Otopark inşaatı sırasında çıkarılan Roma Dönemi’ne ait sütun parçaları molozlarla kamyonlara yüklenerek İnciraltı Lagünleri’ne döküldü. Yüzlerce kuş türünün yaşadığı ve barındığı dünya harikası dalyana dökülen eserleri, çevre konusunda duyarlılığıyla tanınan fotoğraf sanatçısı, mimar Nejat Saygıner de unutmadı.

Saygıner, lagüne dökülen buluntuların peşine düşüp fotoğraflarla belgeledi. Arkeoloji sevdalısı Nejat Saygıner, EXPO’nun İnciraltı’ndaki birinci derece doğal SİT alanında yapılması tartışmalarına girmeden birilerinin bu tarihi ayıbı temizlemesi gerektiğini dile getirdi.

Fotoğraflara göre Roma ve Bizans dönemlerine ait

Antik Smyrna Kazı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Akın Ersoy, “Benim bir fikrim yok. Söylenti olarak Mezarlıkbaşı’ndaki katlı otoparkın hafriyatlarıyla birlikte götürüldüğüne dair bilgiler var. Fotoğrafları incelediğimizde Roma ve Bizans dönemine ait harçlı tuğlalı bloklar, bize bir ya da birden fazla yapıyı işaret ediyorlar. Ayrıca yine bu dönemlere ait eşik taşları, granit sütunlar var. Bu eserlerin bu alana dökülmesi eski eserlere karşı koruma eksikliğimizi görme açısından önemli. Burada bilinçsizlik, rant, eğitim eksikliği var. Bütün bunların bileşini olarak eski eserlere saygıda kusur ettiğimiz açık” dedi