Mezarlıklarıda azınlık cemaatine iade ediliyor
06.04.2012
Cemaat vakıflarının 75 yıl önce el konulan taşınmazlarının iadesiyle ilgili süreçte mezarlıklar da sahiplerini buluyor. Galata Rum İlkokulu'nun vakfa iadesinin ardından, salı günkü Vakıflar Meclisi toplantısında, Ermeni, Rum ve Musevi vakıflarına ait mezarlıklarında iade edilmesine karar verildi. Uzun zamandır mezarlıklarını geri almak için mücadele veren azınlıkların bu talepleri ağustos ayında Başbakan Erdoğan'ın talimatıyla çıkan kararnameyle karşılığını buldu.
Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün 3 Nisan toplantısında aldığı karar kapsamında Galata Yüksekkaldırım Eşkenazi Musevi Sinagogu Vakfı'na "Ulus Eşkenaz Mezarlığı"nın da bulunduğu iki mezarlık, Beyoğlu Rum Ortodoks Kiliseleri ve Mektebi Vakfı ile Balat Surp Hreştagabet Ermeni Kilisesi Mektebi ve Mezarlığı Vakfı'na birer mezarlık iade edildi. Ayrıca Kadıköy Hemdat İsrael Sinagogu Vakfına ait "Acıbadem Mezarlığı", Kuzguncuk Bet-Yaokov Musevi Sinagogu Vakfı'na ait "Bağlarbaşı Mezarlığı" da iade edildi.
İade edilenler arasında Şişli Cevahir Alışveriş Merkezi'nin karşısındaki ünlü Rum Ortodoks Mezarlığı da yer alıyor. Beyoğlu Rum Ortodoks Kiliseleri ve Mektebi Vakfı'na iade edilen mezarlık, Türkiye'nin en geniş Rum Ortodoks Mezarlığı olma unvanını taşıyor. Hem Osmanlı hem de Cumhuriyet döneminde yaşayan zengin Rumların yattığı bilinen mezarlıktaki taşların her biri ince sanat işçilikleri ile dikkat çekiyor.