odasından
10 Şub 2012, 18:13
İstanbul Sirkeci'de bir otele baskın düzenleyen mali polis, bazıları 2 bin 500 yıl öncesine ait 360 parça tarihi eser ele geçirdi. Aralarında Mitoloji Tanrısı Zeus'un kızı olan savaş tanrıçası Athena'ya ait altın ve gümüş sikkeler ile mühürlerin de bulunduğu tarihi eserlerin Mehmet A. adlı zanlı tarafından yurtdışına satılmaya çalışıldığı belirlendi.
İstanbul Mali Şube ekipleri, yapılan bir ihbar üzerine tarihi eser kaçakçılığından sabıkası bulunan Mehmet A. adlı kişiyi takibe aldı. Bir süre takip edilen Mehmet A.'nın, Anadolu'dan getirdiği tarihi eserleri Sirkeci'deki bir otel odasında sakladığı tespit edildi. Bunun üzerine otele baskın düzenleyen polis Mehmet A.'yı gözaltına aldı.
Otel odasında yapılan aramalarda, bazıları 2 bin 500 yıllık olan tarihi eserler bulundu. Aramalarda, Eski Roma dönemine ait 305 parça metal sikke, Roma Dönemine ait 9 gözyaşı şişesi, 11 parça Savaş Tanrısı Athena baskılı altın sikke, 8 metal küpe, Roma ve Bizans dönemine değişik boyutlarda 6 haç, 4 mitolojik tanrı baskılı mühür, 16 hayvan figürlü obje ile Osmanlı dönemine ait el yazması Kuran-ı Kerim ele geçirildi.
YURTDIŞINA SATACAKTI
Gözaltına alınan zanlının aralarında Zeus, Herkül ve Athena baskılı tarihi eserleri Anadolu'nun farklı şehirlerinden topladığı öğrenildi. Polis zanlının tarihi eserleri yurtdışındaki müşterilere satmaya çalıştığını belirledi. Ele geçirilen tarihi eserler İstanbul Arkeoloji müzesine teslim edilecek. İstanbul Emniyeti'ne getirilen zanlının ise sorgusu devam ediyor.