Uyarı levhasına uymayan köylüler değil, Karayolları oldu.

HÖYÜĞE DOKUNANA CEZA!

Zemin kısmı neolotik, üst kısmı ise ortaçağ dönemine ait Batman-Diyarbakır karayolu güzergahındaki tarihi höyüğün yarısı, duble yol alanında kaldı. Yolda oluşan kasisleri kaldırma ve yol genişletme çalışmalarının sürdüğü Batman-Üç yol güzergahı üzerindeki Bıçakçı (Kerike) köyü bitişiğindeki tarihi höyüğün büyük bölümü yol çalışmalarının enkazına gömüldü. Yol genişletme çalışmalarında Karayolları’nın Müze Müze Müdürlüğü’nden de görüş almadığı ortaya çıktı.

TARİHE, RESMİ KURUM DARBESİ

Batman kent merkezine 15 km. uzaklıktaki ‘Gıre Migro’ höyüğü dibinden geçen kara yolda genişletme çalışmaları tarihi höyüğe büyük tahribat verdi. Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü, höyük alanında hafriyat çalışmaları başta olmak üzere tek bir çukur ve kazı yapılmaması için ‘uyarı’ levhası monte etti. Uyarı levhası çürümeye terk edilirken, höyüğün yarısı yola kurban gitti.

UYARI LEVHASI ÇÜRÜDÜ!

Batman Turizm ve Kültür İl Müdürlüğü’nün daha önce höyük alanına monte ettiği “2863 sayılı yasaya göre höyükte hafriyat yapmak, çukur açmak yasaktır. Höyük alanında izinsiz kazı yapanlar hakkında en az iki yıl hapis cezası verilir” yazılı tabelaya aldırış etmeyen resmi kurum Karayolları’nın yol yapımını üstlenen firma oldu. 2004 yılında Batman Valiliği, Özel İdare’nin bütçesinde yaptırdığı yol genişletme çalışmaları sırasında höyüğün zemin kısmının bir bölümünde bazı tarihi eserlere rastlanılmıştı.

YOL, HÖYÜĞÜ KÜÇÜLTTÜ

Uyarı levhasına rağmen yol genişletme çalışmalarında tarihi höyüğün büyük bölümünün yola girdiğini belirten Bıçakçı köyü sakinleri, şöyle konuştular; “Höyükte büyük bir çukur açılsa bile resmi kurumlar hemen harekete geçiyor. Oysa yol genişletme çalışmalarında neredeyse höyüğün yarısı yolda kaldı. Kimsenin harekete geçtiği yok.” Kültür-Turizm İl Müdür Yardımcısı Şehmus Kartal, yol genişletme çalışmalarında Müze Müdürlüğü’nden görüş alınmasının gerektiğini belirterek, “Maalesef şu ana kadar Müze Müdürlüğümüzden görüş alındığına tanık olmadık” dedi.