Atlantik'ten
03.02.2012
Amerikalı hazine avcısı, Atlantik'in 213 metre dibinde II. Dünya Savaşı'ndan kalma bir İngiliz gemisinde altın, elmas ve platinden oluşan piyasa değeri 3 milyar dolar olan 30 kasa dolusu hazine buldu.
Denizaltı araştırma uzmanı Greg Brooks, BBC'ye yaptığı açıklamada, batık bir İngiliz ticaret gemisini Atlantik sahillerinde 213 metre derinlerde keşfettiklerini aktardı. Alman torpido tarafından 1942 yılında batırılan Port Nicholson 4 yıl önce keşfedilmiş; ancak gemi üzerindeki hakların müzakereleri nedeni ile açıklamanın geciktiği kaydedildi. İddiaya göre; gemide Sovyet dönemine ait 30 kasa değerli eşya bulunuyor.
Altın, elmas ve platinden oluşan kıymetli taşların değerinin toplam 3 milyar dolar civarında olduğu, Sovyetler Birliği'nin ABD'den aldığı silahlara karşılık ödeme için gönderildiği belirtiliyor. BBC'ye konuşan Brooks, "Bir şekilde onu alacağım. Gemiyi tamamı ile su yüzüne çıkarmak gerekse bile" dedi.
İngiltere hükümeti adına avukat Anthony Shusta, geminin platin taşıdığı konusunda kuşkuları olduğunu, kurtarma işlemlerinin tamamlanmasının ardından İngiltere'nin gemi ile ilgili hak iddia edebileceğini söyledi. Rusya Bilimler Akademisi doğrudan olayla ilgili bilgileri olmadığını; ancak II. Dünya Savaşı sırasında ödemeler için platin türü metallerin kullanıldığını doğruladı.
Geminin kurtarılması ile ilgili çalışmaların bu ay sonuna kadar başlaması planlanıyor.