...................................STAR HABER AJANSI.................................

Silifke Kalesi’ndeki kazılarda 600 yıllık Bayezid Camii kalıntıları bulundu. Kazı Başkanı Prof. Dr. Ali Boran, çalışmalar sonucunda kalede ilk kez Türk İslam izlerine rastlandığını söylüyor.
Ünlü seyyah Evliya Çelebi, yaklaşık dört yüzyıl önce kaleme aldığı Seyahatname adlı eserinde söz etmişti Silifke Kalesi’ndeki Bayezid Camii’nden. Varlığı hakkında net bir bilgi bulunmayan o cami, arkeolojik kazıyla 600 yıl sonra gün yüzüne çıkarıldı. Selçuk Üniversitesi Sanat Tarihi Öğretim Üyesi ve Kazı Başkanı Prof. Dr. Ali Boran, Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nden yola çıkarak Silifke Kalesi’nde kazı çalışmalarına başladıklarını anlatıyor. Tarihçiler arasında varlığı tartışma konusu olan Bayezid Camii’nin yerini tespit ettiklerini söyleyen Boran, Silifke Kalesi’nde ilk kez Türk İslam izlerine rastlandığına dikkat çekiyor. Karamanoğlu döneminde yapılan Bayezid Camii’nin Osmanlı döneminde de kullanıldığını ifade eden kazı başkanı, Türk kültüründe bir kale fethedildiğinde oraya mutlaka cami yapıldığını aktarıyor. Kalede yaptıkları kazıda Bayezid Camii’nin yanı sıra Osmanlı dönemine ait sokakları da bulduklarını anlatan Boran, “Dikdörtgen planlı olan camide Türk-İslam sanatını temsil eden taş kapı süslemesi de tespit ettik. Bu seneki amacımız, caminin restorasyon ve konservasyonunu yapmak.” şeklinde konuşuyor.

Kazı ekibi üyesi arkeolog İshak Kozak, restorasyonların tamamlanmasının ardından Bayezid Camii’ni ibadete açmak ve bölgenin turizme kazandırılmasını istediklerini ifade ediyor. Selçuk Üniversitesi Rektörü Hakkı Gökbel, “Gerek Konya ve çevresi gerekse sıcak denizlere yakınlığı açısından düşünüldüğünde Silifke ve civarı bünyesinde çok önemli bulguları barındırıyor. Üniversite olarak gerek Türk-İslam gerekse daha erken dönem medeniyetlerine ışık tutmak için tüm imkânlarımız ölçüsünde bu tür kazı, restorasyon ve belgeleme çalışmalarına önem vereceğiz.” ifadelerini kullanıyor.