Sponsor Reklam-5
3 sonuçtan 1 ile 3 arası
 1. #1
  Status
  Offline
  Tecrübeli Defineci
  Üyelik tarihi
  29.05.2010
  Mesajlar
  607
  Tecrübe Puanı
  19

  Standart karaman define yerleri


  KARAMAN İLİNİN GENEL BİLGİLERİ

  Yüzölçümü: 9.237 km²

  Nüfus: 217.536 (1990)

  İl Trafik No: 70

  Karaman, İç Anadolu Bölgesi'nin güneyinde, Konya-İçel-Antalya illeri arasında bulunan önemli bir ticaret, kültür ve sanat merkezidir. M.Ö.8000'lerden itibaren iskan edilen Karaman ve yöresi, yeraltı şehirleri, mağaraları, inanç merkezleri gibi turistik çekiciliklerinin yanı sıra yaylaları ve doğal güzellikleri, zengin el sanatları örnekleri ile de ziyaretçileri büyülemektedir.

  İLÇELER:

  Karaman (merkez), Ayrancı, Ermenek, Kâzımkarabekir.

  Ayrancı: Ayrancı, tarihte Hititlerin sınırları içinde, daha sonra da Asurlular Krallığının toprakları arasında bulunmuştur. Toroslara kadar uzanan vadi üzerinde 12 köprü bulunmaktadır. Yapı tarzları Osmanlı mimarisinin izlerini taşımaktadır.

  Başyayla: İlçe, Orta Torosların eteklerinde bir vadi içerisinde kurulmuş yeşil ve şirin bir beldemizdir. İlçede el değmemiş tarihi ve turistik değerler, önemli yayla ve mesire yerleri mevcuttur. Bunların en önemlileri Tozmugar ve Dibekli yaylalarıdır. Tozmugar'daki mağarada sarkıt ve dikitler mevcut olup, mağaraya ayrı bir güzellik katmaktadır.

  Ermenek: Ermenek tarihte ilk yerleşimin görüldüğü yerlerden birisidir. Meraspolis Mağarası, ikizin Hitit kabartması, Lahit ve Heykeller, Görmel Köprüsü, Ermenek Kalesi, Mennan Kalesi, Tol Medresesi ve Zeyve Pazarı ile Ermenek turizm açısından zengin ilçelerden birisidir.

  Kazımkarabekir: Konya ile Karaman arasında bir geçit yeri olan Kâzımkarabekir tarihi araştırmalardan elde edilen sonuçlara göre Hititlere kadar uzanan çağlar boyu çeşitli medeniyetlere beşiklik etmiştir. Romalılar tarafından bir üs olarak kullanılmıştır.

  Sarıveliler: Turcalar ve Küçükkarapınar köylerinin birleşmesiyle 1967 yılında kasaba olmuş, 1989 yılında da ilçe olmuştur. İlçenin Romalılar devrinde kurulmuş olabileceği tahmin edilmektedir. İlçe, yeşillikler arasında serpiştirilmiş evleri ve genişçe bir saha üzerinde yayılmış durumda olup, görünüş itibariyle güzel ilçedir. Balı, kirazı, cevizi meşhurdur. Otlak ve meralarıyla tanınmış Barçın yaylası bu ilçededir.Hayvancılığa bağlı olarak Kilimcilik ve halıcılık da yapılmaktadır.

  GEZİLECEK YERLER

  Müzeler

  Karaman Müzesi

  Karaman Müzesi Karaman ve çevresindeki tarihi buluntuların sergilendiği müze, 1980 yılında şimdiki binasına taşınmıştır. Þehrin merkezinde, Hatuniye medresesinin arkasındadır. Müze iki katlıdır.

  Örenyerleri

  Canhasan - Merkez - Alçatıköyü

  Karadağ Binbir Kilisesi - Merkez -

  Madenşehir / Üçkuyu Köyü

  Kaleler

  Karaman Kalesi: Selçuklular tarafından 12.yüzyılda inşa edilen Karaman Kalesi iç içe surdan ibarettir. Bunlardan dış kaleden çok az belirti vardır. (Eski hapishane civarı) Bu gün görkemli olarak iç kale ayakta durmaktadır. Karaman Kalesi ülkemizin en gösterişli ve ayakta kalabilen kalelerindendir.

  Ermenek Kalesi: Kale sığınak, mesken ve zindan olarak kullanılmıştır. Kalede tabii mağaralar da bulunmaktadır. Karamanoğullarının ilk kalesidir. Ermenek'in kuzeyini baştan başa kaplayan büyük kayanın orta kısmında yer alır. Evliya Çelebi Seyahatnamesinin Ermenek ile ilgili bölümünde kaleyi anlatırken; "Göklere ser çekmiş kırmızı bir dağın ortasında Tanrı kudretiyle yapılmış bir kaledir. İbrete şayan, seyredilmesi Vahip bir Kale'dir. Mutlaka görülmeli ve seyredilmelidir. Ben karada ve denizde 18 padişahlık yer gezdim böyle bir kale görmedim." demektedir.

