Foseptik molası
Belediye bahçesinin define avcılarına açılması tepkiyle karşılanırken yetkililer kepçenin özel bir şirketten kiralandığım ve masrafın kazıyı yaptıran 5 ortak tarafından üstlenildiğini söylüyor. Kazının l günlük maliyetinin de l milyar lira yani 1000 YTL olduğu belirtiliyor. Önce define avcısı Şefik Topçu elindeki metal çubuklarla bahçede geziyor, çubuklar ne yöne kayarsa 'işte altın burada' deyip işareti veriyor, kepçe gösterilen yere dalıyor, kazıyor da kazıyor.... Ancak altın yerine çıka çıka fosseptik çukurları rastgeliyor kepçeye... Ve kazılara ara veriliyor. Ama avcılar kararlı, pes etmeye hiç niyetleri yok. Şefik Topçu harita üzerinde durum değerlendirmesi yapıp kazıyı hafta başında yeniden başlatacaklarını söylüyor: "6.5 metre derinliğinde ve 20 metre uzunluğunda kazı yaptık. Mutlu sona ulaşacağımıza inanıyorum."Ya tutarsa IMFden borç almaya gerek kalmaz

Altınların değeri ne kadar?

Para bulunursa 3 milyar dolar gibi bir rakam yapıyor, yüzde 50'si devlete kalıyor. Türkiye IMF'den borç almak için takla atıyor, bu define bulunursa devlete katkımız olur diye düşündüm.

Sizin payınıza ne düşecek?

200 trilyon belediyeye düşecek, gerisini 4 ortakla paylaşmayı düşünüyorduk. Ancak şu ana kadar bir şey çıkmadı

Define avcısı oldunuz, ne hissediyorsunuz?

İlk defa milli oluyorum. Benim için milyarda bir şanstı, biraz heyecanı seviyorum ve Edirne'yi tanıtmak için bu işe girdim. Nasrettin Hoca'nın göle maya çalması gibi 'ya tutarsa' dedim. Hem Edirne Belediyesi hem Türkiye Cumhuriyeti hem de kişisel olarak kendimizi kurtarırız dedik. Zar attık düşeş gelme ihtimali var, inşallah olur!