29.03.2012
Çorum Merkez İlçe’ye bağlı Beydili Köyü'nde, 128 dönümlük hazine arazisi, Milli Emlak Müdürlüğü tarafından usulüne uygun biçimde satışa çıkarılarak, bir kişiye satıldı. Ancak iddiaya göre, satılan arazide Roma mezarlarının bulunduğu tümülüsler (küçük tepecikler) yer alıyor. Bu yer tarihi eserler envanterinde geçmediği için de, Milli Emlak Müdürlüğü'nce yapılan işlem, mevzuata tamamen uygun görülüyor.
Konuya duyarlı bir yurttaş, Valiliğe başvurarak, tarihi eserlerin koruma altına alınmasını istedi. Arazinin tam ortasında bulunan tümülüsün define arayıcıları ve tarihi eser kaçakçıları tarafından kazıldığı, Roma mezarlarından çıkan değerli eşyaların yağmalandığı, lahitin de şu anda açıkta bulunduğu anlatılan dilekçede, söz konusu arazi ile ilgili şu bilgiler verildi:
“Taşınmazın kuzey tarafında yaklaşık 10 metre yüksekliğinde iki adet tümülüs bulunmaktadır. Bunlardan birisi 7 metre kadar kazılmış, ancak mezara ulaşılamamıştır. Diğer tümülüse ise şu ana kadar dokunulmamıştır. Arazinin kenarlarında 15-20 adet daha tümülüs vardır. Bu bölge şu ana kadar yetkililerce tespit edilmemiş ve il kültür envanterine kayıt edilmemiştir. 20 Mart 2012 tarihinde satıldığını öğrenilen bu yer altı hazinesinin koruma altına alınması gerekmektedir.”