  Mennan Kalesi: Ermenek'tedir. Mennan sığınılacak yer manasına gelir. Kale dik bir dağın üzerinde yalçın kayalarla inşa edilmiştir. Karamanoğulları bu kaleyi bir hileyle Osmanlı Gedik Ahmet Paşa'ya kaptırmasından sonra Pir Ahmet Beyin kendini intihar ettiği kale bu kaledir.

  İlisıra Kalesi: Karaman'ın Yollarbaşı kasabasında, İmirme denen yerdedir. Eski Bizans devrine aittir. Kale kalıntılar şeklindedir. LYSTRA KALESİ olarak da bilinir. Civarında Bizanslılara ait bir kilise vardır.

  Divle Kalesi: Karaman'ın Ayrancı ilçesinin Divle (Üç harman) köyündedir. Bir apartmanı andıran kale, çok katlı olup, yerleşim mağaralar içerisinde ve toplu mesken halindedir. Selçuklular , Karamanoğulları ve Osmanlılar zamanında daima faal olarak bulunmuştur.

  Gaferiyet Kalesi: Kazımkarabekir ilçemizdedir. Gaferiyat eskiden bir kale ile çevrili iken, insanların kale duvarlarını yapı taşı olarak kullanmaları sonucu kale yok olup gitmiştir. Bugün yalnız bir giriş kapısı kalmıştır. Kapının kemerini 21 zıvanalı taş tutmaktadır.

  Camiler ve Kiliseler

  Aktekke Cami (Mader-i Mevlana Cami): İl merkezinde Karamanoğlu devrinde, tamamen kesme taş kullanılarak yapılmış, büyük tek kubbeli ve yüksek minareli camidir. Caminin içinde sol tarafta ayrılmış bölümde de Hz. Mevlana'nın annesi Mümine Hatun, torunlarına ve diğer yakınlarına ait sandukalar bulunmaktadır.

  Yunus Emre Camii: İl merkezindeki Karamanoğlu devri eserlerinden olup merkezi kubbeli bir yapıdır. Cami içerisinde ünlü Türk düşünürü, Mutasavvıf Yunus Emre'nin kabri yer aldığı belirtilmektedir.

  Binbir Kilise (Maden Þehri-Değle): Karaman'ın kuzeyinde, şehre 50 km. uzaklıkta, Karadağ eteklerindedir. Karadağ ve çevresinde çok sayıda kilise kalıntısı bulunduğundan yöredeki kiliselere topluca Binbir Kilise denilmiştir.

  Derbe: Karaman'a 23 km. uzaklıktaki Ekinözü köyündedir. Derbe Kilisesinin Dünyada inşa edilen ilk kiliselerden birisi olduğu söylenmektedir. Bu kilise Efes'teki Meryemana Kilisesinden 13 yıl önce, M.S. 41 yılında yapılmıştır. Derbe, Hıristiyanların kutsal kitabı İncil'in 3 yerinde geçmektedir. Hıristiyanlar Derbe'yi ziyaret ederek dini inançlarına göre hacı olmaktadırlar.

  prüler

  Görmel Köprüsü: Karamanoğullarının bıraktığı en güzel eserlerdendir. Ermenek ilçemizdedir. İki büyük kemer üzerine inşa edilmiştir. Boyu 27 Metre, eni 4.70 metre. Karamanoğlu Mahmut Bey'in oğlu Halil Bey tarafından yaptırılmıştır.

  Karaman Köprüsü: Ayrancı ilçemiz de olup, Karamanoğlu eserlerindendir.

  Selavat Köprüsü: Karaman'ın Göçer köyünün Göksu civarındaki bahçelerinin yanında ve Göksu nehri üzerinde Karamanoğlu devrinde yapılmıştır. Boyu 15 metre, eni 3 metre olup, yüksekliği 12 metre civarındadır. İki sütun üzerine taştan yapılmıştır.

  Ak Köprü: Yeşildere kasabasında, ibrala deresi üzerindedir. Karamanoğlu devrine aittir.

  Alahan: Karaman'ın 40 km güneyindedir. 12. yüzyılda Selçuklular tarafından yaptırılmış büyük bir sultan hanıdır.

  Mağaralar

  Hışlayık Mağarası

  Yeri: Karaman, Ayrancı İlçesi

  Özellikleri: Mağaraya 26 m.lik dikey bir bacadan iniş yapılarak yeraltı nehrine ulaşılmaktadır. Mağara bir süre yüzey akışında bulunduktan sonra sifon yaparak kaybolmaktadır. Hala devam eden mağara bir çok sifon geçilmektedir.

  Manazan Mağarası

  Yeri: Karaman’ın Taşkale kasabası sınırları içerisindedir.

