Mersin'in Tarsus ilçesinde ibadete açık olan Makam Camisi'nde 6 ay önce başlatılan kazı çalışmaları sonucu, ''Bereket Peygamberi'' olarak bilinen Hz. Danyal Peygamberin mezarına ulaşıldı.

Hayırsever bir vatandaş tarafından Makam Camisi'nde yaptırılan abdest alma bölümünün inşaatı sırasında kemerli bir yapının bulunmasıyla başlatılan kazı çalışmalarında sonuca ulaşıldı.

Tarsus Müze Müdürü Abdulbari Yıldız, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 8,5 metre derinliğe kadar inilen kazı çalışmalarında önce kabrin türbesine ulaşıldığını belirtti.

Türbenin ters yönlere bakan 4 ayrı penceresinin bulunduğunu ifade eden Yıldız, kazı çalışmalarında MS 700'lü yılların ortalarına ait sikkeler ve sütun başları ile sürahilerin de bulunduğunu vurguladı. Yıldız, ''Bu buluntular türbenin Hz. Ömer'in döneminde yapıldığını gösteriyor'' dedi.

Abdulbari Yıldız, Roma, Bizans ve İslam olmak üzere 3 medeniyetin izlerini taşıyan tarihi yapının Türk kültür mirası ve turizmi için çok önemli olduğunu belirtti. Kazı çalışmalarında Horasan mozaiğine ve Danyal Peygamberin kabrinin muhafaza edildiği kütleye rastlandığını ifade eden Yıldız, çekiçle bir parça çıkarmak isteyen kazı işçilerinden Mikail Yılmaz ile Kemal Güngör'ün baygınlık geçirdiğini ve hastaneye kaldırıldığını söyledi.

Tarsuslu araştırmacı, din adamı Abdurrezzak Öz ise mozaikte kullanılan harç kütlesinin Danyal Peygamberin mezarının yanından geçen Berdan Irmağı'ndan etkilenmemesi için oluşturulmuş olabileceğini ifade etti.-HZ. ALİ'NİN TAVSİYESİYLE MEZAR YAPTIRILDI-

Öz, araştırmalara göre Hz. Ali'nin Hz. Ömer'e tavsiyesiyle Danyal Peygamberin mezarının yeniden yaptırıldığını ve korumak için kalın duvarlarla, mozaiklerle kaplandığını anlattı.

Bazı kaynaklara göre mezar inşaatının Hz. Ömer'in kumandanı Ebu Musal El Aşeri'nin idaresinde yapıldığını belirten Abdurrezzak Öz, şunları kaydetti:

''Kaynaklara göre, Hz. Ali, Hz. Ömer ile bir konuşmasında (Bu Danyal nebidir. Kumandanın Ebu Musal El Aşeri'ye emir ver, O'nu ipekli altın iple örülmüş kefenden çıkarsın, beyaz kefenle İslami usule uygun hazırlasın. Sandığa koymasın toprağa defnetsin. Ancak kabri kale gibi yapsın. Kimse kabri açamasın) demiş. Bu emri alan Ebu Musal El Aşeri, Danyal Peygambere derince bir kabir yaptırıp, üzerini açılmayacak bir şekilde kapattırmış. Halen Ebu Musal El Aşeri'nin yaptırdığı halde üzeri mozaik taşlarıyla üzeri örtülü şekilde yapısını koruyor.''

-HZ. DANYAL-

AA muhabirinin bazı kaynaklardan derlediği bilgilere göre, İngilizce kaynaklarda adı ''Daniel'' olarak geçen Hz. Danyal, İsrailoğullarına gönderilen peygamberlerden. Kendisine kitap indirilmeyen, MÖ 4-5'inci yüzyıllarda yaşayan Hz. Danyal, 606 yıllarında çocuk olduğu halde esir edilerek İsrailoğulları ile beraber Babil'e gönderildi.

Hz. Danyal'ın Tarsus'a gelmesiyle ilgili bilgiler ise şöyle aktarılıyor:

''Bir kıtlık döneminde, başkenti Tarsus olan Kilikya Devleti'nin Kralı Syennessis, Danyal Peygamberi Tarsus'a davet etti. Danyal Peygamber, bu daveti kabul ederek Tarsus'a geldi, bununla birlikte ülkeye bolluk ve bereket yağdı. Bu nedenle Danyal Peygamber, Tarsus'un ve Çukurova'nın uğuru sayılmıştır. Burada öldükten sonra Makam Camisi'nde defnedildi. 1857 yılında inşa edilen caminin en önemli özelliği, Türkiye'de bulunan tek peygamber kabri olması.''

II. Babil Kralı Nebukadnesar (MÖ 605-562) zamanında yaşadığı belirtilen Hz. Danyal ile ilgili bilgiler Kültür ve Turizm Bakanlığı yayınlarında da yer alıyor.

Bu yayınlarda, ''Yahudileri, Babil esaretinden ilmi ve kehanetleri ile kurtarmış bir peygamber'' olarak bahsedilen Hz. Danyal hakkında, şunlar kaydediliyor:

''Rivayete göre, Nebukadnesar rüyasında İsmailoğullarından gelecek bir erkek çocuğun kendi tahtını sarsacağını öğrenir. Bunun üzerine İsmailoğullarından doğan erkek çocukların öldürülmesini emreder. Hz. Danyal doğunca, ailesi onu dağ başında bir mağaraya bırakır. Mağarada bir erkek ve bir dişi aslan himayesinde büyüyen Danyal, delikanlı olunca kavmi arasına karışır. Bir kıtlık senesinde Tarsus'a davet edilen Danyal Peygamberin, Tarsus'a gelmesiyle bolluk meydana gelmiş bu nedenle Danyal Peygamber Babil'e geri gönderilmemiş, ölünce de Tarsus'ta şimdiki Makam Camisi'nin bulunduğu yere gömülmüştür.

Hicri 17 yılında Hz. Ömer devrinde Tarsus fethedildiği zaman Danyal Peygamberin mezarı açtırılmış burada büyük bir lahit içerisinde altın iplikle dokunmuş kumaşa sarılı gayet uzun boylu bir ceset bulunmuştur. Başından geçen maceraların sembolü olarak biri erkek olan iki aslan ve dişi aslan tarafından yalanan genç bir çocuk figürünün bulunduğu bir yüzüğe rastlanmıştır. Bunun üzerine Hz. Ömer, Danyal Peygamberin cesedinin, Yahudiler tarafından çalınmasını önlemek için daha derine defnettirmiş ve üzerinden de Berdan Nehri'nden gelen ufak bir çayın suyunu geçirmiştir.''