tahribatı
Gitmiş güzelim lait yine..bundan öncede bir çok mezar talan edilmişti yazıklar olsun diyorum..Hafriyat çalışması sırasında ortaya çıkarılan lahidin Uzunluğu, 224 cm, genişliği, 115 cm, derinliği ise 72 cm’dir. Kireçtaşından yekpare blok bir taşın oyulması ile oluşturulan lahidin uzun yüzünün sol tarafında, stilize çelenk içerisinde başı örtülü ve cepheden verilmiş bir kadın büstü bulunmaktadır.

Orta sahnede sağ eli ile sopa, sol eli ile saban tutan ve önünde bir çift öküz bulunan erkek çiftçi kabartması yer almaktadır. Bu yüzün sağ tarafında yine stilize çelenk içerisinde cepheden verilmiş bir erkek büstü bulunmaktadır. Diğer uzun yüzü ise kabaca tıraşlanarak boş bırakılmıştır.

Lahdin kısa yüzünde üzerinde rozet bulunan birer kalkan ile birer mızrak betimi yer almaktadır. Üzerine oturduğu podyumda ve ön yüzün alt bölümünde yer yer kırıklar bulunan ve yerel sanat ürünü olduğu anlaşılan lahit üzerindeki büst şeklinde gösterimden yola çıkılarak M.S. 2-3 yy’a tarihlenmektedir.defineyeri.net - Define İşaretleri ve Çözümü, Define Çubuğu Yapımı, Define Nerelerde Aranır, Definecilik, Hazine, Gömü, Mezar, Eşkiya Belgeleritahribatı