  Özellikleri: Yeryüzünde mevcut ilk manastırdan biridir. Kayalara oyulmuş birçok tüneli, galerileri ve yüzlerce odaları bulunan ilginç bir yerdir. Üç katlıdır. Manazan mağarasında bir kattan diğerine çıkış benzeri görülmeyen merdivenleri tırmanmak suretiyle yapılır. Ülkemizde bir başka benzeri yoktur.

  Meraspolis (Meraspulla) Mağarası

  Yeri: Ermenek ilçesindedir.

  Özellikleri: İki giriş kapısı vardır. Ermenek kalesinin altındadır. Mağarada bulunan yeraltı nehri şehrin ve civar kasabaların içme suyunu karşılamaktadır. Ayrıca uzun süre Ermenek’in ve bağlı köylerin elektrik ihtiyacını karşılamış olan hidroelektrik santralini çalıştıran suda da mağaradan çıkmıştır. Dünyanın üç büyük mağarasından biri olduğu yabancı uzmanlarca tespit edilmiştir

  Yaylalar

  İldeki yaylalar, genellikle ilkbaharda köylülerin hayvanlarını otlatmak amacıyla kullanılır. Suyu, temiz havası, yeşilliği, hayvanları otlatmaya elverişli olması ve Akdeniz'e bir geçiş bölgesi olması nedeniyle günübirlik olarak yerli ve yabancı turistlerin özellikle Ermenek bölgesindeki yaylaları trekking ve yeme içme ve doğal suyu ile etkin yöreler olduklarından piknik amacı ile de tercih edilmektedir.

  Kuş Gözlem Alanı

  Ereğli Sazlığı

  İl: Konya, Karaman

  İlçeler: Ereğli, Karapınar, Ayrancı

  Yüzölçümü: 37000

  Rakım: 998 m

  Koruma: kısmen

  Başlıca Özellikleri: tatlısu bataklığı, step

  Kuş Türleri: Küçük karabatak (600 çift), ak pelikan (23 çift), tepeli pelikan (düzensiz olarak ürer), alaca balıkçıl (30 çift), erguvani balıkçıl (50 çift), çeltikçi (50 çift), kaşıkçı (20 çift), flamingo (300 çift), boz ördek (20 çift), yaz ördeği (5 çift), Macar ördeği (500 çift), paspaş patka (10 çift), dikkuyruk (50 çift), küçük kerkenez (20 çift), kılıçgaga (75 çift), bataklıkkırlangıcı(50 çift), büyük cılıbıt, mahmuzlu kızkuşu (20 çift) ve küçük sumru (60 çift) önemli sayılarda ürer.

  COÐRAFYA

  İç Anadolu bölgesinin güneyinde yer alır. Kuzeyinde Konya, güneyde Mersin doğuda Ereğli, Silifke, batıda Antalya ile komşudur. Deniz seviyesinden yüksekliği 1033 metredir. Karaman genelde ova görünümündedir. Son yıllarda yapılan gölet ve sulama kanalları ile tarıma daha bir canlılık getirmiştir. Ovada tahıl türleri ve sanayi bitkileri yetiştirilir.

  Yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve yağışlı geçer. Yıllık yağış ortalaması 350 mm. dir.

  TARİHÇE

  Karaman kentinin ilk kuruluş tarihi kesin olarak bilinmemekle beraber yapılan arkeolojik kazılar neticesinde, önemli bir yerleşim bölgesi, ticaret ve kültür merkezi olduğuna dair belgeler bulunmuştur. Karaman ve çevresinin M.Ö.8000 yıllarında yerleşik iskana sahip olduğu ortaya konulmuştur. İl; Hititler zamanında bir askeri ve ticaret merkezi olmuş daha sonra Firigya ve Lidya’lıların egemenliğine geçmiş, M.Ö.322 de Yunan Kralı Perdikkos ve Filippos’un işgaline ve talanına uğramıştır. Karamanoğulları Anadolu Selçuklu Devletinin zayıflamasından ve yıkılmasından sonra bağımsızlıklarını ilan edip Karamanoğlu Devletini kurmuşlardır. Karamanoğulları devletinin başkenti olan Larende, Cumhuriyetin ilanından sonra Konya iline bağlı olarak Karaman adını almıştır.

  NE YENİR?

  Arabaşı, Toyga, paça, aşlık gibi çorba çeşitleri, cibe,batırık, yaprak ve köy dolmaları, keşkek ve bulamaç yörenin geleneksel yemekleri arasında sayılabilir.

  Karaman'dan Yemek Tarifleri

  Arabaşı Çorbası

  Malzemeler:

  Hindi veya tavuk

  Tereyağ

  Un

  acı kuru biber (süs biberi).

  Hazırlanışı: Arabaşı çorba ve hamuru olmak üzere iki bölümdür.

  Çorbası: Büyükçe bir tavada tereyağı eritilir ve içine un koyarak rengi kahverengiye gelene kadar kavrulur. Diğer tarafta içinde kaynamış hindi veya tavuk suyu bulunan tencereye karıştırılarak dökülür. Acı süs biberi ilave edilir. Haşlanmış hindi veya tavuk eti ilave edilir ve özleşinceye kadar kaynatılır.

