.................STAR HABER AJANSI....................

Şans Tanırçası Tike Mozaiği türkiyenin
Bakanlık ve Uşak Arkeoloji Müzesi’nin aynı yıl Haziran ayında başlattığı arkeolojik kazılarda, M.Ö. 9’uncu Yüzyıl’a ait Romalılar’ın kurduğu Akmonya Antik Kenti ortaya çıkarıldı. Kentin spor alanı olarak kullanılan bölümünde, 150 santimetre boyunda, 75 santimetre eninde, üçgen formlu renkli mozaikten yapılmış Tanrıça Tike’ye ait taban resmi bulundu. Paha biçilemeyen taban resmi bir ay sonra 8 tarihi eser kaçakçısı tarafından çalındı. İki ay daha devam çalışmaların ardından bulunan diğer mozaikler naylonla kaplanıp, toprakla örtülerek üzeri kapatıldı.
Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Dairesi Başkanlığı ve Interpol, 3 yıl süren çalışmanın ardından çalınan şans tanrıçası Tike mozaiğini, yurt dışına kaçırılmak istenirken İstanbul’daki bir işyerinin balkonunda paketlenmiş olarak ele geçirdi, 8 tarihi eser kaçakçısı gözaltına alındı. Haklarında dava açılan 8 kişi çeşitli cezalara çarptrılırken, ele geçirilen mozaikler yediemin olarak İstanbul Eski Eserler Müzesi’ne teslim edildi.
Sanıklara verilen cezanın Yargıtay tarafından da onanmasını ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı, başvurusunu dikkate alıp, eserin ait olduğu topraklardaki, Uşak Arkeoloji Müzesi’ne verilmesini kararlaştırdı.
Uşak Kültür ve Turizm İl Müdürü Şerif Arıtürk, “Mozaiğin Uşak’a getirilmesi için bakanlığımızdan ödenek talep ettik. Ödenek tahsis edilir, edilmez mozaiği özel güvenlik şartları altında Uşak’a getirerek muhafaza altına alacağız. Şans tanrıçası Tike mozaiğini, 2014 yılı sonunda bitirmeyi planladığımız Yeni Arkeoloji Müze binasının en özel köşesinde teşhire açacağız” dedi.