......................STAR HABER AJANSI...................

2500 yıllık mezar soygunu
Define avcılarının talan ettiği ve daha fazla hırpalanmadan bir gazetecinin ihbarı üzerine yapılan operasyonla gün yüzüne çıkarılan 2500 yıllık kral mezarı için yürütülen davada sona gelindi.

Davada adı geçen 22 sanıktan 8′i beraat ederken, 14 sanığa toplam 48 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Lahitin satışına aracılık ettikleri iddiasıyla yargılanan 6 sanığa 2 şer yıl hapis cezası verilirken 100 TL idari para cezasına çarptırıldılar.

Muğla’nın Milas ilçesinde Uzunyuva olarak bilinen alanda define avcıları tarafından bulunan ve soyulan Hekotomnus kral mezarı ile ilgili açılan davada sona gelindi… 22 sanık hakkında sürdürülen davada hakim, 8 kişi hakkında beraat kararı verirken, 14 sanık toplam 5 yıl ile 2 yıl arasında değişen çeşitli cezalara çarptırıldı.

Milas’ın Hisarbaşı Mahallesi’nde 1′inci derece arkeolojik sit alanında yer alan ve Karia Satrabı Mousolos’un babası Kral Hekatomnos’a ait olduğu tespit edilen mezar 2010 yılında define avcıları tarafından soyulmuş soruşturma ise genişletilerek İzmir, Ankara, Antalya, Bursa, Manisa, İstanbul ve Milas’ta jandarma tarafından operasyonlar gerçekleştirilmiş 22 kişi gözaltına alınarak adli makamlara sevk edilmişlerdi. 2011 yılından itibaren devam eden mahkeme süreci 13′üncü celsede karara bağlandı. Sanıklardan F. B. O. Y., H. B. ve H. D.’ye; 2007-2008 yılları arasında birinci derecede sit alanı içerisinde bulunan Uzunyuva mevkiinde kültür varlığı bulmak maksadıyla kaçak kazı yaptıkları ve kazı neticesinde Kral Hekatomnos’a ait mezar odasına ulaştıkları, mezar odasında bulunan kültür varlığı kapsamındaki eserleri boşalttıkları, zarar verdikleri, sanıkların başka odaları da bulabilmek amacıyla lahit duvarlarına zarar verdikleri gerekçesiyle 5′er yıl hapis, 450 TL idari para cezası verildi.

Sanıklara yardım ettiği iddia edilen R. M.’ye 2 yıl 6 ay hapis cezası, Lahit duvarındaki varak altınları kazıyarak kuyumcu M. C. B.’ye sattığı suçlamasıyla yargılanan H. D.’ye 2 yıl hapis cezası verildi.

2010 yılında kral mezarı üzerinde bulunan evi, altında mezar odası bulunduğunu bilerek satın aldıkları iddiasıyla yargılanan A. B., F. B., D. A. ve M. Ö. ile lahitin satışına aracılık ettikleri iddiasıyla yargılanan M. S., H. Ö., H. O., E. G., A. A. ve Ü. Ü.’ye 2′şer yıl hapis ve 100 TL idari para cezası verildi.

Mezar odasına ulaştıkları ve zarar verdikleri iddiasıyla yargılanan M. S., F. E., F. B., Ü. Ü. A. B. ile H. B. tarafından lahit duvarından kazındığı varak altınları satın aldığı iddia edilen kuyumcu M. C. B. ve altınları sattığı iddia edilen H. B.’nin beraatına yine lahidin satışına aracılık ettikleri iddia edilen U. B., K. K., E. K., M. Ç., O. Y., N. K., A. G.’nin delil yetersizliğinden beraatına karar verildi.

2500 yıllık mezar soygunu