  Hamuru: Bir kapta ılık suya un bulanır. Daha sonra su bulamaç, tencerede kaynayan suya yavaş yavaş dökülerek karıştırılır ve bir müddet pişirilir. Belli kıvama geldikten sonra tepsi veya sinilere ince olarak dökülür. Tahta kaşık ile alınan hamur tasa konan arabaşı çorbasına batırılarak hamur çorba suyu ile çiğnenmeden yutulur. Mide ve barsak tembelliğine çok iyi gelir. Kış aylarında sıkça yapılır.

  Ciba Dolması

  Malzemeler:

  Pirinç veya bulgur

  kıyma veya ciğer

  maydanoz

  yeşil biber

  kuş üzümü

  temiz koyun barsağı veya karnı

  baharat, yağ, domates, salça.

  Hazırlanışı: Yağ eritilir, soğan ve çok ince doğranmış biber yağda kavrulur, kıyma veya ciğer ilave edilerek karıştırılır. Maydanoz, salça, domates, kuş üzümü ve baharat ilave edilir. Daha önce temizlenerek hazırlanmış olan barsak veya karına doldurularak dikilir. Ateşte 60 dakika pişirilir. Sarımsaklı yoğurt ilave edilerek yenilir.

  NE ALINIR?

  Ağaç oyma işçiliği, marangozluk, mobilyacılık oldukça yaygındır. Ayrıca, bayanlar arasında nakış ve oya işçiliği de çok yaygındır. Dolayısıyla, halı (Taşkale, Þirvan, Koraş halısı) ve el sanatı ürünleri alınabilir.

  LİNKLER

  Karaman Valiliği http://www.karaman.gov.tr

  Ermenek Belediyesi http://www.ermenek-bld.gov.tr

  Karaman Ticaret Borsası http://www.karamantb.org.tr

  YAPMADAN DÖNME

  Binbir Kiliseyi, Aktekke Camini, Yunus Emre Camini ve Karaman Kalesini görmeden.

  Karaman Müzesini gezmeden,

  Zeyve Pazarı'nda alışveriş yapmadan dönmeyin. Hışlayık Mağarası

  Yeri: Karaman, Ayrancı İlçesi

  Özellikleri: Mağaraya 26 m.lik dikey bir bacadan iniş yapılarak yeraltı nehrine ulaşılmaktadır. Mağara bir süre yüzey akışında bulunduktan sonra sifon yaparak kaybolmaktadır. Hala devam eden mağara bir çok sifon geçilmektedir.

  Manazan Mağarası

  Yeri: Karaman’ın Taşkale kasabası sınırları içerisindedir.

  Özellikleri: Yeryüzünde mevcut ilk manastırdan biridir. Kayalara oyulmuş birçok tüneli, galerileri ve yüzlerce odaları bulunan ilginç bir yerdir. Üç katlıdır. Manazan mağarasında bir kattan diğerine çıkış benzeri görülmeyen merdivenleri tırmanmak suretiyle yapılır. Ülkemizde bir başka benzeri yoktur.

  Meraspolis (Meraspulla) Mağarası

  Yeri: Ermenek ilçesindedir.

  Özellikleri: İki giriş kapısı vardır. Ermenek kalesinin altındadır. Mağarada bulunan yeraltı nehri şehrin ve civar kasabaların içme suyunu karşılamaktadır. Ayrıca uzun süre Ermenek’in ve bağlı köylerin elektrik ihtiyacını karşılamış olan hidroelektrik santralini çalıştıran suda da mağaradan çıkmıştır. Dünyanın üç büyük mağarasından biri olduğu yabancı uzmanlarca tespit edilmiştir 2. #2
  Status
  Offline
  Tecrübeli Defineci
  Üyelik tarihi
  29.05.2010
  Mesajlar
  607
  Tecrübe Puanı
  19

  Standart Ynt: karaman define yerleri

  HÖYÜKLER, MAĞARALAR ve ÖREN YERLERİ
  PHİLEDELPHİA (Akçaalan Köyü):
  Karaman’n 60 km güney batısında ve tarihi Roma yollarının biri üzerinde bulunmaktadır. Kubbeli yeraltı mezarları, kabartma heykelleri ve kitabeler ihtiva eden Grek ve Roma şehirlerinden birisidir. Sık çam ormanları arasındadır. Karaman’ın Akçaalan köyündedir.
  CANHASAN HÖYÜĞÜ:
  Karaman'ın 15 km. doğusunda, Canhasan (Alacan) köyünde I, II ve III olarak adlandırılmış, birbirine yakın üç höyük bulunmaktadır. I ve III numaralı höyüklerde, 1961-1970 yılları arasında, İngiliz uyruklu David H. French başkanlığında bilimsel kazılar yapılmıştır.
  Canhasan III; seramik öncesi (A Keramik) bir yerleşim'dir. Yaklaşık 100 m. çapında bir höyüktür. M.0.6500 yıllarına tarihlendirilmiştir. Dikdörtgen planlı evler taş temeli olmayan ker********* duvarlarla örülmüştür. Ağaç destekler kullanılmıştır. Duvar ve tabanlar çamur sıva ile kaplanmış; bazen bu sıvalar kırmızı aşı boyası ile boyanmış, bazen de sert zemin üzerine, çakıl taşlarının kuvvetle bastırılması ile dekore edilmiştir.

