Bursadaki dünya mirasının hali

imzalar atilmis ama bosa atilmis o imzalar.... :emoticon:
:emoticon: :emoticon:

Restore edilmesi için 23 yıl önce yapılan kazıyla ortaya çıkarılan ve 2010 yılında yenilenmesi için protokolü bile imzalanan tarihi Hagios Aberkios Manastırı, harabeye döndü. Yıllardır turizme kazandırılması gündemde olan manastırın balicilerin mekanı haline gelmesi mahalle sakinlerini canından bezdirdi.

Bursa’nın Gemlik ilçesine bağlı Kurşunlu beldesi sınırları içinde bulunan Hagios Aberkios Manastırı, sahiplenmeyi bekliyor. Restore edilmesi için 23 yıl önce yapılan kazıyla ortaya çıkarılan ve 2010 yılında yenilenmesi için protokolü bile imzalanan tarihi manastır, harabeye döndü. Yıllardır turizme kazandırılması gündemde olan manastır, balicilerin mekanı haline gelince mahalle sakinleri isyan bayrağını çekti. Manastırın tam karşısında bulunan evlerde oturan vatandaşlar, her gün aynı manzarayla karşılaşmak istemediklerini, bir an önce restorasyonun yapılmasını istedi. 9. yüzyıldan kaldığı bilinen manastırın çevresinde bulunan mezarların üstü de çöp yığını haline geldi. Pek çok kez define avcılarının talanına uğrayan manastır, dünya mirasına kazandırılacağı günü bekliyor.

PROTOKOL İMZALANDI AMA…

1990`lı yılların ortalarında Belediye Başkanı Bayram Demir`in öncülüğünde kazılarak ortaya çıkarılan kilise için, Yunanistan’dan Gemlik’e gelen heyet hiçbir girişimde bulunmazken, manastır da tahrip edilen haliyle kaldı.Mehmet Fatih Güler’in belediye başkanı olduğu dönemde restorasyonu için imzalanan protokol de yalnızca defterde kaldı. Gemlik Belediyesi’nin girişimleriyle ilçeye gelen Bizans Dönemi ve Sonrası Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu (EKBMM) Başkanı Prof. Nikos Zias, kurul üyesi Athina Christofidon, Bizans Kültür Müzesi Müdürü D. Anastasia Tourta, Belediye Başkanı Fatih Mehmet Güler ile manastırla ilgili bir görüşme yapmıştı. Manastırla ilgili rölöve, restitisyon projeleri ve e-teknik raporları hazırlanmasına rağmen henüz bir girişimde bulunulmadığını belirten Kurşunlu Atatürk Mahallesi Muhtarı Doğan Kosova, Gemlik’in ve Bursa’nın değil, dünya mirasına sahip çıkılması ve turizme kazandırılması gerektiğini söyledi.

Kurşunlu’daki Hagios Aberkios Manastır’ı, dikdörtgen planlı yapıdan oluşuyor. Üstü çapraz tonozla örtüldüğü belirtilen manastır, çift kemerli kapılarla dışarıya açılıyor. Kilisenin kuzey cephesi iki basamaklı yuvarlak bir kemer içerisine alınmış. Doğu cephesinde bulunan cephe yıkılırken, burada yalnızca pencerelerin yuvarlak kemer başlangıçları görülüyor. Osmanlı’nın fethinden sonra önemini yitirmiş olan manastırın, 1652 yılından sonra yeniden kullanılmış olduğu kaynaklarda belirtiliyor. 19. yüzyılda Kurşunlu’yu ziyaret eden araştırmacılar bu kilisenin Aziz Aberkios’a ithaf edildiğini belirtildi.