Sakarya’nın Kaynarca’ya bağlı Uzunalan Köyü Parayatağı Mevkii’nde bir hafta kadar önce Roma dönemine ait 2 bin yıllık kafası ve eli kopmuş heykel bulunması üzerine Sakarya Müzesi bölgede arkeolojik araştırma yapmaya başladı.

Bölgeye gelen Sakarya Müzesi’nde görevli arkeologlar heykelin bulunduğualanda kazı yaparken Müze Müdürü Murşit Yazıcı, “Bu heykelin tek başına burada olamayacağı için yerleşim alanı olup olmadığını araştırıyoruz” dedi.

Kaynarca İlçesi Uzuncaalan Köyü’nde bir evin temel kazısı yapılırken kafası ve 1 eli kepçeyle kopartılmış heykel bulundu. Sakarya Müzesi’ne teslim edilen Romalı kıyafetli heykelin Roma dönemine ait 2 bin yıllık olduğu belirlenince Sakarya Müzesi bölgede ön araştırma yapmaya başladı. Bugün jandarma ekipleriyle birlikte bölgeye gelen Sakarya Müzesi’nde görevli sanat tarihçisi Süleyman Acar, Arkeolog Gökhan Beyazcem ve Kaynarca Belediyesi görevlileriyle birlikte 2 bin yıllık heykelin bulunduğu bölgede ön arkeolojik araştırma yapmaya başladı. Sakarya Müzesi Müdürü Murşit Yazıcı yaptığı açıklamada bölgede yapılan çalışmanın arkeloojik kazı olmadığını, sadece ön arkeolojik araştırma olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Kafası ve bir eli olmayan heykel Roma döneminden kalma ve yaklaşık 2 bin yıllık bir heykel. Muhtemelen bir Roma soylusuna ait. İmparatorluk ailesinin bir mensubuna da ait olabilir. Bunu incelemeden bilemeyiz. Bu heykel bu bölgede tek başına olamayacağından dolayı bölgede belki eski bir yerleşim olabileceği ihtimaline karşılık ön araştırma yapıyoruz. Yapılan arkeleojik bir kazı kesinlikle değil. Bu ön araştırma sonrasında da değerlendirme yapacağız.”

MUHTAR “BENİM İÇİN DEFİNE BULDULAR” DEDİ

Uzunalan Köyü Muhtarı Saffet Tezer, heykelin Roma dönemine ait ve yaklaşık 2 bin yıllık olduğunu söylerken heykelin bulunmasından sonra köyde “Muhtar define buldu” söylentilerinin çıkmasına tepki gösterdi. Muhtar Tezer, şöyle konuştu:

“Bir hafta önce köyümüz Parayatağı mevkiinde bir arazide bina temeli kazan iş makinası operatörü taş parçası bulduğunu ve bunun heykel olabileceğini söyledi. Biz gerekli yerlere müracaat ettik. Hakikaten heykelmiş. Ekipler geldi, heykele el koydu ve müzeye kaldırdı. Şu an ise çalışmalar devam ediyor. Bizim kızdığımız konu ise ‘muhtar define buldu defineyi kaldırdı’ dedi.