Denizli'de
21.02.2012
Denizli'nin Acıpayam İlçesi'ne bağlı Dodurgalar Beldesi'ndeki Alacahöyük Tülümüsü kimliği belirsiz kişiler tarafından iş makineleriyle kazılıp soyuldu.
Denizli'nin Acıpayam İlçesi'ne bağlı Dodurgalar Beldesi'nde yıllardır gün yüzüne çıkarılması beklenen, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın 2012 kazı programına aldığı Alacahöyük Tülümüsü kimliği belirsiz kişiler tarafından iş makineleriyle kazılıp soyuldu. Jandarma, Tunç Çağı döneminde yaşayan bir krala ait olduğu düşünülen mezarı soyanların yakalanması için çalışma başlattı.
Acıpayam İlçesi'ne bağlı Dodurgalar Beldesi'nde yıllardır gün ışığına çıkartılmayı bekleyen Tunç Çağı'na ait Alacahöyük Tümülüsü, bölgedeki yerel yöneticilerin talebi üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2012 kazı programına alındı. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü kazı için bahar dönemini beklerken, geçen hafta sonu bölgeden gelen bir haber, yetkilileri şoke etti. Bölgede Tunç Çağı döneminde yaşayan bir krala ait mezarın olduğu düşünülen tümülüsün bulunduğu araziye gidenler, dev bir çukurla karşılaştı. Görenleri hayrete düşüren çukuru, define avcılarının höyüğü soymak için iş makineleriyle açtığı ortaya çıktı.
İhbar üzerine olay yerine gelen jandarma ekipleri, soruşturma başlattı.