türkiyede

Dünya Mirası listesi, UNESCO (Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür) tarafından belirlenen kriterlere uygun olarak seçilmiş kültürel ve doğal yerlerin listesinden oluşuyor. Belirlenen bu listeyle ‘dünya miraslarının’ gelecek nesillere aktarılması hedefleniyor.

Yaklaşık 1000 Dünya mirasının 500′e yakını ‘Kuzey Amerika ve Avrupa’ olarak belirlenen coğrafyada yer alıyor. Asya ile birlikte Arap dünyasında ise 300′e yakın dünya mirası yer alıyor. Türkiye’nin dünya mirası serüveni ise 1985 yılında ‘İstanbul’un tarihi alanları’, ‘Kapadokya Göreme Milli Parkı’ ve ‘Divriği Ulu Cami ve Şifahanesi’nin listeye girmesiyle başladı. Günümüzde Türkiye’den 11 Dünya mirası listede yerini almış durumda.

İmparatorluklara başkentlik yapan İstanbul, ‘İstanbul’un Tarihi Alanları’ olarak 6 Aralık 1985′te dünya mirası listesindeki yerini aldı.

Benzersiz doğası ve bin yıllar öncesine dayanan yerleşim yerleriyle Kapadokya-Göreme Milli Parkı Türkiye’nin UNESCO listesine ilk giren coğrafyası oldu.

6 Aralık 1985′te İstanbul ve Kapadokya Göreme Milli Parkı ile birlikte Divriği Ulu Cami ve Şifahanesi de dünya kültürel mirası listesindeki yerini aldı.

Hititlerin başkenti Hattuşaş 28 Kasım 1986′da dünya mirası listesine katıldı. Çorum il sınırları içerisinde yer alan tarihi merkez son yıllarda gezginlerin dikkatini çekiyor.

Gün batımı fotoğraflarının gözde mekanlarından biri Nemrut Dağı. Malatya ve Adıyaman arasında paylaşılamayarak esprili atışmalara sebep olan Nemrut Milli Parkı 11 Aralık 1987′de dünya kültürel miras listesine dahil edildi.

UNESCO, Fethiye ile Antalya’nın Kaş ilçesi arasındaki Ksanthos – Letoon antik kentlerini 9 Aralık 1988′de dünya mirası listesine aldı. Likya’da yer alan antik kentler antik çağda bölgenin en önemli merkezleri olarak biliniyor.

Denizli şehir merkezine çok yakın mesafede yer alan Hierapolis ve Pamukkale de 17 Aralık 1988 tarihinden itibaren UNESCO listesinde.

Tarihi Osmanlı evleriyle ünlenen ‘müze şehir’ Safranbolu 17 Aralık 1994′te dünya kültürel mirası listesindeki yerini aldı.

Homeros’un İlyada’sında anlatılan destansı savaşa ev sahipliği yapan Truva kenti de UNESCO listesinde. Çanakkale’nin güneyinde yer alan arkeolojik alan 8 Haziran 1998′de dünya kültürel miraslarından biri oldu.

Mimar Sinan’ın ‘ustalık eserim’ dediği Edirne’deki Selimiye Cami ve Külliyesi 29 Haziran 2011′de dünya kültürel mirasında hak ettiği yeri aldı.

En yeni kültürel mirasımız ise 9 bin yıllık Çatalhöyük oldu. Çumra ilçesi yakınlarında yer alan ve tarihteki en eski yerleşim yerlerinden biri olan Çatalhöyük 1 Temmuz 2012′de UNESCO’nun listesine girdi.