  Bu höyükte bazı büyük baş hayvanlar ve küçükbaş hayvanlar ile, yabani hayvanlar besin olarak tüketilmiştir. Ekmek buğdayı, arpa, mercimek, burçak, ceviz vb. buluntulardan, burada ziraata dayalı bir ekonominin olduğu söylenebilir. Niğde bölgesinden gelmiş olabilecek obsidiyenden yapılmış aletler, bizler, saplı bıçaklar, çok sayıda kemik aletler, büyük kaşıklar, iğne ve spatulalar, boru şeklinde kemikten yapılmış kolyeler, höyükten elde edilen küçük buluntulardır.

  Canhasan I Höyüğü : 380-400 m. çapındadır. Kazılarda, 7 yapı katı tespit edilmiştir. Bunlardan 7-4 arası Geç Neolitik (M.Ö.6000), 3-1 arası katlar. Kalkolitik döneme (M.Ö.5500-3000) aittir. Canhasan I'de ker********* kullanılarak, dikdörtgen veya kare odalar inşa edilmiştir. İnşa tekniğinde, ağaç destek veya payanda duvarları kullanılmıştır. Evlerin diğer bir özelliği; her evin kendisine ait duvarları olmasıdır. Evlerde duvar ve tabanlar çamur sıva ile sıvanmış; üzerine kırmızı aşı boyası ile boyanmıştır. Payanda duvarları çok gelişmiştir. Evler iki katlıdır, alt kat depolama faaliyetlerinde, üst kat günlük yaşamda kullanılmıştır.

  Kalkolitik dönem yapı katlarında, bakır madeni bulunmuştur. Gri veya açık siyah renkli zemin üzerine, kazıma tekniğinde motiflerle bezenmiş, seramik, açık renk üzerine, kırmızı renkte boya ile bezenmiş seramik ve koyu kahverengi veya koyu kırmızı renkte düz parlatılmış seramik bol olarak kullanılmıştır. Küçük buluntular içinde, kıymetli taşlardan gerdanlık, midye kabuğundan kolyeler, kemikten yapılmış bilezik ve süs eşyaları ile figürinler bulunmaktadır. Burada yaşayan insanların yakın doğu ve Mersin bölgesi ile ilişkileri saptanmıştır. Tarıma ve hayvancılığa dayalı bir ekonomilerinin olduğu bilinmektedir.

