Rusya’nın St. Petersburg şehrinde 18′inci yüzyıldan kalma bir malikanede cuma günü bulunan bin parçalık Hazinenin paylaşımı tartışma çıkardı. Çar Alexis’in eşinin ailesine ait olduğu bilinen ve alt katı kafe olarak kullanılan malikanedeki hazineyi, restorasyon çalışmaları sırasında inşaat işçileri buldu. İki kat arasındaki gizli bir bölmede gazete kağıtlarına kaplı halde bulunan hazine, Gümüş ve porselen takımlardan değerli mücevherlere kadar pek çok gözalıcı parçayı kapsıyor. Fakat henüz değeri dahi hesaplanmayan hazine üzerinde paylaşım kavgası hemen başladı.

KORUMA ALTINA ALINDI

Yapının, en son 1875′te Çar Alexis’in eşi ve I. Petro’nun annesi annesi Nataliya Naryshkina’nın ailesi tarafından satın alındığı, 1917′de Bolşevik Devrimi’yle millileştirildiği biliniyor. Bu yüzden Devrim’de malikanenin devletin eline geçmesini sağlayan bir Komünist örgüt, hak talep ediyor. Restorasyonu yapan şirket, hazinenin, şehrin müzesine teslim edilmesi gerektiğini söylüyor. Devlete bağlı haber ajansı ise Naryshkina ailesinden hayatta kalan tek kişinin, Hazinenin vârisi olabileceğini açıklayarak olaya yeni bir boyut kazandırdı. Hazine, şimdilik koruma komitesi tarafından koruma altına alındı.

Hazinenin sarılı olduğu gazetelerin 1917 yılına ait olması, Bolşevik Devrimi sırasında devletin eline geçmemesi için saklandığını gösteriyor.