............................STAR HABER AJANSI...........................

ziyaretçilerini

Ayanıs Kalesi’ndeki kazı çalışmalarında gün ışığına çıkarılan Urartu Tapınağı, yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine açılacak.

Van merkeze bağlı Ağartı köyünde bulunan ve Urartu Krallığı döneminden günümüze kadar gelen Ayanıs Kalesi’nde Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Altan Çilingiroğlu başkanlığında yürütülen kazı çalışmaları, bu yıl da devam etti.

Kentteki Urartu kalıntılarında 40 yılı aşkın süredir kazı yapan ve şimdiye kadar Urartu medeniyetine ait çok sayıda eseri gün ışığına kavuşturan Çilingiroğlu, kaledeki çalışmaları sırasında önceki yıllarda bir de tapınak ortaya çıkardı.

Çilingiroğlu, yaklaşık 3 bin yıllık tapınağın bulunmasının ardından yürütülen titiz ve özel bir çalışmayla çok sayıda eseri de Van Müzesi’ne kazandırdı.

Duvarlarındaki yazıtlar, işlemeler, motif ve figürlerle dikkati çeken tapınak ve çevresi, kazı çalışmalarının bu yılki bölümünün tamamlanmasıyla şeffaf bir dokuyla koruma altına alındı.

KAZI ÇALIŞMALARI 22 YILDIR SÜRÜYOR

Rölöve ve Anıtlar Van Bölge Müdürü Cemil Karabayram, Prof. Dr. Çilingiroğlu tarafından 1990′lı yıllarda bulunan Ayanıs Kalesi’ndeki kazı çalışmalarının 22 yıldır devam ettiğini söyledi.

Kalenin gün doğumu ve batımının en güzel görüldüğü Van Gölü sahilinde inşa edildiğini anlatan Karabayram, hazırlanan proje kapsamında kalenin 2 bin metrekarelik alanını şeffaf bir malzeme ile kaplayarak gezi güzergahı oluşturulacağını ve kısa süre sonra ziyarete açılacağını ifade etti.

‘DÜNYANIN GÖZÜ VAN’DA OLACAK’

“Kendi orijinal dokusunu koruyan tapınak ve içindeki eserlerin ziyarete açılmasıyla dünyanın gözü Van’da olacak” diyen Karabayram, projenin tamamlanmasıyla kentin geleceği için önemli bir çalışmanın hayata geçirileceğini kaydetti.

Karabayram, Van’da turizmin ve kültürel değerlerin en iyi şekilde ayağa kaldırılması amacıyla çalıştıklarına değinerek, şöyle konuştu:

“Yabancı bilim adamları bu alana çok önem veriyor. Depremde ağır hasar alan tapınağımız yapılan çalışmalarla ayakta kalmaya çalışıyor. Tapınağın en önemli özelliği sütunları, ana giriş bezemeleri, motifsel taşlarıyla günümüze kadar gelmesi. Tapınak, eşi ve benzeri olmayan özel bir yapı. Yüzyıllar boyunca yaşanan gelişmelerde birçok tarihi eser yok olup gitmiş. Ama bu tapınak korunmuş. Biz de ‘bu dokuyu yüzlerce yıl sonrasına nasıl aktarabiliriz?’ düşüncesiyle planlar yapıyoruz.”


ziyaretçilerini