  Höyük M.Ö.4300 tarihlerinde terk edilmiş, uzun bir süre boş kaldıktan sonra, Hellenistik, Roma ve İlk Bizans çağlarında yeniden yerleşime sahne olmuştur.
  DEREKÖY (Fisandon) KİLİSE CAMİ:
  Karaman'ın 7 Km. güneyinde Dereköy (Fisandon) köyü içinde, bir kaya kütlesinin içinde yapılmıştır. Yapım tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte, IX-X yy. içinde yapılmış olduğu tahmin edilmektedir. Kilise, İstanbul'un Yunan Haçı biçimindeki klasik planına sahip olmakla birlikte, üst yapısının İstanbul Mimarisinden tamamen değişik bir uygulama ile yapıldığı görülür. Yalnız taş kullanılmakla beraber, ortasında bir kubbe bulunan bu binanın dış yüzeyleri; bazıları kör, bazılarının içlerinde pencereler açılmış, dizi halindeki kemerlerle hareketlendirilmiştir. Kilise bu özellikleri ile, Bizans Mimarisinin genel kurallarından ayrılan, yerli üslubun değerli bir sanat eseridir.
  LYSTRA HÖYÜĞÜ:
  İlisıra olarak da bilinen Yollarbaşı kasabasındadır. Üzeri tamamen ağaçlarla kaplıdır. Günümüzde mesire yeri olarak da kullanılmaktadır.
  KIZIL KİLİSE:
  Yollarbaşı kasabasının topraklık mevkiinde bulunmaktadır. Bizanslılar zamanında Binbir kilise ile birlikte Hıristiyanların en önemli ibadet merkezlerinden biri olmuştur.
  DERBE:
  Karaman’a 23 km. uzaklıktaki Ekinözü Köyündedir. Halk arasında Kerti Höyük olarak da bilinir. Derbe kilisesi dünya üzerinde ilk inşa edilen kilisedir. Bu kilise Efes’teki Meyremana kilisesinden 13 yıl önce yapılmıştır. Yapılış tarihi Miladi 41 yılıdır. Meryemana Kilisesinin yapılış tarihi Miladi 54 yılıdır. Derbe kilisesi Hz. İsa’nın havarilerinden Aziz Pavlos ve Barnabas tarafından inşa edilmiştir. Kilisenin kalıntıları toprak altındadır. Bu kalıntılar asırlar öncesinde Strabo ve Appivan, 1880’li yıllarda Sir William Ramsey tarafından aranmış, Derbe’nin gerçek yeri 50 yıl önce İbrahim Hakkı Konyalı’nın gayretleriyle belirlenmiş ve ispat edilmiştir. Osmanlı kayıtlarında Derbe 150 haneli bir köy olarak geçer. Derbe Hıristiyanların kutsal kitabı İncil’in 3 yerinde geçmektedir. Hıristiyanlar Derbe’yi ziyaret ederek dinlerine göre hacı olmaktadırlar. Derbe’yi ziyarete gelenler özellikle din görevlileri, rahipler, rahibeler, rahip ve rahibe okulu öğrencileridir. Derbe’de gerekli kazılar yapılarak, alt yapı tesisleri kurulmak suretiyle daha fazla turistin ziyaret etmesi sağlanmalıdır.
  BİNBİR KİLİSE (MADEN ŞEHRİ):
  Maden Şehri, Karaman'ın 50 km. kuzeyinde Karadağ eteklerinde kurulmuş Binbir Kilise olarak bilinen tarihi kalıntıların üzerindedir. Köye girişte sağdaki ilk bina Büyük Kilisedir. Büyük Kilise (Mahalaç Kilisesi) düzgün kesme taştan yapılmıştır. Girişi ile 9 kemerli sol kanadı ayaktadır. Kuzeyinde büyük bir sarnıç bulunmaktadır. Kent susuz bir arazi üzerinde kurulduğundan tüm mabetler, keşişhaneler, rahip ve öğrenci odalarında ve konutların hepsinde sarnıç vardır. Kentin kuzeyindeki Çanlı Kilise yıkıntı halindedir. Kentin tam ortasında bir mezarlık bulunmaktadır. Birinci kilisenin kuzeybatısında ikinci bir kilise daha vardır. Bu kilisenin apsis kısmı ile girişi ayaktadır. Maden Şehri, kentsel Sit Alanı ilan edilmiştir.
  Kurt A.S pedial adlı Almanya’lı bir Turizm yazarı ve araştırmacı “Türkiye”de İncil Durakları” başlığı adı altında yayınladığı yazısında Karaman civarındaki DERBE ve LYSTRA (İlisıra - Yollarbaşı)’nın İncil'in Timotheus bölümünde 3 ayrı yerde adlarının geçtiğini yazmıştır. Bazı bilgilere göre Hz. İsa’nın havarilerinden olan St. Paul ve arkadaşı Barnabas ile buraya gelerek 10-12 yıl yaşadığı ve vaaz verdiği bilinmektedir. Dolayısıyla bu yer Hıristiyan dünyası için çok önemli bir yerdir. Ulaşım sıkıntısı yoktur. Halen görülmeye değer bazı kiliseler ayaktadır.
  DEĞLE ÖREN YERİ:
  Karaman’ın 35 km kuzeyinde, volkanik bir dağ kütlesi olan Karadağ'ın üst tepeleri üzerinde yer alan Değle örenyerinde, 3. ve 4. Yüzyıllardan kalma Bizanslılara ait 6 kilise kalıntısı ve kitabeler bulunmaktadır. Değle, Aziz Paul'ün uğradığı yerlerden birisidir. Yukarı Değle'de yapılar yoğunluk göstermektedirler. Karadağ'ın tepelerine ve eteklerine yayılmış olan yapılarda, erken Hristiyanlık mimari özellikleri, yerli sanat uslubuyla karışmıştır. Ayrıca, ovada aniden yükselen bu dağ kütlesi üzerinde bulunan Hititlerden kalma hiyeroglif yazıt ve sunaklar, burasının Hititler tarafından da kutsal alan olarak kullanıldığını göstermektedir.
  ÇEŞMELİ KİLİSE:
  Karaman merkezdedir. Altı taş üzerinde duvarlara binen tonoz bir kubbe ile örtülüdür. Mihrabın solunda vaftiz hücresi bulunmaktadır. Doğu cephesinde yer alan çeşmeden dolayı “ÇEŞMELİ KİLİSE” olarak anılmaktadır.1986 yılına gelinceye kadar hapishane olarak kullanılmıştır.
  MANAZAN MAĞARASI:
  Karaman’ın Taşkale kasabası sınırları içerisindedir. Yeryüzünde mevcut ilk manastırdan biridir. Kayalara oyulmuş birçok tüneli, galerileri ve yüzlerce odaları bulunan ilginç bir yerdir. Üç katlıdır. Manazan mağarasında bir kattan diğerine çıkış benzeri görülmeyen merdivenleri tırmanmak suretiyle yapılır. Ülkemizde bir başka benzeri yoktur.
  TAŞKALE TAHIL AMBARLARI:
  Taşkale’nin hemen girişinde sol tarafta dik bir yamaç üzerinde ambar olarak kullanılan yüzlerce kaya evleri vardır. Yaklaşık 40 m. yüksekliğinde 251 adet ambar mevcuttur. Genellikle iki bölmeli olan ambarlar, arpa, buğday ve bakliyat saklamak üzere kullanılmaktadır. Doğal tahıl ambarı olarak kullanılan bu kayaların ilk katlarında hububat; haşerelenmeden, bozulmadan, ilaçlanmaya gerek duymaksızın 2-3 yıl, daha yukarı katlarda ise 7-8 yıl muhafaza edilmektedir.
