Güney Afrika’da 64 bin yıl öncesine ait ok uçları bulundu…
[img alt=http://img5.mynet.com/ha5/o/ok-dinazor3.jpg]http://img5.mynet.com/ha5/o/ok-dinazor3.jpg[/img]
Araştırmacılar Güney Afrika’da tarihin en eski insan yapımı oklarına ait kanıtlar buldu. Ortaya çıkarılan taştan ok uçlarının 64 bin yıl öncesine ait olduğu bildirildi.
Bulunan parçalar üzerinde yapılan çalışmalarda, taşların üzerinde kan ve kemik kalıntılarına ulaşıldı. Bu da taş parçalarının ok ucu olduğuna yönelik tahminleri güçlendirdi.
Araştırma sonuçları Antiquity isimli bilim dergisinde yayımlandı.
Ok uçları Güney Afrika’daki Sibudu Mağarası’ndaki tortu katmanlarının arasından çıkarıldı. Araştırma ekibinin kazılarda 100 bin yıl öncesine ait tortuların olduğu noktalara kadar indiği belirtildi.
Araştırmayı yöneten Johannesburg Üniversitesi profesörü Marlize Lombard, kullandıkları metodu “taş çağı adli tıbbı” olarak tanımladı. Bu “küçük geometrik parçalar”ın şekli sayesinde hangi noktalarının etkilendiğini ve aşındığını görebildiğini söyleyen Lombard böylece ellerindeki taşların mızrak ucu değil ok ucu olduğu sonucuna vardıklarını ifade etti.
Ok uçlarında reçine türü bitkisel bir yapışkanın da izlerini bulduklarını ifade eden Lombard, bu okları kullanan insanların bu uçları tahtaya yapıştırdığını belirtti.
Lombard, “Yapıştırıcının varlığı bize insanların farkı maddeleri bir araya getirerek karmaşık aletler üretebildiğini gösteriyor. Bu ileri düşünme düzeyi gerektiren bir davranış” dedi.
Elde edilen bu bulgular insanlığın ok ve yay teknolojisini kullanımıyla ilgili bilgilerimizi en az 20 bin yıl geri çekmiş oldu.