline karşılık önlem alınmasını da isteyen Erdemir, yine İznik’teki Elmalıdağ yamacında 17 ayrı parçaya ayrılmış bulunan 2200 yıllık “Berber Kaya” adlı lahit için de harekete geçilmesini istedi.