  Ambarlarda 50 - 60 ton dolayında hububat depolanabilir. Her mevsimde hava sirkülasyonu sağlayan, tüf taşlardan oluşmuş ambarlara "tutamak" yerlerinden çıkılır, makara sistemiyle de ambarlara ürün çıkarılır ve indirilir. Erken Hristiyanlık döneminden bu yana kullanıldığı kabul edilen taş ambarlardan birinin kilise olduğu ve camiye dönüştürüldüğü çeşitli kaynaklarda belirtilmiştir.
  KARADAĞ:
  Volkanik bir dağdır. Hitit İmparatorluğu devrinden kalma ilgi çekici eser görülebilir. Birisi Mahlaç tepesindeki mağaradır. Diğeri üzerinde hiyeraglif yazı bulunan kayadır.
  MERASPOLİS (Meraspulla) MAĞARASI:
  Ermenek ilçemizde bulunan mağaranın iki giriş kapısı vardır. Ermenek kalesinin altındadır. Mağarada bulunan yeraltı nehri şehrin ve civar kasabaların içme suyunu karşılamaktadır. Ayrıca uzun süre Ermenek’in ve bağlı köylerin elektrik ihtiyacını karşılamış olan hidroelektrik santralini çalıştıran suda da mağaradan çıkmıştır. Dünyanın üç büyük mağarasından biri olduğu yabancı uzmanlarca tespit edilmiştir.
  BUCAKİN MAĞARASI:
  Karaman merkez ilçeye bağlı, 50 km. uzaklıktaki Kurucabel Köyü sınırları içerisinde, Topal Hacı’nın Çiftliği mevkiindedir. Mağara sarkıt, dikit, traverten havuzlardan oluşmakta olup, 6500 metreye kadar olan kısmı incelenebilmiştir. Mağara hakkında detaylı araştırma devam etmektedir.
  İKİZ İN HİTİT KABARMASI:
  Ermenek, Güneyyurt kabartmasının doğusunda yanyana iki mağaranın içerisindedir. Arslan. boğa ve yılan resimleri işlenmiştir. M.O. 12 ve 13. Yüzyıllara aittir.
  SARKIT VE DİKİT MAĞARASI:
  Karaman’a bağlı Yollarbaşı kasabasındadır. M.O.5000-6000 yıllarından kalma bir mağaradır. Yollarbaşı’nın , batısında İmirme mevkiindedir. Mağaranın havası astım hastalığına iyi gelmektedir.
  LAHİT VE HEYKELLER:
  Ermenek ilçemizdedir. Persler’e ait üç aslan heykeli vardır. Roma devrine ait bir de Lahit bulunmaktadır.
  BEDESTEN:
  K.Karabekir ilçemizdedir. Osmanlı devri eserlerindendir. İçi tuğla dışı taştan yapılmış olup, iki kapılıdır. Üzeri kemer şeklinde kaplıdır.
  DİVLE ORBUĞU:
  Ayrancı ilçemizin Divle (Üç harman) köyündedir. Bu obruk yurt çapında şöhret yapmıştır. Köyün güney üstünde dağın çatlağının arasındaki boşluktan ibaret olup yer altında çok geniş bir yapıya sahiptir. Köy halkının soğuk hava deposu olarak kullandığı Obruk, dağın 36 metre derinliğindedir. Obruğa tulum peyniri konmakta ve tulumlar bir makara ile sarkıtılmaktadır. Tabii besleme özelliğiyle dünyanın en lezzetli tulum peyniri buradadır. Obruk yazın donduracak kadar serin kışın da ılıktır.
  SİDAMARA LAHDİ:
  Ayrancı ilçemizin Ambar köyündendir. Lahit buradaki antik Sidamara kentine ait olduğu için bu adla anılmaktadır. Beyaz mermerden yapılmış olup dikdörtgen formludur. İstanbul Arkeoloji Müzesinin 3.salonun da 1179-TAŞO envanter numarasıyla teşhir edilmektedir.
  Sidamara Lahdi'nin çıkartıldığı yer altı şehridir. Bizanslıların yaşadığı bu yer altı şehri sit alanı olarak kabul edilmiş, girişi kapatılmıştır.
  KÖRİSTAN:
  Sarıveliler ilçemize bağlı Göktepe Kasabasındadır. Kaya oyma mezarların, lahitlerin, Çam ağaçlarının yer aldığı yörenin genel adıdır.
  ÇAMLICA-GÖKÇESEKİ KAYA MEZARLARI:
  Ermenek, Sarıveliler ve Başyayla ilçelerinin sınırları içerisinde yer alan Göksu Irmağı'nın kuzeyinde ve güneyindeki dik yamaçlarda, arazi yapısı olan kireç taşı içlerine oyulmuş, Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait yüzlerce kaya mezarı bulunmaktadır.
  Çamlıca Köyünün sağ üst tarafında Pazarkoyağı mevkiinde Kilise mezarlar, Delikli Kaya, Kaya oyma mezarlar yer almaktadır. Ayrıca Sinler mevkiinde kaya oyma barınaklar, Çamlıca’nın güneyinde örenyeri ve Mut – Ermenek yolu kenarında da kaya oyma mezarlar bulunmaktadır.
  Bunlardan yoğunluk oluşturan bir grup, Ermenek ilçesi Gökçeseki (Çamlıca) köyünün kuzeyindeki, kayalık alanda bulunmaktadır. Burada, kayalara oyulmuş üç ayrı mezar tipi vardır. Birinci grup tek odalı, dikdörtgen planlı, üzeri kemer şeklinde oyulmuştur. İkinci grup çok odalı veya tek odalı olarak, dikdörtgen ve kare planlı olup, tavanı düzdür. Her iki grupta da, kayanın yüzeyi düzeltilmiştir. İçlerinde bir veya daha çok sayıda setler halinde mezar bölümü hazırlanmış ve üzerleri yine kireç taşından, yatar vaziyette aslan heykelleriyle kapatılmıştır. Bazılarının sahiplerinin kabartma tasvirleri de yer almaktadır. Üçüncü grupta, arazide buluna iri blok kayalara, sadece mezar oyulmuş ve üzerleri yine aslan heykelleri ile kapatılmıştır.
  LAVZADOS (LAFSA):
  Başyayla ilçesi, Kirazlıyayla köyünün kuzeyini çevreleyen kaya bloğunun güneye uzanan sırtlarında yüzlerce kaya ve bunların içlerine oyulmuş binlerce kaya mezarı ve barınak yer almaktadır. Bu mağaraların çoğu insan eli oyulmuş olup, bir kısmı kaya manastırı, bir kısmı kaya mezarı, bir kısmı da konut işlevlidir. Bu kalıntıların antik Lavzados kentine ait olduğu tahmin edilmektedir.
  PINARBAŞI ÖREN YERİ:
  Karaman merkez ilçeye bağlı Süleymanhacı köyünün 5,5 km. güneyinde, Ali Dağı ile Hotamış Bataklığı arasındadır. Ören yeri, Hotamış Bataklığı'na yarımada şeklinde çıkıntı yapan bir burun ve Ali Dağı yönündeki 5 adet kaya altı sığınağından oluşmaktadır. 1994 yılında başlatılan bilimsel kazıların ilk sonuçlarına göre, Pınarbaşı'nda Paleolitik, Neolitik, Eski Tunç Çağı, Roma ve Bizans dönemlerine ait buluntular ele geçirilmiştir. Taş aletler, obsidyen ve çakmaktaşından yapılmıştır.

 3. #3
  aga_0074 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Status
  Offline
  Moderatör
  Üyelik tarihi
  21.04.2008
  Yer
  DİYARBAKIR_AMED
  Mesajlar
  4.927
  Tecrübe Puanı
  361

  Standart Ynt: karaman define yerleri

  daha ne olsun varol
  **İNANCA SAYGI DÜŞÜNCEYE ÖZGÜRLÜK**

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. karabük define yerleri
  By ömerxx in forum DEFİNE CİHAZLARI VE BOŞLUK BULMA ÇUBUKLARI
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 25.01.2014, 11:57
 2. Trakya Define Yerleri
  By ömerxx in forum Define Nedir? Definecilik Nedir?
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 05.08.2013, 17:45
 3. uydudan define yerleri
  By ömerxx in forum DEFİNE CİHAZLARI VE BOŞLUK BULMA ÇUBUKLARI
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 29.07.2013, 19:47
 4. kulaktan duyma define yerleri
  By philippus in forum DEFİNECİLİKLE İLGİLİ ANILARIMIZ
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 02.08.2012, 18:42
 5. Rumlara Ait Define Yerleri
  By ömerxx in forum Define Nedir? Definecilik Nedir?
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 28.04.2012, 10:35
RSS RSS 2.0 XML MAP HTML SiteMap

Define Sohbeti,Elektrik Taahhüt,Define İşaretleri,DEFİNE ARAMA,DEFİNE

SEO UZMANI

LinkBacks Enabled by vBSEO 3.6.0 © 2011, Crawlability, Inc.